ARAD. Asociația Studenților Mediciniști Arădeni a demarat , în parteneriat cu Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad, Consiliul Județean Arad, Centrul Cultural Județean Arad și Direcția de Sănătate Publică Arad, un amplu proiect medical – „Screening județean pentru prevenirea și depistarea precoce a afecțiunilor cardiovasculare și a diabetului” – ce se va finaliza la sfârșitul lunii octombrie, în fapt o continuare a activităților de prevenție din ultimii an.
Proiectul constă în desfășurarea unei ample campanii la nivelul județului Arad în vederea informării, prevenirii și depistării precoce a pacienților cu afecțiuni cardiovasculare și diabet, afecțiuni care au o incidență crescută în județul nostru. Echipe de voluntarii din rândul studenților mediciniști și a medicilor vor oferi materiale informative cu privire la alimentația și stilul de viață sănătos, măsuri de prevenție în perioadele caniculare, riscurile consumului de alcool și tutun, igiena oro-dentară, prevenirea apariției cancerului de col uterin, tehnici de autoexaminare și prevenirea cancerului la sân, a infecțiilor cu transmitere sexuală, încurajarea practicării sportului și prevenirea obezității.
Voluntarii vor oferi consultații medicale, vor determina valorile glicemiei, a tensiunii arteriale, frecvența cardiacă și a saturației oxigenului din sânge, a indicelui de masă corporală și procentului de grăsime din organism persoanelor care vor participa, gratuit și opțional, la acțiunile de prevenție săptămânale.
„Obiectivele principale ale proiectului sunt creșterea constantă a numărului de pacienți care beneficiază de aceste investigații medicale gratuite, profilaxia sau depistarea precoce a unor afecțiuni medicale care pot fi prevenite, informarea cât mai multor pacienți cu privire la factorii de risc ai acestor afecțiuni medicale, cum ar fi consumul de alcool, fumatul, stresul și lipsa somnului, obezitatea, alimentația nesănătoasă și sedentarismul, expunerea prelungită la razele solare și riscurile deshidratării organismului, dar și creșterea numărului de localități, în special din mediul rural, în care se desfășoară aceste acțiuni de prevenție, stabilirea unor mai bune colaborări cu medicii de familie din localitățile respective, creșterea paletei de investigații gratuite oferite și îmbunătățirea continuă a standardului de desfășurare a acțiunii de prevenție și a actului medical și informativ oferit”, ne-a declarat asist. univ. drd. Sebastian Popescu, președintele Asociației Studenților Mediciniști Arădeni.
Consultatii medicale gratuite
Acordate de studenții mediciniști din cadrul Universității de Vest „Vasile Goldiș”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, joi, că a convenit cu o parte dintre liderii politici principiile generale ale unui viitor acord politic legate de țintele macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE.
România
Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor.
2
România
Propunerile legate de reduceri de taxe sau de creşteri de cheltuieli pe care le vedem zilele acestea în discuţiile legate de formarea Guvernului sunt un semnal extrem de negativ, iar cea mai mare greşeală în momentul de faţă ar fi să facem paşi înapoi în materie de consolidare fiscală, adică să ne gândim la relaxări fiscale, a transmis, joi, economistul şef al Raiffeisen Bank, Ionuţ Dumitru.
România
Rezultatele extragerilor din data de 25-06-2026 sunt următoarele:
România
Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, „decât dacă vor să se sinucidă politic„ și să îi lase „fără speranță și fără reprezentare politică” pe toți românii care cred în „democrație, drepturi și libertăți, integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”.
1
România
Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata şi partea rusă a decis retragerea consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe.
3
Local
Din cauza avertizării de cod portocaliu și a temperaturilor extreme de până la 37 de grade, organizatorii au decis decalarea activităților, pentru a asigura confortul și siguranța publicului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!