„Conducerea CJA disprețuiește tradițiile județului Arad, tratându-le doar în funcţie de apartenenţa sau nonapartenenţa primarilor la PNL. Este cazul Praznicului de Pită Nouă de la Beliu, una dintre cele mai importante sărbători ale județului Arad, cu o tradiție de sute de ani, la care participă arădeni din toate colțurile județului, dar și bihoreni, hunedoreni, timișeni, oameni plecați în străinătate și care se întorc acasă special pentru acest praznic. Dacă în anii trecuți, CJA a acordat o atenție deosebită acestei sărbători, în 2017, mai marii județului au considerat că Praznicul de Pită Nouă de la Beliu nu merită mai mult de 4000 de lei, cât s-a alocat prin Centrul Cultural Județean Arad. Această sumă infimă a fost alocată din cauza faptului că, începând din 2016, comuna Beliu este condusă de un primar PSD, motiv pentru care conducerea CJA a ținut să pedepsească cetățenii pentru votul dat la alegerile locale, batjocorind totodată o tradiție de sute de ani a județului Arad. Facem un apel, pe această cale, către cei care pot sprijini financiar această sărbătoare a comunei Beliu să se alăture eforturilor Primăriei și să nu lăsăm să moară această tradiție, din Dumbrava Beliului, unde localnicii, de secole, transformau sărbătoarea pânii într-un adevărat festin. Noi vom fi alături de autoritățile locale și promitem că le vom sprijini, din toate punctele de vedere, pentru ca această tradiție să nu moară. Este trist că, pe de o parte, cei de la CJA se bat cu pumnii în piept că vor să sprijnine turismul, tradițiile, cultura, iar pe de altă parte, încearcă să îngroape un eveniment care se organizează de sute de ani, doar din considerente de ordin politic“, spune deputatul Florin Tripa.
Florin Tripa: Conducerea CJA disprețuiește tradițiile județului Arad
Florin Tripa: Conducerea CJA disprețuiește tradițiile județului Arad
Deputatul PSD, Florin Tripa, acuză conducerea CJA că pentru o sărbătoare de mare tradiţie cum este „Praznicul de pită nouă”, de la Beliu, a alocat o sumă derizorie- 4.000 lei, doar pentru că din 2016 primarul comunei nu mai este de la PDL (PNL), ci de la PSD.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament.
România
Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților.
Local
Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă.
Advertorial
Laringectomia totală este o intervenție majoră care, dincolo de provocările medicale și emoționale, aduce o schimbare radicală în viața de zi cu zi a pacientului. Una dintre cele mai importante provocări după această operație este pierderea vocii naturale - un aspect esențial nu doar în viața personală, ci mai ales în cea profesională.
Local
Compania de Apă a început lucrările de reabilitare a canalizării pe strada Păstorului, din municipiu.
Local
IPJ Arad anunță că au fost luate o serie de măsuri pentru prevenirea evenimentelor rutiere pe perioada iernii.
Local
Iarna nu e doar despre frig! Descoperă cum activitățile sezoniere stimulează dezvoltarea fizică, cognitivă și emoțională a celor mici.
Citiți principiile noastre de moderare aici!