aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Conductă lăsată de izbelişte sub Podul Decebal

Conductă lăsată de izbelişte sub Podul Decebal

De Diana Duțu
la 16 February 2021 07:15
8 Comentarii

Conductă lăsată de izbelişte sub Podul Decebal

Foto: Diana Duțu
16 February 2021 07:15
Primăria susţine că a solicitat celor de la Delgaz Grid refacerea izolaţiei acesteia, compania zice că nu are cunoştinţă de o astfel de solicitare.
Scris de Diana Duțu - Primăria susţine că a solicitat celor de la Delgaz Grid refacerea izolaţiei acesteia, compania zice că nu are cunoştinţă de o astfel de solicitare.

Trimite articolul

X

ARAD. Reabilitarea Podului Decebal pare o telenovelă fără sfârşit. Să ne amintim de cele trei runde de asfaltare şi reasfaltare a carosabilului sau de corpurile de iluminat din părţile laterale ale podului, înlocuite după ce au fost vopsite într-o culoare închisă. De data aceasta, ne oprim asupra unei conducte de sub pod care arată… ca şi cum ar fi a nimănui. Se află în partea dinspre Baza UTA şi are învelişul distrus în mai multe locuri, pe toată lungimea sa.

Ce spune Primăria

Am întrebat Primăria Arad care e situaţia acestei conducte, de ce nu a fost refăcută/ mascată/ îndepărtată odată cu reabilitarea podului.

„În privința refacerii izolației la conducta care trece pe sub pod, autoritatea publică a transmis solicitarea de refacere către operatorul care o administrează în momentul imediat următor începerii execuției lucrărilor la respectivul obiectiv” – ne-a informat Ralu Cotrău, purtător de cuvânt al municipalităţii arădene.

Mai exact, Primăria a transmis o solicitare celor de la Delgaz Grid Târgu Mureş, la mijlocul lunii noiembrie. Solicitare la care nu s-a primit niciun răspuns, nici în scris, nici prin manifestarea vreunei intenţii de intervenţie pe teren.

Ce zice Delgaz Grid

Am decis să mergem pe urma solicitării Primăriei, pentru a afla de ce nu s-a întâmplat, totuşi, nimic cu conducta care strică, acum, aspectul podului reabilitat.

Am luat legătura cu Delgaz Grid, unde am întrebat de ce nu a dat curs solicitării Primăriei Arad de refacere a izolaţiei conductei de sub pod, dacă şi când are de gând să o facă. Iată răspunsul pe care l-am primit:

„Delgaz Grid nu are cunoștință în prezent de o astfel de solicitare, însă cazul semnalat este analizat în cadrul companiei pentru soluționare.”

Am mai întrebat, de asemenea, dacă e în regulă – din punctul lor de vedere – felul în care arată conducta în prezent, dacă nu reprezintă vreun pericol (că din punct de vedere estetic, e evident). Am fost asiguraţi că nu sunt probleme:

„Situația conductei supraterane de sub podul Decebal este evaluată periodic din perspectiva unor potențiale pierderi de gaze naturale, ca de altfel a tuturor rețelelor de distribuție, și nu au fost identificate astfel de probleme până la acest moment. Delgaz Grid execută detecții recurente, iar conducta respectivă nu prezintă defecte. Aspectul izolației de tablă s-a depreciat în ultima perioadă. Acest lucru nu pune însă în pericol funcționarea conductei” – se arată în informarea transmisă de Delgaz Grid la solicitarea Jurnal arădean/ Aradon.

Pile… diferite

Pentru că ne-a sărit în ochi aspectul diferit al celor doi piloni ai podului, am întrebat Primăria de ce aceştia nu arată la fel, dacă tot s-a făcut reabilitare.

„Lucrările executate la Podul Decebal au fost de reparații capitale, nu de restaurare în conformitate cu raportul expertiză. Pila de pe malul stâng al Mureșului, reconstruită în 1973, este din beton, iar restul infrastructurilor au paramentul din piatră”.

FOTO: Diana Duțu

 

Trimite articolul

X
Taguri:
conducta ,
delgaz grid ,
izolatie conducta ,
podul decebal ,
primaria arad ,
reabilitare pod ,
refacere izolatie ,
solicitare
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Bonetti says:
    February 16, 2021 at 7:30 am

    Domnule Bibi, nu mai bine asfaltati si conducta?Aradul lucrului exceptional facut😂😂😂

    Reply
  2. Dan says:
    February 16, 2021 at 9:05 am

    O întrebare simplă: “armata de de funcționari” din Primărie, nu știe că atunci când faci O SOLICITARE OFICIALĂ unei firme/instituții (dacă aceasta chiar a existat, deși am serioase îndoieli…, pt că cei din Primaria Arad N-A OBICEIUL SĂ-I DERANJEZE nici cu o pană, pe cei de la DelgazGrid !) , TREBUIE SĂ SOLICIȚI și SĂ ȚI SE ELIBEREZE, NUMĂR DE ÎNREGISTRARE de la Secretariatul acelei firme/instituții !!!

    Deci, unde și când a fost înregistrată Solicitarea…?

    Reply
    • Galatus says:
      February 16, 2021 at 9:54 am

      Stai linistit nici paianjeni si gindaci de la camera 5 unde oameni isi varsa necazul , uneori nu primesc nici un raspuns.

      Reply
      • anonim says:
        February 16, 2021 at 12:10 pm

        Am depus cinjci solicitari ale asociatiei de locatari la camera 5, nici un raspuns.

        Reply
  3. paduraru says:
    February 16, 2021 at 11:41 am

    cand ai una ralu cot rau…te astepti la bine?mue bibi

    Reply
  4. Ciprian Tarsala says:
    February 16, 2021 at 12:05 pm

    Dar de firele de telefonie , TV , care atarna de stalpii de iluminat ,se va d si in poza ….nu spuneti nimic??era chiar asa greu odata cu reabilitarea podului sa fie pozate in structura podului?!Multumesc

    Reply
  5. anonim says:
    February 16, 2021 at 12:08 pm

    Orice ai vrea sa reeziolvi la Delgaz Grid e cu ,,nu se poate,,. La intrare au postat un personaj care-ti spune ca angajatii din birouri nu sunt, apoi revine si spune ca sunt, apoi de insisti sa vezi pe cineva ca lucreaza de acasa. De vrei sa lasi o cerere, o intampinare, individa iti spune ca nu se poate. Nu au registratura, nu preiau nimic, nu rezolva nimic, nu se face nimic. Eventual, de e bine dispusa persoana te indeamna sa ii spui ei ce voiesti, ca oricum nu rezolvi nimic, da ea va spune cuiva ca ai fost acolo. probabil de va avea chef sai de-si va aminti . Asta e DELGRID , mai ies pe teren la unele lucrari doar cei de la partea operativa Restul, cei de la birouri sunt in hibernare si si-au instituit un sistem telefonic robotizat care te opreste sa ajungi sa ai contatc direct cu vreun humanoid.

    Reply
  6. alin says:
    February 17, 2021 at 12:23 am

    LUCRUL BINE FACUT!
    ADMINISTRATIE PENTRU ARADENI! !!!
    BRAVOS !
    BRAVOS !!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Aparatură de 5,8 milioane pentru Laboratorul de Microbiologie
    3
    Rezultatele extragerilor Loto
    4
    Fonduri europene absorbite integral, în zona Aradului
    5
    Peter Szijjarto: Rezultatul alegerilor este clar şi trebuie respectat
    6
    Incendiu de vegetație în zona pescăriei din Mailat
    7
    Ziua Forțelor Terestre, sărbătorită azi in Piața Avram Iancu
    8
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    9
    Sonde petroliere dezafectate din zona Pecica, vizate de hoți de cupru
    10
    Liceul German, final de an în natură

    Local

    FOTO
    Liceul German, final de an în natură
    Cadrele didactice ale Liceului Teoretic Adam Müller Guttenbrunn au încheiat anul școlar într-un mod inedit, oferind elevilor un exemplu de viață activă și respect pentru mediul înconjurător.

    Advertorial

    Zilele Șiriei – ediția a XIX-a, pe 27 și 28 iunie 2026

    România

    VIDEO
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.

    România

    Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid. 2

    România

    PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
    Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. 2

    România

    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune. 1

    Local

    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților. 1

    România

    Peiu: Parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea
    Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. 1

    Local

    FOTO
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur
    Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.