„Am analizat cu atenţie proiectul de buget propus. Noi considerăm că nu răspunde nevoilor pe care le au cetăţenii. În primul rând, bugetul propus are la bază o filosofie cu care nu am fost de acord: majorarea taxelor şi impozitelor locale cu 16%. A fost o decizie a administraţiei locale, nu a Guvernului, aşa cum în mod voit eronat au spus reprezentanţii PDL. Efortul suplimentar impus arădenilor nu are acoperire în ceea ce administraţia locală îşi propune să ofere în anul 2013. Sunt câteva probleme importante pentru care administraţia locală nu este preocupată. Noi am solicitat – şi continuăm acest demers – să cumpărăm imobilele în care funcţionează şcolile din municipiu. În buget nu sunt bani alocaţi pentru aceste obiective, iar cetăţenii vor plăti în continuare sume mari pentru chirii. Sunt zeci de străzi din municipiul Arad care sunt într-o stare jalnică. Înţeleg că primarul Falcă aştepta să le repare Guvernul, prin programul PNDI, deşi sunt drumuri municipale. Cred că reabilitarea acestor străzi trebuie cuprinsă în buget, dar primarul vorbeşte despre contractarea unor noi credite de către municipalitate. Sunt multe capitole în care sunt prevăzute sume mari de bani – cum ar fi spaţiile verzi – dar modul în care vor fi folosiţi este neclar. Având în vedere unele precedente, avem mari suspiciuni şi rezerve legate de modul în care sunt folosiţi banii publici. În aceste condiţii, noi nu vom vota, luni, 8 martie, bugetul propus de administraţia Falcă, alături de partenerii noştri din USL”, a spus Flavius Măduţa.
Consilierii PSD nu voteaza bugetul
Reactualizat la:
ARAD. Preşedintele Organizaţiei Municipale PSD Arad, deputatul Flavius Măduţa a declarat că organizaţia pe care o conduce a luat decizia de a nu vota proiectul de buget propus de administraţia Falcă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
2
Mapamond
Bilanțul exploziei înregistrate luni la o fabrică de artificii din centrul Chinei a urcat la 37 de morți, în timp ce o persoană rămâne dată dispărută, a anunțat vineri postul național chinez de televiziune CCTV, citat de dpa.
România
Potrivit unui sondaj realizat în cadrul proiectului „Barometrul Informat.ro – INSCOP Research”, majoritatea românilor ar susține unirea României cu Republica Moldova în cazul organizării unui referendum.
România
Una dintre ele a avut contracte şi în oraşul nostru. Altă firmă are şi în prezent 17 obiective în pază.
Local
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervențiilor implementate de APIA.
Local
Un grup de elevi ai Liceului de Științe Aplicate Arad, în colaborare cu elevi ai Liceului Tehnologic „Francisc Neuman”, a realizat filmul documentar „Francisc Neuman - Identitate, Memorie și Patrimoniu Urban”.
Mapamond
Un tribunal american a decis joi că sunt ilegale taxele vamale temporare de 10% impuse în februarie de președintele Statelor Unite, Donald Trump, pentru a înlocui suprataxele generalizate anulate de Curtea Supremă, notează AFP.
1
România
Președintele USR, Dominic Fritz, spune că miniștrii social-democrați au lăsat ministerele pe care le-au gestionat „într-un hal absolut înspăimântător”.
1
Advertorial
Daca ai o afacere care depinde de clienti dintr-o anumita zona geografica - fie ca esti dentist, restaurator, mecanic auto, salon de infrumusetare sau magazin local - atunci Local SEO este una dintre cele mai inteligente investitii pe care le poti face in 2026.
Citiți principiile noastre de moderare aici!