„Ne bucură faptul că semnalele noastre, ca reprezentanți ai societății civile, sunt luate în seamă. Salutăm acțiunea de igienizare a stațiilor de tramvai din municipiul Arad dar nu putem să nu atragem din nou atenția asupra altor probleme pe care arădenii ni le-au transmis. Este vorba despre băncile din stațiile de tramvai, cu totul nepotrivite pentru cei care folosesc stațiile pentru că iarna sunt prea reci iar vara, prea fierbinți. De asemenea, rămâne în vigoare inechitatea legată de modul de achiziționare a tichetelor pentru tramvai, electronic sau prin completare, despre care am vorbit acum o lună. Dacă mai adăugăm copertinele stațiilor, inutile pe timp ploios adică exact atunci când ele ar trebui să-i protejeze pe călători, observăm că mai sunt destule de făcut pentru ca arădenii să poată fi mulțumiți de condițiile oferite de stațiile de tramvai. Degeaba vom avea tramvaie moderne dacă infrastructura nu este corespunzătoare”, a declarat Samuel Caba, președintele A.R.C.D.
Cere o implicare mai mare pentru transportul în comun
Cere o implicare mai mare pentru transportul în comun
ARAD. Samuel Caba, președintele Asociației pentru Reformă Civică și Democrație, salută anunțul făcut de autoritățile locale care anunță igienizarea stațiilor de tramvai din municipiul Arad și leagă acest fapt de somația pe care Asociația a adresat-o cu mai bine de o lună în urmă privind unele aspecte negative legate de aceste stații.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Evenimente
BULCI. Cel mai colorat festival din România va avea loc în zilele de 7 și 8 august la Bulci, sătucul pitoresc din comuna Bata, unde își vor da întâlnire zeci de artiști din domeniul folk-rock.
ARADON Sport local
ARAD. Iubitorii tenisului de câmp din oraşul nostru sunt aşteptaţi, vineri şi sâmbătă, la Baza UTA (intrarea este liberă), pentru cele mai importante schimburi de mingi ale ediţiei cu numărul 18 din „Hai Cup”, unul dintre cele mai importante turnee dedicate juniorilor la categoria Under 14.
România
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) anunță că a lansat platforma suspeND.ro prin care va prezenta stadiul demersului de suspendare a președintelui Nicușor Dan.
România
Senatul a adoptat, joi, proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naționale și a Planului de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030 în aceeași formă cu cea din Camera Deputaților.
Local
ARAD. Primăria Municipiului Arad anunţă câteva modificări ale regimului de circulație rutieră pe mai multe străzi din municipiul Arad.
ARADON Sport local
ŞAG. În formula: Parasca – Felea (min. 85, Ancateu), Pașca (min. 70, Budihală), Giosu, Nistor (min. 70, Petruţ), Iuga, Vlad, Nica (min. 46, Haloş), Jinga, Burcă (min. 70, Melniciuc), C. Rus, Unirea Sântana a cedat jocul din turul 2 al Cupei României la fotbal, disputat pe terenul colegei de serie şi eşalon, Timişul Şag.
Local
Un operator economic din Zerindu Mic, comuna Mișca, a fost amendat de Garda de Mediu Arad după ce comisarii au descoperit că exploata ilegal apă subterană pentru alimentarea unei amenajări piscicole. Controlul a avut loc în contextul restricțiilor de apă impuse în mai multe localități din județ din cauza secetei.
4
Local
Meteorologii au emis o serie de avertizări Cod galben și Cod portocaliu de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii și averse torențiale însemnate cantitativ, valabile joi și vineri în mai multe regiuni.
Local
Lucrările de retehnologizare a CET Hidrocarburi Arad, proiect estimat la 100 de milioane de euro, au ajuns la un grad de execuție de 95%, iar până la finalul lunii octombrie se va lansa producția de energie electrică, ce va fi de trei ori mai mare decât înainte de realizarea investițiilor în echipamente moderne.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!