În perioada octombrie 2013-aprilie 2014, lună de lună am plătit ca şi consum o Gcalorie, dar de fapt am consumat 0,5 Gcal/lună, restul fiind trecut la pierderi, ca să nu mai vorbesc de apa caldă. Îmi pun întrebarea dacă prin proiectul de construcţie în apartamentul meu am trei surse de energie pe care le pot folosi pentru încălzire, care este motivul pentru care domnul primar Falcă Gheorghe, mă obligă să o folosesc pe cea mai păguboasă. M-a convins domnul primar că foloseşte metoda de a scoate castanele din foc cu mâna altora. (…)
Urmăresc cu indignare pomenile electorale făcute de domnul Ponta , dar şi cu revoltă măsurile antipopulare împotriva arădenilor, luate de către domnul primar Falcă Gheorghe. (…) Nu v-aţi gândit la cei peste o mie de arădeni cu care v-aţi lăudat că au fost amendaţi cu suma de 2500 lei pentru debranşare de la sistemul de încălzire centralizat?
Eu, personal, mă consider minţit şi furat, din data când s-a luat măsura înfiinţării SC CET Hidrocarburi SA, ca distribuitor de energie termică, produsă de SC CET Arad deoarece SC CET Arad produce şi facturează Gcal cu 140 lei iar SC Hidrocarburi SA ca distribuitor, facturează la consumatori, locuitori ai municipiului Arad, cu 420 lei Gcal.
Domnul primar Falcă să nu arunce vina pe nimeni la nivel de municipiu Arad, deoarece fără aprobarea dânsului nu se ia nicio măsură. Păcat, că multe măsuri luate sunt păguboase şi greu de suportat de către arădeni.
(…)
Exemplu cum sunt furaţi arădenii
Consum total repartitoare: 1Gcal x 290/ Gcal lei = 290 lei
Pierderi comune (inventate între 18%-50%): 30%/ Gcal x 290/ Gcal = 87 lei
Pierderi prin conducte (falsificate între 16%-20%): 16%/ Gcal x 280/ Gcal = 46 lei
TOTAL DE PLATĂ 423 lei
La un consum mai mic de 1%/ Gcal, pierderile comune iau valoare variabilă, ca totalul de plată să rămână aproximativ acelaşi.
MORARU MARIN
ARAD
CET. Scrisoare deschisa
Reactualizat la:
Sub povara insuportabilă de a mai intra în viitoarea iarnă, să plătesc ceea ce nu consum, adică Gcalorie, la un preţ ce nu poate fi justificat, am fost nevoit să mă debranşez de la încălzirea centralizată şi să montez o centrală termică.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Rezultatele extragerilor din data de 08-02-2026 sunt următoarele:
Mapamond
Prim-ministrul ungar, Viktor Orban, a etichetat Ucraina, care este atacată de Rusia, drept inamic al propriei ţări, informează Reuters.
Local
144 de tone de azot erau depozitate fără a respecta normele legale de protecție a mediului, în apropierea Crișului Alb, la Șicula.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
2
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Citiți principiile noastre de moderare aici!