aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Cum va arăta Drumul Regelui?

Cum va arăta Drumul Regelui?

De Alin Gherasim
la 21 November 2025 16:35 Reactualizat la: 21 November 2025 16:36
7 Comentarii

Cum va arăta Drumul Regelui?

Viitorul drum care va lega Aradul de Hunedoara/Foto: FAN
21 November 2025 16:35 Reactualizat la: 21 November 2025 16:36
Lucrările au început pe teritoriul județului Arad, în timp ce partea din Hunedoara se află în licitație.
Scris de Alin Gherasim - Lucrările au început pe teritoriul județului Arad, în timp ce partea din Hunedoara se află în licitație.

Trimite articolul

X

ARAD. Consiliul Județean Arad a publicat o simulare video a modului în care va arăta Drumul Regelui, șosea care va lega județele Arad și Hunedoara, peste dealuri, din zona comunei Petriș, din județul nostru, spre zona Vața de Jos, din județul vecin. După cum ziarul nostru a scris deja, contractul pentru modernizarea celor peste patru kilometri de drum aflați pe raza județului nostru a fost semnat deja, constructorul începând deja lucrările. Valoarea totală a proiectului implementat de Consiliul Județean Arad este de 31,5 milioane de lei, plus TVA.

„În prezent, se efectuează lucrări de terasamente și se stabilizează versanții. Practic, se lucrează la partea de infrastructură, la elementele care vor susține viitoarea șosea. După cum am precizat de nenumărate ori, această lucrare este una foarte complexă, care va presupune săpături în versanți, foraje ale unor piloni pe care va fi construit drumul, dar și realizarea unor ziduri de sprijin. Pe raza județului nostru avem patru kilometri din Drumul Regelui, restul de 13 kilometri fiind pe raza teritorială a județului Hunedoara”, a declarat Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad.

Și că tot veni vorba despre județul Hunedoara, am întrebat care este stadiul proiectului la vecini, ținând cont de faptul că aceste lucrări ar urma să se desfășoare „în oglindă”. Mai precis, Consiliul Județean Arad a câștigat fonduri europene nerambursabile pentru partea de lucrări din județul nostru, în timp ce Consiliul Județean Hunedoara a câștigat, de asemenea, fonduri europene pentru lucrările din județul vecin. Dinspre Hunedoara am aflat faptul că licitația încă nu a fost adjudecată, dar vestea bună este că finanțarea nu poate fi pierdută. Așadar, în 2-3 ani vom avea legătură directă peste dealuri, printr-o zonă pitorească, între localitățile de pe Valea Mureșului și Vața de Jos.
Deschide turismul

Acest nou drum ar urma să reprezinte un veritabil catalizator pentru turismul din cele două județe.

„Județul Arad are un potențial de dezvoltare turistică imens. Avem o stațiune de interes național, Moneasa, unde am modernizat infrastructura, avem alte stațiuni de interes local, Lipova, Ghioroc, Ineu, Pecica. Acum, prin acest drum, denumit simbolic «Drumul Regelui», legăm Aradul de Hunedoara. Aici, un reper istoric și cultural îl reprezintă Săvârșinul, care se va lega de Vața și, prin extindere, de Țebea. Acest drum poate crea o zonă care să devină atracție turistică, pentru că la aceste aspecte adăugăm și pitorescul locurilor. Ba mai mult, avem cele două castele, atât cel de la Săvârșin, care este deja o zonă bine cunoscută pentru evenimente, un obiectiv cunoscut pe plan național, dar avem și acest castel Salbek, de la Petriș”, a spus Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad.

Trei ani

Potrivit contractului încheiat între CJA și firma care a câștigat licitația pentru Drumul Regelui, respectiv Inteco Holding, termenul de finalizare a lucrării este de trei ani, respectiv până în vara anului 2028. Chiar dacă pare un termen lung pentru mai puțin de cinci kilometri de drum, complexitatea lucrărilor a dus la stabilirea acestui termen.

„Vorbim despre o zonă destul de dificilă, iar banii europeni vor merge exact către consolidarea fiecărei porțiuni de drum și asfaltarea acestui tronson. Lucrările, teoretic, ar trebui finalizate în cel mult 36 de luni, cum prevede contractul, dar noi ne dorim, bineînțeles, să terminăm mult mai rapid. Totuși, trebuie să anunț faptul că vor fi foarte multe lucrări delicate de consolidare a zonei de deal, a zonei dintre localitatea Obârșia și limita cu județul Hunedoara”, a concluzionat Sergiu Bîlcea.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cj arad ,
constructie drum ,
Drumul Regelui ,
hunedoara ,
judetul arad ,
judetul hunedoara ,
lucrari drum ,
lucrari Drumul Regelui ,
SERGIU BÎLCEA ,
sosea ,
valea muresului ,
Vata de Jos ,
vicepresedinte CJ Arad
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Fost regalist says:
    November 21, 2025 at 4:51 pm

    Nu înțeleg un lucru, de ce ne tot agresați cu al regelui și casa regală.

    Reply
  2. loriac says:
    November 21, 2025 at 4:53 pm

    Va fi frumos, eu propun sa facă drumul cu două benzi, asa poate reduce riscul accidentelor, sunt spatii de refugiu, dar totusi pt siguranța traficului in ziua de azi avem nevoie de două benzi.

    Reply
  3. anonim says:
    November 21, 2025 at 6:10 pm

    Mda ! va fi ca un drum putin mai modernizat din Peru , asta la receptie , caci dupa 10 ani va arata mai rau ca unul din Peru

    Reply
  4. Ady says:
    November 21, 2025 at 7:23 pm

    Deci 10 miloane de lei 1 Km…..pe camp si deal….pe 3 ani….genial furt….marca PNL!!!

    Reply
  5. alin says:
    November 21, 2025 at 9:13 pm

    de ce nu se face legatura cu BHpe DJ792b de la statiunea Moneasa ?

    Reply
    • abc says:
      November 22, 2025 at 3:47 am

      trebuie scris pe limba vicepresedintelui pentru Moneasa

      Reply
  6. Radu says:
    November 22, 2025 at 8:56 am

    Iarăși “planuri cincinale” … și voi l-ați împușcat pe Ceașcă pt asta!
    Ce-ar fi să ne arătați investițiile DUPĂ CE SUNT GATA și FUNCȚIONALE ?!
    … Că de “povești nemuritoare” suntem sătui !

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Serratia marcescens, bacteria letală de la Iași, identificată și la Arad
    3
    Trei cenacluri literare reunite la Arad!
    4
    Report de milioane de euro la Loto 6/49 și Joker
    5
    Banca Mondială și-a revizuit în scădere previziunile privind evoluția economiei României până în 2027
    6
    Tehnică nouă de anestezie, utilizată cu succes la Județean
    7
    După două goluri anulate, UTA a pierdut la Botoșani
    8
    Aradul, izvor nesecat de talente
    9
    Cifre interesante înainte de FC Botoșani – UTA
    10
    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 2

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1

    Mapamond

    Grupul ungar MOL este interesată să cumpere rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa
    Grupul petrolier ungar MOL i-a informat pe oficialii americani că este interesată să cumpere activele internaționale ale gigantului petrolier rus Lukoil, compania ungară alăturându-se unei liste tot mai mari de ofertanți, au declarat pentru Reuters trei surse din apropierea acestui dosar. 1

    Mapamond

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după recentele incursiuni ale Rusiei în spațiul aerian NATO
    Mai multe avioane de luptă germane Eurofighter Typhoon au decolat joi de la baza aeriană Nörvenich, lângă Köln, îndreptându-se către baza aeriană poloneză Malbork, la sud-est de Gdansk, pentru a consolida flancul estic al NATO, relatează joi dpa.

    Mapamond

    Putin a autorizat otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Skripal în 2018, potrivit anchetei britanice
    Președintele rus Vladimir Putin trebuie să fi ordonat atacul cu agent neurotoxic Noviciok asupra ex-colonelului agenției de spionaj militare ruse GRU Serghei Skripal în 2018 într-un act „uimitor de imprudent” care a dus la moartea unei femei britanice nevinovate, concluzionează o anchetă independentă efectuată în Marea Britanie, potrivit Reuters. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.