ARAD. Elevii de la Liceul „Aurel Vlaicu” şi cei de la Şcoala Gimnazială Olari au fost vizitaţi de o comisie formată din Ciprian Tocan, din cadrul IPJ Arad, coordonator al compartimentului de analiză şi prevenţie, Valentin Bosoncea, din cadrul IJJ Arad, arhimandritul Teofan Mada, vicar eparhial în cadrul Episcopiei Aradului, şi Sorin Roșca, de la DGASPC Arad. Cei menţionaţi mai sus au avut o temă de discuţii cu elevii: fenomenul îngrijorător al drogurilor şi al dependenţelor vechi şi noi care împiedică dezvoltarea umană integrală. „Întreaga comunitate socială în ansamblul său este interpelată de actualele dinamici socio-culturale şi de formele patologice derivate dintr-un climat cultural secularizat, marcat de capitalismul de consum, de autosuficienţă, de pierderea valorilor, de golul existenţial, de precaritatea legăturilor şi a relaţiilor. Biserica simte ca urgentă nevoia de a mărturisi în lumea contemporană o formă de umanism care să readucă în centrul discursului socio-economico-cultural persoana umană, un umanism creştin care are ca fundament Evanghelia iubirii”, a spus, referitor la acţiune, arhimandritul Teofan Mada. În final, concluzia acestor seminarii a fost aceea că pentru a învinge dependenţele este necesară o angajare sinergică, una care să implice diferitele realităţi prezente în teritoriu în realizarea programelor sociale orientate spre sănătate, spre susţinerea familială şi, mai ales, spre educaţie.
Drogurile, dezbătute cu elevii arădeni
Drogurile, dezbătute cu elevii arădeni
O acţiune comună a Poliţiei, Bisericii, Jandarmeriei şi DGASPC îşi propune să discute cu elevii despre problema drogurilor.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor.
1
România
Propunerile legate de reduceri de taxe sau de creşteri de cheltuieli pe care le vedem zilele acestea în discuţiile legate de formarea Guvernului sunt un semnal extrem de negativ, iar cea mai mare greşeală în momentul de faţă ar fi să facem paşi înapoi în materie de consolidare fiscală, adică să ne gândim la relaxări fiscale, a transmis, joi, economistul şef al Raiffeisen Bank, Ionuţ Dumitru.
România
Rezultatele extragerilor din data de 25-06-2026 sunt următoarele:
România
Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, „decât dacă vor să se sinucidă politic„ și să îi lase „fără speranță și fără reprezentare politică” pe toți românii care cred în „democrație, drepturi și libertăți, integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”.
Local
Sub pretextul unor lucrări de punere în siguranță, cariera de piatră din Agrișu Mare pare că funcționează, chiar dacă Garda de Mediu a dispus suspendarea activității.
3
UT Arad
Adrian Mihalcea mai vrea doi fundași și un mijlocaș defensiv. A sosit și Papeau.
România
Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata şi partea rusă a decis retragerea consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe.
2
Local
Din cauza avertizării de cod portocaliu și a temperaturilor extreme de până la 37 de grade, organizatorii au decis decalarea activităților, pentru a asigura confortul și siguranța publicului.
Local
Cu prilejul Zilei Avocatului, marcată anual la 24 iunie, am discutat cu avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad, despre rolul avocatului în societatea contemporană și despre modul în care Baroul Arad a ales să își extindă implicarea dincolo de sfera strict profesională, în beneficiul comunității arădene.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!