În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean Arad, care a avut loc marți, 29 iulie, președintele Iustin Cionca a deschis subiectul contractării acestui credit care va fi supus dezbaterii și votului în viitoarea ședință a instituției, programată pentru data de 1 august.
„Timp de nouă ani, de când dețin funcția de președinte al Consiliului Județean Arad, nu am împrumutat niciun leu. Nu sunt adeptul creditelor, prefer să lucrăm pe banii de care dispunem. Și, până acum, ne-am folosit de excedentul bugetar. Acum avem, însă, nevoie de un împrumut. Avem foarte multe proiecte cu finanțare europeană, proiecte care au nevoie de cofinanțări și de contribuții proprii ale Consiliului Județean. Drept urmare, pentru ca acestea să fie implementate în condiții bune și la termenele asumate, am decis contractarea unui credit de 170 de milioane de lei, pentru o perioadă de 13 ani, cu 3 ani perioadă de grație. Mare parte din acești bani, respectiv 140 de milioane, vor merge către cofinanțarea lucrărilor de modernizare a drumurilor din nordul județului. Acolo avem finanțare europeană pentru o mare parte a lucrărilor, dar, împreună cu dumneavoastră, ne-am angajat că vom susține financiar restul sumelor”, le-a spus președintele CJA consilierilor județeni.
Consiliul Județean Arad a contractat un consultant care să pregătească dosarul de obținere a creditului și să negocieze cu băncile interesate de acordarea acestui împrumut.
„La creditele contractate anterior, am procedat la fel. Iar, în urma negocierilor pe care consultantul le-a dus cu băncile interesate, am reușit să obținem dobânzi foarte reduse față de ofertele inițiale, am reușit să facem economii de 20 de milioane de lei, bani care ar fi urmat să fie plătiți cu titlul de dobândă”, a explicat directorul economic al Consiliului Județean, Gheorghina Ribovici.
Acest consultant va fi invitat și în ședințele de comisii și de plen ale CJA, programate pentru finalul acestei săptămâni.
Totodată, Ribovici a vorbit și despre flexibilitatea acestui credit.
„Va funcționa ca o linie de credit. Dacă nu vom trage bani din acest împrumut, nu vom plăti dobândă. Totodată, chiar dacă am stabilit proiectele care vor fi cofinanțate din acest credit, aceste proiecte vor putea fi înlocuite cu altele cu finanțare nerambursabilă, dacă va fi nevoie”, a mai spus directorul economic al Județului.
Trimite articolul
XStai linistit Bibi, plătim noi tot. Dacă nu ai bani poți sa pui impozit pe casa de 5 ori mai mare.
Ce vor face, 5 poduri peste Mures?
UN ALT POD HOBANAT?
Spitalul matern trebuia construit cu fonduri de la UE. Dar Falca a dat in judecata de n ori licitatia pana a castigat el. dar a trecut timpul si nu mai poate fi implemntat
Astia au luat credit sa aiba de unde sa fure
Creditele astea nu intra tot la datoria publica? Nu era vorba sa reducem deficitul? Astea nu sunt datorii? Poate-s eu mai tampit si nu inteleg.