Accident la Sâmbăteni, marţi dimineaţa în jurul orei 09:00. Un autoturism marca VW în care se afla o familie – mama în vârstă de 35 de ani, tatăl în vârstă de 37 de ani, şi cei doi copii gemeni în vârstă de patru ani şi jumătate – a fost lovit din spate de o cisternă condusă de un bărbat de 31 de ani din judeţul Bacău. După impact, maşina a fost târâtă 10 metri. Se pare că părinţii îşi duceau gemenii la grădiniţă. Tatăl copiilor, care se afla la volan, a precizat că a semnalizat, intenţionând să vireze spre stânga, spre grădiniţă, iar pe trecerea de pietoni, în maşina pe care o conducea, a intrat cisterna care era încărcată cu adeziv. „Veneam dinspre Ghioroc şi am vrut să duc copiii la grădiniţa din Sâmbăteni. TIR-ul a venit din spate şi s-a băgat în mine. Am avut în maşină pe soţie şi gemenii. A venit salvarea şi i-a adus la spital. S-au speritat. Sunt bine”, a povestit şoferul autoturismului. Copiii şi mama lor au fost preluaţi de către autospecialele ambulanţei şi ale SMURD şi transportaţi la spital pentru investigaţii medicale, starea lor fiind bună. Traficul rutier s-a desfăşurat pe o singură bandă în Sâmbăteni, până la efectuarea cercetărilor efectuate de poliţişti. „Din primele cercetări efectuate la faţa locului s-a stabilit că un bărbat de 31 de ani din judeţul Bacău a condus o autoutilitară cu semiremorcă pe DN 7 din direcţia Deva înspre Arad, iar la kilometrul 527, în localitatea Sâmbăteni, nu a păstrat o distanţă suficientă faţă de un autoturism condus în aceeaşi direcţie de mers de un bărbat de 37 de ani din Arad care a redus viteza, intrând astfel în coliziune cu acesta. În urma coliziunii au fost răniţi uşor doi copii minori, pasageri pe bancheta din spate a autoturismului”, a declarat agent şef adjunct de poliţie Claudia Iuga, purtător de cuvânt în cadrul IPJ Arad.
Doi copii şi mama lor, la spital, în urma unui accident la Sâmbăteni
Doi copii şi mama lor, la spital, în urma unui accident la Sâmbăteni
Reactualizat la:
Doi copii şi mama lor au ajuns la spital după ce o cisternă a intrat în maşina în care se aflau, la Sâmbăteni.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
ARAD. Miercuri, 22 aprilie, cu ocazia Zilei Pământului, jandarmii arădeni din cadrul Detașamentului 4 Chișineu-Criș, alături de reprezentanți ai Ocolului Silvic Chișineu-Criș și elevi jandarmi aflați în stagiu de practică, au desfășurat o acțiune de împădurire în localitatea Socodor.
1
Local
Mai multe sonde petroliere din zona Pecica, dezafectate în ultima perioadă, au fost vizate de hoți de cupru, iar polițiștii au reușit să prindă un bărbat care a furat componente în valoare de aproximativ 40.000 de lei, provenite de la nouă instalații.
Local
Echipa de robotică a reușit, prin bunăvoința mai multor companii, să adune banii necesari participării la competiția internațională FIRST Robotics Competition World Championship, ce va avea loc la Huston.
România
Rogobete: Prima zi de concediu medical va fi plătită acolo unde nevoia de protecție este și mai mare
Prima zi de concediu medical va fi plătită pentru pacienții cronici, pentru cei care sunt incluși în programele naționale de sănătate, pentru bolnavii care beneficiază de spitalizare de zi, dar și în cazul urgențelor medico-chirurgicale, a anunțat, miercuri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
România
Casa Națională de Asigurări de Sănătate va putea controla și decizia medicală în cazul concediilor de boală, depășindu-se limitele verificărilor administrative care se efectuau până în prezent, a declarat miercuri președintele CNAS, Horațiu Moldovan, la „HEALTH FORUM: Știința vieții-sănătatea bazată pe dovezi”, eveniment organizat de platforma DC Medical.
Mapamond
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat miercuri acordul încheiat între partenerii Ucrainei din UE și Ungaria pentru ca premierul ungar încă în funcție, Viktor Orban, să-și ridice veto-ul față de ajutorul financiar de 90 de miliarde de euro oferit Ucrainei de UE, dar a insistat că următorul obiectiv al țării sale este realizarea de progrese în negocierile de aderarea la UE, astfel încât Ucraina să se alăture cât mai curând blocului comunitar, consemnează agențiile AFP și EFE.
3
Local
Consilierul local Dorian Curcanu comentează decizia PSD de a-i retrage sprijinul premierului Ilie Bolojan considerând că PSD a generat o „criză politică care nu mai poate fi ascunsă după declarații liniștitoare. Realitatea este una simplă și dură: s-au cheltuit banii țării fără măsură, iar acum, când vine nota de plată, pare că nimeni nu vrea să o achite”.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!