aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
FOTO. Elevii din Horia au început școala într-o clădire... europeană

FOTO. Elevii din Horia au început școala într-o clădire... europeană

De Alin Gherasim
la 20 September 2025 13:03
1 Comentarii

FOTO. Elevii din Horia au început școala într-o clădire... europeană

Noua școală din Horia FOTO: A.G.
20 September 2025 13:03
Peste un milion de euro este suma investită în modernizarea școlii din localitatea Horia.
Scris de Alin Gherasim - Peste un milion de euro este suma investită în modernizarea școlii din localitatea Horia.

Trimite articolul

X
Noul an școlar le-a adus elevilor și profesorilor din Horia o clădire care oferă condiții și standarde europene. În urma unei investiții de peste un milion de euro, vechea școală a satului s-a transformat într-un imobil care concurează și chiar depășește multe dintre școlile nou-construite. „Numai zidăria a mai rămas din vechea clădire”, ne-a declarat Mihai Mag, primarul comunei Vladimirescu, de care aparține satul Horia. Administrația locală din Vladimirescu a depus și a câștigat un proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență, proiect care și-a propus modernizarea din temelii a unității de învățământ din Horia și transformarea ei într-una dintre cele mai moderne școli din întreg județul. „Valoarea totală a investiției a fost de 5,1 milioane de lei, dintre care 3,6 milioane reprezintă fonduri nerambursabile, obținute prin PNRR. Diferența de 1,5 milioane am alocat-o de la bugetul local, cu sprijin pe care l-am primit și de la Consiliul Județean Arad”, ne-a spus Mag. Lucrările de modernizare a școlii au început anul trecut, iar cea mai mare satisfacție a primarului comunei Vladimirescu este aceea că elevii din Horia au putut începe noul an școlar în această școală nouă. „A fost prea mult pentru copii că i-am plimbat un an de zile la școlile din Vladimirescu. Acum au școala lor, nouă și modernă, cu dotări la standarde europene, cu materiale de ultimă generație, cu mobilier nou”, ne-a mai declarat Mihai Mag, acesta menționând și faptul că, pe lângă proiectul de modernizare a școlii, tot pe PNRR, a fost câștigat un alt proiect, de 2,6 milioane de lei, care se referă la dotarea școlilor din întreaga comună cu mobilier și aparaturi noi.
O centrală pilot
Noua școală din Horia marchează și demararea unui proiect-pilot în județul Arad, al doilea din țară: încălzirea cu o centrală care funcționează pe tocătură vegetală, pe resturi vegetale care, în mod normal, sunt deșeuri. „Pentru că aveam o problemă cu deșeurile vegetale, care le adunăm de două ori pe an de la cetățenii din comună, am montat o centrală de încălzire pe tocătură vegetală. Este o centrală pilot în județul nostru. Mai există una doar la Oradea, la Spitalul Municipal din Oradea. Acum, sperăm să rezolvăm și problema tocăturii vegetale pe care care le adunăm, și problema încălzirii noii școli. Iar aceasta este o centrală este mult mai puternică decât avem nevoie la școală, dar am gândit lucrurile în perspectivă. În imediata apropiere a școlii, construim o grădiniță nouă și ne-am propus ca, ulterior, să facem o legătură cu noua grădiniță. Vom putea acoperi necesarul de energie de la ambele unități școlare”, a mai spus primarul comunei Vladimirescu.
Și oficialități
La prezentarea noii școli au participat și Marius Gondor, inspectorul școlar general al județului Arad, dar și Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
„Felicitări! Domnule primar, că după cum am spus, ați făcut o treabă bună aici. Cadrelor didactice, cred că vă pot ura spor la treabă și vreau să subliniez faptul că satisfacția mea este tot mai mare datorită faptului că tot mai multe unități de învățământ din județul Arad arată tot mai bine. În tot mai multe locuri vedem școli reabilitate, vedem școli dotate, prin acest program PNRR, școli care au primit mobilier, echipamente electronice. Multe școli arată chiar mai bine decât cele din municipiu. Încă o dată, felicitări! Comunitatea locală trebuie să înțeleagă că viitorul nostru sunt acești copii și trebuie să le oferim condiții ca ei să învețe și să devină niște membri ai comunității cât se poate de pregătiți și să ducă mai departe ceea ce au făcut înaintașii lor”, a spus Marius Gondor.
Iustin Cionca a declarat: „Vă mulțumesc pentru invitație. Sunt foarte încântat să mă duc să văd obiectivele la care a fost și Consiliul Județean cofinanțator, să văd ce se întâmplă cu banii arădenilor pe care îi alocăm diferitelor proiecte. Alocăm bani pentru investițiile pe care le fac primarii, în limita banilor pe care îi avem, și eu mă bucur că domnul primar Mihai Mag, deși putea să ceară bani pentru alte domenii, a ales să ceară bani de la Consiliul Județean pentru proiecte în educație. Vă felicit pentru că ați valorificat această oportunitate pe care ne-o dau fondurile europene, dar și Ministerul Educației, de a pune la punct baza materială care, trebuie să recunoaștem, nu era cea pe care o doream cu toții”.

FOTO | Elevii din Horia au început școala într-o clădire… europeană

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
horia ,
Mihai Mag ,
modernizarea școlii ,
Noua școală din Horia ,
Peste un milion de euro ,
Primarul Comunei Vladimirescu
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pas says:
    September 21, 2025 at 7:18 am

    usa de la pivnita nu a intrat in europa ii tot aia veche de pe timpul lui lae

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Turneul ITF Arad, confirmat în calendarul 2026
    2
    POLITIC. Termen prelungit pe legislația energiei regenerabile
    3
    Legislative în Armenia: Pașinian conduce, conform primelor rezultate parțiale
    4
    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    5
    Autotren încărcat cu nisip, răsturnat pe autostrada A1
    6
    POLITIC. Dorian Curcanu: „Strada Cocorilor, un drum care își bate joc de mașina ta”
    7
    Când va fi tras la sorți țintarul ?
    8
    Peste 260 de sancțiuni aplicate de Poliția Locală
    9
    Când e cel mai bun moment să cumperi un aer condiționat pentru vară
    10
    Tabără de creație și ilustrație de carte, la Săvârșin

    UT Arad

    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.

    Mapamond

    SUA: Construcția imensei săli de bal de la Casa Albă, blocată de o curte de apel federală
    O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.

    România

    Proiectul privind aprobarea metodelor de intervenție pentru prevenirea atacurilor exemplarelor de urs brun - trimis la reexaminare
    Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.

    ARADON Sport local

    Doi studenți ai UAV, medaliați cu aur la RomGym Trophy 2026
    Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Arădenii s-au închinat la moaștele Sfântului Francisc de Assisi
    Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.

    Local

    Primăria Arad vrea să „reînvie” Castelul Mocioni de la Bulci. Ce ar urma să devină fostul sanatoriu TBC
    Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.

    Local

    POLITIC. Anghel: „PSD și AUR pun în pericol banii europeni pentru răfuieli politice”
    Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR. 1

    România

    Cadrul legal necesar Transelectrica pentru a dispune măsuri de siguranță pe piața de energie electrică, aprobat de Guvern
    Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.

    România

    România, țara UE cu cea mai redusă alocare bugetară pe locuitor pentru cercetare și dezvoltare, în 2025
    Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.