aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Drogurile, pedepsite blând la Arad

Drogurile, pedepsite blând la Arad

la 4 July 2018 07:57

Drogurile, pedepsite blând la Arad

4 July 2018 07:57
Operaţiunea „Şoricioaica” a ajuns la final: niciun traficant de droguri nu face puşcărie.
Scris de Alin Gherasim - Operaţiunea „Şoricioaica” a ajuns la final: niciun traficant de droguri nu face puşcărie.

Trimite articolul

X

Chiar dacă „vând moarte”, traficanţii de droguri din Arad scapă uşor. Asta ar putea fi concluzia după ce judecătorii Tribunalului Arad au dat sentinţa în dosarul care a început odată cu demararea operaţiunii „Şoricioaica”. În luna august a anului trecut, procurorii DIICOT Arad, împreună cu ofiţerii de poliţie judiciară de la Crima Organizată din Arad, au efectuat mai multe percheziţii la persoane suspectate de trafic de droguri. Practic, anunţau atunci cei de la DIICOT, era vizată o grupare care vindea drogul denumit „şoricioaica” în special în cartierul Checheci. „Procurorii DIICOT – BT ARAD, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul SCCO ARAD, au efectuat un număr de 11 percheziţii domiciliare, ocazie cu care au fost găsite şi ridicate cantităţi de pastile ecstasy, cannabis şi un număr de 4.500 de doze de substanţe psihoactive destinate comercializării, precum şi importante sume de bani în lei şi în valută. La sediul DIICOT – BT ARAD au fost aduse, în vederea audierii, un număr de 9 persoane”, anunţau atunci anchetatorii. Justiţia şi-a urmat cursul, procurorii întocmind rechizitoriul şi trimiţându-i în judecată pe şapte dintre cei aduşi la audieri, respectiv cinci femei şi doi bărbaţi.

Sentinţă blândă

După numai patru înfăţişări, Tribunalul Arad a venit şi cu sentinţa în cazul celor şapte traficanţi de droguri. Numai că, surpriză!, nici măcar unul dintre ei nu a ajuns după gratii. Şi asta pentru că judecătorii au decis că toţi vor fi condamnaţi la pedepse cu suspendare. Cu toate că procurorii DIICOT i-au acuzat pe cei şapte de constituirea unui grup infracţional organizat, Tribunalul Arad a decis să îi achite pentru această infracţiune. Aici există două variante: ori rechizitoriul procurorilor nu a fost întocmit ca la carte, ori judecătorii au apreciat că nu există suficiente probe care să confirme constituirea de grup infracţional organizat.

Dar să vedem condamnările pe care Tribunalul le-a decis în acest dosar: Ioan Gligor, condamnat la zece luni de închisoare pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată; Sorin Gligor, condamnat la nouă luni de închisoare pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată; Mariana Lucaci, condamnată la un an şi jumătate pentru trafic de droguri de mare risc şi la nouă luni pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată, rezultând o pedeapsă de un an şi nouă luni; Ileana Covaci, condamnată la nouă luni de închisoare pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată; Ana-Graţiana Covaci, condamnată la nouă luni de închisoare pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată; Lavinia Dumbra, condamnată la nouă luni de închisoare pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată; Catiţa Lucaci, fostă Lipitor, condamnată la nouă luni de închisoare pentru trafic cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive în formă continuată. Trebuie precizat faptul că toate pedepsele sunt cu suspendare. În plus, judecătorii au decis să confişte de la infractori diferite sume cuprinse între 40 şi 4.000 de lei, sume provenite din traficul de droguri, dar şi sute de grame de substanţe psihotrope descoperite în urma pecheziţiilor. Totodată, toţi inculpaţii sunt obligaţi să presteze muncă în folosul comunităţii.

Revin pe stradă

În timp ce judecătorii arădeni îi lasă liberi pe traficanţii de droguri, pe aceleaşi străzi din Checheci unde „şoricioaica” a făcut zeci, sute de victime, apare un nou drog sintetic foarte dăunător sănătăţii. Este vorba despre aşa-zisul drog „şobolan”. Pe diferite pagini de internet au apărut imagini groaznice, în care tineri îşi pierd efectiv cunoştinţa de la acest drog şi ajung să zacă pe marginea drumului. Iar traficanţii, dacă văd că scapă basma curată, cu toate că au fost prinşi cu drogurile în casă, continuă să vândă diferite substanţe care, mai devreme sau mai târziu, vor avea efecte groaznice asupra tinerilor din Arad, principalii consumatori de astfel de substanţe. Pentru că trebuie precizat, potrivit informaţiilor de pe piaţă, aceste aşa-zise droguri sunt mai ieftine decât stupefiantele clasice. Aşadar, sunt accesibile tuturor.

Nu este definitivă

Sentinţa Tribunalului Arad, prin care traficanţii de droguri au fost lăsaţi liberi, nu este definitivă. Aceasta poate fi atacată cu apel. Procurorii au făcut deja această mişcare, urmând ca procesul să continue la Curtea de Apel Timişoara. Numai că, probabil, dosarul va primi termen de abia în toamnă, după vacanţa judecătorească. Până atunci, traficanţii pot vinde alte mii de doze de stupefiante pe străzile din Checheci.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
droguri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Compania de Apă Arad, pe locul 4 în țară la profit
    3
    POLITIC. Falcă: „Vot decisiv pentru viitorul buget al UE. Șansă istorică pentru România”
    4
    GALERIE FOTO| Mii de vizitatori la „Suflet de România”, festival ce a marcat deschiderea Domeniului Regal de la Săvârșin
    5
    Liga 6, duel în doi pentru şefie
    6
    Podul de la Șicula, „interzis” fermierilor
    7
    FlorAR 2026: concert Mandinga, în Piața Catedralei
    8
    Dialogurile Universitare by UVVG
    9
    Patronul care a ucis cu drujba o angajată gravidă, condamnat la închisoare pe viață. Tribunalul București: O brutalitate excepțională
    10
    UTA, start pe terenul campioanei României!

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei.

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    UPDATE. Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.