aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Fostul deputat Nicoară Creţ, ruinat? Soarta Hotelului Moneasa, incertă

Fostul deputat Nicoară Creţ, ruinat? Soarta Hotelului Moneasa, incertă

De M.B.
la 3 March 2021 08:06
14 Comentarii

Fostul deputat Nicoară Creţ, ruinat? Soarta Hotelului Moneasa, incertă

Foto: Nicoară Creţ: Facebook/cont personal
3 March 2021 08:06
Hotelul ar fi fost preluat de bancă pentru că nu s-ar mai fi achitat ipoteca, însă Nicoară Creţ susţine că mai este proprietar şi a găsit cumpărător.
Scris de M.B. - Hotelul ar fi fost preluat de bancă pentru că nu s-ar mai fi achitat ipoteca, însă Nicoară Creţ susţine că mai este proprietar şi a găsit cumpărător.

Trimite articolul

X

MONEASA. Zilele de glorie ale omului de afaceri Nicoară Creţ, acum în vârstă de 75 de ani, au apus. Afacerea sa din turism, cu Hotelul Moneasa, e pe butuci, iar firma sa – Regina Nopţii SRL – este în procedură de insolvenţă la Tribunalul Arad.

Nicoară Creţ, care a fost deputat în mandatul 2000-2004 (PRM, apoi PSD), este într-o situaţie complicată, având pe cap creditori care doresc să recupereze ce mai pot. El s-a războit şi cu banca, pentru creditul obţinut la cumpărarea hotelului, pentru că nu ar fi plătit ipoteca, dar susţine că mai este proprietar şi că are client pentru a vinde tot.

Datorii

Primăria Moneasa deplânge situaţia în care se află hotelul-emblemă care poartă numele staţiunii. Acesta e închis de aproximativ un an şi jumătate şi ar fi rămas neîngrijit.

Reprezentanţii Primăriei Moneasa susţin că o bancă a preluat Hotelul Moneasa. Această preluare ar fi fost notificată la administraţia locală, care are de recuperat 100.173 de lei, reprezentând taxe şi impozite către bugetul local la data de 31 decembrie 2020. La acestea, se vor adăuga taxele pe anul curent.

De altfel, ne-au transmis reprezentanţii Primăriei Moneasa, instituţia s-a înscris la masa creditorilor, în cadrul procesului de insolvenţă a firmei Regina Nopţii SRL.

S-a mutat la soacră

Numeroase alte surse locale, inclusiv apropiaţi ai lui Nicoară Creţ, ne-au declarat, în ultimele zile, că acesta este într-o situaţie financiară foarte grea. Conform acestor surse, omul de afaceri ar fi pierdut şi alte proprietăţi, chiar locuinţa din municipiul Arad. El locuieşte acum într-o localitate din Bihor, la soacra sa.

Reacţia lui Creţ

Jurnal Arădean şi www.aradon.ro au reuşit să obţină un punct de vedere de la fostul deputat, după ce iniţial refuzase dialogul. În primă fază, după numeroase apeluri şi mesaje, ne-a transmis, printr-un fost partener de afaceri, că nu este dispus să ofere declaraţii la acest moment. Ulterior, în urma insistenţelor redacţiei, a acceptat să vorbească. Astfel, omul de afaceri susţine că mai este proprietar al hotelului.

„E adevărat, am avut datorii la bancă, dar motivul a fost acela că banca iniţială, care mi-a dat creditul, s-a desfiinţat şi a apărut altă bancă, dar şi aceasta a fost preluată de alta. Nu am ştiut unde să mai plătesc ratele, iar după trei ani mi-au trimis somaţie că am o datorie de 384.000 de euro. Am avut divergenţe cu banca, dar acum am cumpărător la hotel. Am ajuns la o înţelegere pentru vânzarea firmei Regina Nopţii, cu activ şi pasiv. Adică inclusiv cu datorii. Tranzacţia nu e finalizată, dar e deja notificată la Registrul Comerţului”, ne-a declarat Nicoară Creţ.

Preţ secret

Omul de afaceri menţionează că societatea Regina Nopţii deţine cinci imobile, respectiv hotelul, terenurile aferente, anexe şi sondele de apă termală. Toate acestea fac obiectul tranzacţiei care speră că va fi încheiată. Cât despre preţ, fostul parlamentar nu doreşte să îl facă public.

Referitor la informaţiile că şi-ar fi pierdut locuinţa din Arad, tot din cauza datoriilor, Nicoară Creţ spune că a vândut-o şi a mai păstrat doar o casă în Moneasa.

„Stau la soacră-mea pentru că este foarte bătrână, are 91 de ani, are nevoie de ajutor”, a mai menţionat Creţ.

El spune că a decis să se retragă din orice fel de afaceri, pentru că vârsta şi starea de sănătate nu îi mai permit să ţină pasul.

Preţ înjumătăţit

Trebuie totuşi să amintim că Hotel Moneasa este la vânzare de aproape un deceniu. Încă din 2012 a apărut un anunţ de vânzare, iar atunci Nicoară Creţ cerea peste 5.000.000 de euro. La începutul anului trecut, preţul afişat era de 3.750.000 de euro, iar ultimul anunţ publicat menţiona un preţ mai mic cu un milion de euro, adică aproape jumătate din cel iniţial. În prezent, niciun anunţ privind vânzarea acestui hotel nu mai este activ.

Cumpărat la privatizare

Hotel Moneasa se află în centrul staţiunii şi este cel mai mare complex turistic din zonă. Complexul a fost construit în anii 80 şi a fost cumpărat de către fostul deputat în 2005, cu echivalentul sumei de 1,5 milioane de euro, în urma procesului de privatizare. Clădirea principală are patru etaje şi 96 de camere de cazare cu un total de 188 de locuri, dar şi două restaurante care pot primi 270 de invitaţi. Baza de tratament ocupă 1.300 de metri pătraţi, are inclusiv puţuri proprii de apă termală, iar tot complexul are terenuri aferente de peste 15.000 de metri pătraţi.

Trimite articolul

X
Taguri:
complex hotelier ,
datorii ,
Hotel Moneasa ,
Moneasa ,
Nicoară Creţ ,
propietar ,
ruinat ,
vanzare ,
vanzare hotel
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. SKYman says:
    March 3, 2021 at 8:23 am

    Deputat… este mai nou Nickname-ul de la… rahat???

    Reply
  2. Poseidon says:
    March 3, 2021 at 8:40 am

    Gurile rele spun că hotelul va fi cumpărat de rețeaua Cârpaci din Timișoara.

    Reply
    • Aradean41 says:
      March 3, 2021 at 11:31 am

      Credeam ca de Carlton Ritz:))) sau Holiday Inn:)))

      Reply
    • cucu says:
      March 3, 2021 at 12:03 pm

      poate sa il cumpere cine vrea…Moneasa este o ruina si se va adanci tot mai tare fara sanse de scapare, cine e atat de prost incat sa cumpere hoteluri acolo va ramane cu niste betoane fara valoare.

      Reply
    • Sorin says:
      March 3, 2021 at 1:13 pm

      Aha…sa-i puna turnulete si poarta cu lei…si eventual sa vina Salam in weekend sa cante…

      Reply
    • anonim says:
      March 3, 2021 at 4:13 pm

      Cum cumparat ? Cu cutitul la gatul proprietarului, sau cu ajutorul vreunui notar corupt ?

      Reply
  3. Eugen says:
    March 3, 2021 at 12:25 pm

    Păcat. Cred că se pot face lucruri frumoase în Moneasa DAR cu un plan zonal bine gândit. Era bine dacă familia Creț reușea să dezvolte această afacere, îi cunosc sunt oameni deosebiți. Fără o implicare a întregii zone nu se poate face nimic, DAR, dacă cineva gândește un plan macro se pot face multe în zonă, un aer deosebit, ape minunate, relief… Sunt câteva atuuri.

    Reply
  4. Catalin says:
    March 3, 2021 at 1:14 pm

    Dute tată la munca……. Și hotelul ala cum a ajuns pe mana ta? Nu v-ar fi rușine… A-ți furat toată viata și acuma sa va plângem de mila?!? Sunt sute de oameni care nu mai au bani sa plătească ratele și dați pe hoții ăștia sa le plângă lumea de mila….. Penibil…

    Reply
    • mircea says:
      March 3, 2021 at 1:52 pm

      Stii ce se zice :cine poate oase roade ,esti invidios?

      Reply
  5. fsfsd says:
    March 3, 2021 at 3:21 pm

    ,, Fostul deputat Nicoară Creţ, ruinat? ” . Dracul nu chiere !

    Reply
  6. anonim says:
    March 3, 2021 at 4:10 pm

    Din falimente fac jmecherii averi, nu stiati ?

    Reply
  7. anoinim says:
    March 3, 2021 at 4:11 pm

    Ăsta si cei care au facut ca el nu sunt judecati pentru subminarea economiei nationale ?

    Reply
  8. Patrascu says:
    March 3, 2021 at 6:39 pm

    Mortaciunea asta este expert în ruinare sa specializat la Indagrara lea tras o mu😜ie actionarilor

    Reply
  9. Bogdan says:
    March 3, 2021 at 7:43 pm

    Nu trebuia să meargă la socrasa ci la Rahova…asta a furat statutul de nu cheltuie un oraș pe an….

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    RotaKids Arad Cetate: de la prietenie la voluntariat și implicare în comunitate
    3
    Primăria pregătește preluarea parcărilor de la Recons
    4
    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    5
    Șoferul camionului care a provocat accidentul din Constanța: „Mi s-a făcut rău la volan, am diabet de 16 ani”
    6
    Podium studenţesc pe pista de atletism
    7
    Calla deschide un nou magazin în Grădiște: 11 iunie, ora 09:00
    8
    Amendă de 6.000 de lei pentru modificarea ilegală a spațiilor comune dintr-un imobil
    9
    Are ofertă din China, dar vrea să continue la UTA
    10
    Avrămescu (AUR): Consultările pentru susţinerea Guvernului Tomac, o testare a apelor în Parlament

    România

    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.

    Local

    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
    Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

    România

    Consultări la Cotroceni/Chiriță (Grupul parlamentar Uniți pentru România), l-a propus pe Ponta premier: Are o experiență guvernamentală și o expertiză
    Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR
    Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.

    România

    Consultări la Cotroceni/Șoșoacă: Am solicitat să avem un program de guvernare, dar nu dat cu două ore înainte în Parlament
    Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Pambuccian: Viitorul Guvern va fi probabil minoritar
    Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, estimează că viitorul Guvern va fi unul minoritar.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.