Ca atare, vine cu o propunere inedită : „ ataşat fiind de valorile moral-creştine, fac apel către bisericile din România şi nu numai, către conducătorii acestora să considere şi să ceară enoriaşilor ca ziua de 21 august să fie una de rugăciune, pentru ca Dumnezeu să se aplece asupra noastră cu îndurare şi să ne rededicăm Lui ca popor creştin. Cred, mai mult ca oricând că nevoia de Dumnezeu este tot atât de actuală ca şi în multe alte momente de răscruce prin care România a trecut, în istoria ei” . Ciupe se referă la decizia Curţii Constituţionale privind demiterea lui Traian Băsescu. „Soarta României se află din nou pe muchie de cuţit. Construcţia sistemului de control total, începută cu mult timp în urmă şi-a găsit în persoana lui Băsescu Traian cel mai potrivit vector de perfecţionare, ajungând în aceste zile să aşeze instituţii ale statului la cheremul unei minorităţi. În plan politic, aflându-mă de partea celor 7,5 milioane de cetăţeni români, în calitate de membru al Partidului Naţional Liberal (PNL), mă declar solidar cu tot ce înseamnă decizie care duce la democratizarea reală a ţării”, spune Ciupe .
Ciupe propune zi de rugaciune
Reactualizat la:
ARAD. Vicepreşedintele PNL Arad, Ionel Ciupe, consideră că ziua de 21 august 2012 va fi de importanţă crucială pentru români.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
3
7
Mapamond
Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone lansate de Rusia și nu pot atribui în mod clar în prezent aceste atacuri, conform unui studiu realizat de Institutul Internațional pentru Studii Strategice (IISS), cu sediul la Londra, publicat duminică, relatează dpa.
România
Rezultatele extragerilor din data de 09-08-2026 sunt următoarele:
Local
Pompierii arădeni intervin, duminică după-amiază, la groapa de gunoi a municipiului, aflată în apropierea CET.
România
Trei tineri, cu vârste de 18, 22 și 24 de ani, din comuna Recea-Cristur, județul Cluj, au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere, lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, fiind acuzați că s-au aflat printre persoanele care au atacat sâmbătă o ambulanță, după o dezinformare pe TikTok.
ARADON Sport local
Şi băieţii de la CS ProVolei Arad au devenit vicecampioni naţionali la Under 16.
Local
Turnul de Apă din Arad rămâne cu lacătul pe poartă și cu ușa încuiată. Tânăra arhitectă Ada Jianu, însă, îi vede potențialul și ne vorbește despre ce s-ar putea face cu turnul și zona din jurul acestuia.
8
România
Radu Miruță, Ministrul interimar al Apărării, dar și al Transporturilor, a anunțat că nivelul Dunării a crescut cu opt centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcționarea în continuare a acesteia, urmare a operațiunii derulate de specialiști.
Citiți principiile noastre de moderare aici!