aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
FOTO. Elevii din Horia au început școala într-o clădire... europeană

FOTO. Elevii din Horia au început școala într-o clădire... europeană

De Alin Gherasim
la 20 September 2025 13:03
1 Comentarii

FOTO. Elevii din Horia au început școala într-o clădire... europeană

Noua școală din Horia FOTO: A.G.
20 September 2025 13:03
Peste un milion de euro este suma investită în modernizarea școlii din localitatea Horia.
Scris de Alin Gherasim - Peste un milion de euro este suma investită în modernizarea școlii din localitatea Horia.

Trimite articolul

X
Noul an școlar le-a adus elevilor și profesorilor din Horia o clădire care oferă condiții și standarde europene. În urma unei investiții de peste un milion de euro, vechea școală a satului s-a transformat într-un imobil care concurează și chiar depășește multe dintre școlile nou-construite. „Numai zidăria a mai rămas din vechea clădire”, ne-a declarat Mihai Mag, primarul comunei Vladimirescu, de care aparține satul Horia. Administrația locală din Vladimirescu a depus și a câștigat un proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență, proiect care și-a propus modernizarea din temelii a unității de învățământ din Horia și transformarea ei într-una dintre cele mai moderne școli din întreg județul. „Valoarea totală a investiției a fost de 5,1 milioane de lei, dintre care 3,6 milioane reprezintă fonduri nerambursabile, obținute prin PNRR. Diferența de 1,5 milioane am alocat-o de la bugetul local, cu sprijin pe care l-am primit și de la Consiliul Județean Arad”, ne-a spus Mag. Lucrările de modernizare a școlii au început anul trecut, iar cea mai mare satisfacție a primarului comunei Vladimirescu este aceea că elevii din Horia au putut începe noul an școlar în această școală nouă. „A fost prea mult pentru copii că i-am plimbat un an de zile la școlile din Vladimirescu. Acum au școala lor, nouă și modernă, cu dotări la standarde europene, cu materiale de ultimă generație, cu mobilier nou”, ne-a mai declarat Mihai Mag, acesta menționând și faptul că, pe lângă proiectul de modernizare a școlii, tot pe PNRR, a fost câștigat un alt proiect, de 2,6 milioane de lei, care se referă la dotarea școlilor din întreaga comună cu mobilier și aparaturi noi.
O centrală pilot
Noua școală din Horia marchează și demararea unui proiect-pilot în județul Arad, al doilea din țară: încălzirea cu o centrală care funcționează pe tocătură vegetală, pe resturi vegetale care, în mod normal, sunt deșeuri. „Pentru că aveam o problemă cu deșeurile vegetale, care le adunăm de două ori pe an de la cetățenii din comună, am montat o centrală de încălzire pe tocătură vegetală. Este o centrală pilot în județul nostru. Mai există una doar la Oradea, la Spitalul Municipal din Oradea. Acum, sperăm să rezolvăm și problema tocăturii vegetale pe care care le adunăm, și problema încălzirii noii școli. Iar aceasta este o centrală este mult mai puternică decât avem nevoie la școală, dar am gândit lucrurile în perspectivă. În imediata apropiere a școlii, construim o grădiniță nouă și ne-am propus ca, ulterior, să facem o legătură cu noua grădiniță. Vom putea acoperi necesarul de energie de la ambele unități școlare”, a mai spus primarul comunei Vladimirescu.
Și oficialități
La prezentarea noii școli au participat și Marius Gondor, inspectorul școlar general al județului Arad, dar și Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
„Felicitări! Domnule primar, că după cum am spus, ați făcut o treabă bună aici. Cadrelor didactice, cred că vă pot ura spor la treabă și vreau să subliniez faptul că satisfacția mea este tot mai mare datorită faptului că tot mai multe unități de învățământ din județul Arad arată tot mai bine. În tot mai multe locuri vedem școli reabilitate, vedem școli dotate, prin acest program PNRR, școli care au primit mobilier, echipamente electronice. Multe școli arată chiar mai bine decât cele din municipiu. Încă o dată, felicitări! Comunitatea locală trebuie să înțeleagă că viitorul nostru sunt acești copii și trebuie să le oferim condiții ca ei să învețe și să devină niște membri ai comunității cât se poate de pregătiți și să ducă mai departe ceea ce au făcut înaintașii lor”, a spus Marius Gondor.
Iustin Cionca a declarat: „Vă mulțumesc pentru invitație. Sunt foarte încântat să mă duc să văd obiectivele la care a fost și Consiliul Județean cofinanțator, să văd ce se întâmplă cu banii arădenilor pe care îi alocăm diferitelor proiecte. Alocăm bani pentru investițiile pe care le fac primarii, în limita banilor pe care îi avem, și eu mă bucur că domnul primar Mihai Mag, deși putea să ceară bani pentru alte domenii, a ales să ceară bani de la Consiliul Județean pentru proiecte în educație. Vă felicit pentru că ați valorificat această oportunitate pe care ne-o dau fondurile europene, dar și Ministerul Educației, de a pune la punct baza materială care, trebuie să recunoaștem, nu era cea pe care o doream cu toții”.

FOTO | Elevii din Horia au început școala într-o clădire… europeană

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
horia ,
Mihai Mag ,
modernizarea școlii ,
Noua școală din Horia ,
Peste un milion de euro ,
Primarul Comunei Vladimirescu
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pas says:
    September 21, 2025 at 7:18 am

    usa de la pivnita nu a intrat in europa ii tot aia veche de pe timpul lui lae

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Fritz: I-am spus lui Eugen Tomac că greu vedem o susţinere a USR pentru Guvernul lui
    3
    Trei medalii la „naţionalele” Under 19
    4
    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    5
    Ce se întâmplă dacă rulați vara cu anvelopele de iarnă?
    6
    Când se reia pavarea Bulevardului: Primarul Călin Bibarț, despre întârzieri și soluții de compromis
    7
    Medalii arădene în probele de aruncări
    8
    GALERIE FOTO| Exercițiu: Incendiul izbucnit pe scena mare a Teatrului s-a soldat cu zeci de victime
    9
    Intervenție “simulată” a pompierilor, la Teatrul Clasic „Ioan Slavici”
    10
    Tomac: Urmează, cel târziu miercuri, să finalizez formula de cabinet

    Local

    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 1

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.

    Local

    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier. 1

    România

    Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline. PNL este pregătit să contribuie la o soluție
    România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar. 1

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Marţi, 23 iunie 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.