aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Familia Regală, prezentă la slujba de Crăciun oficiată la biserica din Săvârşin

Familia Regală, prezentă la slujba de Crăciun oficiată la biserica din Săvârşin

De V.O.
la 25 December 2023 18:00
15 Comentarii

Familia Regală, prezentă la slujba de Crăciun oficiată la biserica din Săvârşin

Foto: V.O.
25 December 2023 18:00
Familia Regală a României a reluat, luni, tradiția de a participa, în prima zi de Crăciun, la liturghia oficiată la biserica din Săvârșin. Zeci de persoane, atât localnici, cât și turiști, s-au înghesuit să îi vadă pe Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, pe Alteța Sa Regală Principele Radu și pe Alteța Sa Regală Principesa Elena.
Scris de V.O. - Familia Regală a României a reluat, luni, tradiția de a participa, în prima zi de Crăciun, la liturghia oficiată la biserica din Săvârșin. Zeci de persoane, atât localnici, cât și turiști, s-au înghesuit să îi vadă pe Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, pe Alteța Sa Regală Principele Radu și pe Alteța Sa Regală Principesa Elena.

Trimite articolul

X

Familia Regală a avut un loc special amenajat, lângă altarul din biserica din Săvârșin, devenită neîncăpătoare pentru enoriașii care au venit în număr mare la slujbă. Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, spune că va va relua tradiția de a veni la liturghie în ziua de Crăciun.

Credincioșii au venit din tot vestul țării pentru a participa la slujba oficiată în biserica din Săvârșin. Printre ei s-a aflat și o bătrână care își amintește, cu nostalgie, de vremurile în care Regina Mamă Elena și Regele Mihai veneau la liturghiile de Crăciun.

Înalt Prea Sfințitul Părinte, Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului și decanul de vârstă al Sinodului Bisericii Ortodoxe Române, a transmis un mesaj Familiei Regale, cu ocazia sărbătorilor.

La finalul slujbei, Familia Regală a primit cadou un colac cu steagul tricolor. Conform tradiției, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, și Alteța Sa Regală Principele Radu, petrec Crăciunul și Anul Nou la Castelul Regal de la Săvârșin, din județul Arad, unde se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.

Tot în cadrul slujbei de Crăciun de luni, Moș Crăciun a adus cadouri copiilor veniți la biserica din Săvârşin.

FOTO | Familia Regală, prezentă la slujba de Crăciun oficiată la biserica din Săvârşin

FOTO: V.O.

Trimite articolul

X
Taguri:
ASR Principele Radu ,
ASR Principesa Elena ,
biserica ,
cadouri ,
copii ,
familia regala ,
Familia Regala a Romaniei ,
Majestatea Sa Margareta ,
Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei ,
Mos Craciun ,
prima zi de Craciun ,
Săvârşin ,
slujba
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Liviu says:
    December 25, 2023 at 6:32 pm

    Încă o data Familia Regala a demonstrat ca este una creștină și apropiata de poporul român! Mulțumim Casei Regale pentru tot ce întreprinde pentru România, pentru acțiunile eficace ale diplomației Regale și…invidiez puțin locuitorii minunatei comune Savarsin care ii au aproape,gata sa ii ajute la necaz!Crăciun Fericit Majestati!

    Reply
    • lui Liviu says:
      December 26, 2023 at 10:05 am

      explica-te ca vorbesti sa nu taci
      Ce au facut acesti urmasi ai fostului rege pt Romania?Dar pt Savarsin? au facut donatii pt comuna, scoala dispensar sau pt batranii nevoiasi de pe sate,etc?
      Dupa uriasele averi pe care le-au reprimit e normal sa iasa si in public uneori
      Te-ai intrebat din ce traiesc ei si isi platesc angajatii, ca lefuri de la stat nu au?
      Mai lasa-neeee!

      Reply
    • Cris says:
      December 26, 2023 at 1:51 pm

      Care familier regala ? Custodele Coroanei ? Ce aberatii. Care nație mai suporta oare asemenea tâmpenii.

      Reply
  2. szxc says:
    December 25, 2023 at 8:31 pm

    nu avem nevoie de niste lipitori care au fost de acord cu regimul fascist

    Reply
    • Gheorghez says:
      December 26, 2023 at 12:55 am

      Cine sunt ăștia? Ce fac pentru poporul roman? Nimic . Trântori pe banii noștri.

      Reply
      • pt Gheorghez says:
        December 27, 2023 at 4:16 pm

        bine zici dar oare din ce traiesc ca leafa nu cred ca au ?

        Reply
  3. Observatie says:
    December 26, 2023 at 1:32 am

    Dacă sunt credincioși ortodocși să vină la biserică duminică de duminică. Hristos îi așteaptă și pe ei la mântuire.
    Dacă ești de neam mai deochiat, nu trebuie musai sa ajungi in iad așa cum ajung cei mai mulți dintre ei.

    Reply
  4. Dudu Sever says:
    December 26, 2023 at 6:58 am

    Bine că ai fost de acord “szxc” cu regimul comunist.
    Care împreună cu Stalin au facut mai multe crime dar nimeni nu vb despre asta
    Sa nu se înțeleagă ca sunt de partea fascismului.

    Reply
    • raspuns Dudu says:
      December 26, 2023 at 10:14 am

      După ce Romania aliata cu hitleristii si condusa de Antonescu si rege a intors armele impotriva fascistilor 150 de mii de prizonieri romani au ramas in lagarele din URSS unde majoritatea au pierit, Regele nu a miscat un deget sa ii aduca acasa dar a primit cadou de la Stalin decoratia Pobeda cu diamante si un avion mic pt buna colaborare cică Astea le lipseau romanilor Asa ca………..las-o jos ca măcăne!

      Reply
    • anonim says:
      December 26, 2023 at 11:25 am

      A nu fi de acord cu aceste lipitori nu inseamna ca esti adeptul comunismului , esti limitat sau care e taina ta ???
      Statul roman le a retrocedat o imensa avere acestor avari , cu toate ca in prima faza Mihai a spus ca nu revendica nimic , in plus statul roman le plateste o avere an de an sub forma de renta acestor putori , bani care provin din taxele si impozitele platite de romani , romani care nu au nimic in clin cu monarhia , de ce ?

      Reply
  5. Nealcosu says:
    December 26, 2023 at 9:21 am

    Se vede că mulți sunteți nostalgici după comunism! Timpu trece, leafa merge, noi cu drag muncim! Cunoscut!? Dacă nici în fața evidențelor nu înțegeți ce a însemnat comunismul, fascismul, sunteți niște p….ti! Și condamnați la …. repetarea istoriei! Ia! Care din voi ați merge pe front azi să luptați contra rușilor!? Ca buncii și străbunicii voștrii! Niciunul! Eram sigur! Și voi, lași din spatele tastaturii, vă dați cu părerea despre familia regală!? Când voi veți lăsa ceva în urmă (un pom, o casă, o familie) ….așa cum a lăsat Majestatea Sa Regele Mihai, atunci puteți să deschideți gura! Sărbători Fericite Familiei Regale! Astăzi ei sunt singura legătură, singurul fir neîtrerupt, cu trecutul României Mici și Mari! Vă place vorba aia “Cine nu își cunoaște istoria nu are viitor”!? Păi atunci …. de ce nu o respectați!? Da știu fiecare român e mai cu moț …. are istoria lui proprie și măreață separată de a celorlalți …. români sclavi!

    Reply
  6. tablourile says:
    December 26, 2023 at 10:24 am

    Stie cineva care mai e situatia celor 47 tablouri de mare valoare donate de Carol Romaniei , pe care fostul rege le-a scos din tara in 3 ian.1948 la plecare? Acestea au fost donate Romaniei nu unei persoane. Unul a fost dat cadou de fostul rege drept dar de nunta uneia dintre fice dar dupa ce in mass media internationala a inceput scandalul tablourilor fostul ginere a restituit tabloul oficialilor romani Presa a precizat la vremea respectiva ca tablourile se afla blocate intr-o banca din Elvetia. Hai pa !

    Reply
  7. RSR-NICU-C says:
    December 26, 2023 at 11:12 am

    Niște lipitori care stau pe banu nostru a românilor, ei scăpându-și pielea prin tradare și fugind cu vagoane întregi de ” avuții ” în helvetia-șvaițer-găurit ca mai apoi după lovit-ura de stat din 89 sa revină la milogeala ca s-a cam subțiat conturile. Marș la munca lipitorilor. Sa nu credeți ca aveti alta culoare la antigel sau ca dejecțiile voastre aualta culoare decât maroul.

    Reply
  8. Diasporean says:
    December 27, 2023 at 2:24 pm

    Nu erau amestecați in furturi de material lemnos și terenuri? Intreb pentru un prieten. Nu înțeleg de ce sunt promovați. Poate fiindcă banii nu au miros.

    Reply
    • si eu lui Diasporean says:
      December 27, 2023 at 4:24 pm

      1.da satenii din zona spun ca din padurile fostei case regale care se intind pe cateva mii de hectare in zona Savarsin si Bata se transportacu camioanele busteni mereu in cantitati mari asa ca……………..
      2. famlia asta oare cate taxe si impozite plateste la bugetul local pe venituri si pe imobile si terenuri familia asta?

      Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Alexander Boldachev revine la Casa Pianului Jacques Faix
    3
    Teste antidrog făcute la Spitalul Județean Arad
    4
    Biciclete electrice în valoare de 475.000 de lei, descoperite de polițiștii de frontieră de la Nădlac
    5
    SFATURILE LUI RELI: Nu mai staţi pe gânduri! Apucaţi-vă de sport!
    6
    „Lovitură de teatru” în cazul biletelor: UTA își cere scuze!
    7
    Trump dă asigurări că reducerea prezenței militare americane în România nu este foarte importantă
    8
    Îmbunătăţiri la sala de sport din Pâncota
    9
    Aur european pentru karateka Teodora Novac
    10
    Examen de promovare în categorie

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă.

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene

    Local

    POLITIC. Cadar cere bani pentru calea ferată

    Advertorial

    Viața profesională după laringectomie: cum te ajută un laringofon să comunici eficient la locul de muncă
    Laringectomia totală este o intervenție majoră care, dincolo de provocările medicale și emoționale, aduce o schimbare radicală în viața de zi cu zi a pacientului. Una dintre cele mai importante provocări după această operație este pierderea vocii naturale - un aspect esențial nu doar în viața personală, ci mai ales în cea profesională.

    Local

    Au început lucrările la canalizarea din Micălaca
    Compania de Apă a început lucrările de reabilitare a canalizării pe strada Păstorului, din municipiu.

    Local

    Poliția, verificări pe drumurile din Arad, în așteptarea iernii
    IPJ Arad anunță că au fost luate o serie de măsuri pentru prevenirea evenimentelor rutiere pe perioada iernii.

    Local

    5 activități de iarnă care dezvoltă abilitățile copilului tău
    Iarna nu e doar despre frig! Descoperă cum activitățile sezoniere stimulează dezvoltarea fizică, cognitivă și emoțională a celor mici.

    Mapamond

    Ungaria: Salariul minim va creşte cu 11% în 2026, în pofida stagnării economiei
    Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi majorarea salariului minim cu 11% în 2026, după ce angajaţii şi angajatorii au ajuns la un acord, în pofida stagnării economiei care forţează Guvernul să înrăutăţească previziunile economice din 2025 şi 2026, transmite Reuters.

    Mapamond

    Administraţia Trump reduce durata de valabilitate a permiselor de lucru pentru imigranţi
    Administraţia Trump a anunţat joi reducerea duratei de valabilitate a permiselor de lucru pentru numeroase categorii de imigranţi, în cadrul unei serii de restricţii decretate în urma atentatului mortal care a avut loc săptămâna trecută la Washington, imputat unui afgan, informează vineri AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.