Întrebat dacă ştie cine l-a propus ca ministru, Calimente spune că „habar nu am dacă lista aceea este reală şi cine a făcut-o. Din câte ştiu, nu s-a discutat nimic despre viitoarele funcţii în Guvern, în caz că PNL preia guvernarea. Dealtfel, copreşedintele Alina Gorghiu a precizat că nu se discută despre persoane care ar putea fi în Guvernul PNL, ci, deocamdată, doar se caută sprijin pentru susţinerea moţiunii de cenzură. Noi între noi am mai discutat, dar doar aşa, camaradereşte, iar unii mi-au spus că ei m-ar vota ca să fiu ministru la Apărare. Repet, nu ştiu nimic oficial”. Dacă, totuşi, ar fi în cărţi pentru Ministerul Apărării Naţionale, Calimente ar accepta şi crede că s-ar descurca. Cât despre Falcă, numele său a fost demult vehiculat, atât la Interne, cât şi la Transporturi. Iar dacă MRU ajunge premier- el şi Predoiu sunt variantele, Falcă va ajunge cu siguranţă ministru, din moment ce MRU a spus clar că locul lui este în Guvern
Calimente nu stie cine l-a propus ministru
ARAD. Conform RTV, care susţine că a este în posesia listei viitorilor miniştri, în caz că PSD cade, deputatul Mihai Calimente apare ca ministru al Apărării Naţionale, în timp ce Gheorghe Falcă ar urma să fie ministru de Interne.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
1
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
1
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
Local
Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.
3
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!