Inundaţii, copaci rupţi, diguri care au cedat, toate acestea au fost rezolvate de cei de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Arad şi de către cei de la Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Arad. Potrivit unui bilanţ care a vizat activităţile desfăşurate luni, 6 ofiţeri şi 65 de subofiţeri de la ISU, alături de 20 de jandarmi, au evacuat apa din nouă curţi, două case şi şapte subsoluri din municipiu, două curţi şi un subsol la Chişineu Criş, 41 de curţi la Nădab şi cinci imobile şi patru subsoluri din Pâncota. În plus, au fost degajaţi doi copaci care au cedat din cauza precipitaţiilor, dar s-a lucrat şi la consolidarea digului care a cedat la Pâncota. Pompierii de la ISU au rămas pe teren şi astăzi, acţionând pentru pomparea apelor atât în municipiu, în cartierele deja ştiute cu probleme, respectiv Bujac şi Gai, dar şi în judeţ, acolo unde curţile, subsolurile şi casele au căzut pradă apei.
Desfăşurare de forţe împotriva apelor la Arad
Desfăşurare de forţe împotriva apelor la Arad
Reactualizat la:
Zeci de pompieri şi jandarmi au intervenit în timpul zilei de luni pentru a încerca să repare, pe cât posibil, ceea ce vremea a stricat.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
7
România
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.
România
Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid.
România
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune.
Local
Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților.
România
Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu.
Local
Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.
România
Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern.
2
România
PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și să participe la guvernare, potrivit unor surse politice.
Citiți principiile noastre de moderare aici!