aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Frontieriştii prinşi cu şpaga, „spălaţi” definitiv

Frontieriştii prinşi cu şpaga, „spălaţi” definitiv

De Alin Gherasim
la 3 June 2022 07:47
25 Comentarii

Frontieriştii prinşi cu şpaga, „spălaţi” definitiv

3 June 2022 07:47
Lotul de angajaţi ai Poliţiei de Frontieră, vizaţi de un dosar al DNA, declarat nevinovat de instanţă.
Scris de Alin Gherasim - Lotul de angajaţi ai Poliţiei de Frontieră, vizaţi de un dosar al DNA, declarat nevinovat de instanţă.

Trimite articolul

X

ARAD. S-a tras cortina, definitiv, peste dosarul în care 17 angajaţi ai Poliţiei de Frontieră Arad şi un angajat al ANAF au fost trimişi în judecată pentru fapte de corupţie. Şi, contrar aşteptărilor, magistraţii au decis să îi achite pe toţi. Dosarul a fost deschis încă din anul 2016, iar în luna ianuarie a anului 2017 toate punctele de trecere a frontierei din judeţul Arad au fost luate „la puricat” de procurorii DNA. Anchetatorii adunaseră suficiente informaţii şi probe pentru a demonstra că obiceiul frontieriştilor de a primi „taxe” de 5-10 euro nu a dispărut niciodată. 17 dintre poliţişti şi un angajat al ANAF au fost trimişi în judecată. După ani de zile de procese, a venit şi sentinţa definitivă: achitare pe linie.

Tribunalul Arad a fost prima instanţă care a dat o sentinţă în acest dosar, în ianuarie 2020. Judecătorii au constatat nulitatea absolută a rechizitoriului întocmit de DNA, pe baza unor vicii de procedură. Ulterior, dosarul s-a mutat la Curtea de Apel Timişoara, judecătorii de aici stabilind că dosarul trebuie repus pe rol şi rejudecat în primă instanţă, respectiv înapoi la Tribunalul Arad. Pentru a doua oară, în iulie 2021, Tribunalul a decis să îi achite pe toţi inculpaţii, stabilind totodată ca sumele primite de aceştia cu titlu de mită să fie scoase de sub sechestru. Tot pentru a doua oară, dosarul a ajuns, în apel, la Curtea de Apel Timişoara. Zilele trecute, instanţa a luat aceeaşi decizie ca şi Tribunalul Arad: achitare pe linie, sentinţa fiind definitivă. Aşadar, cei care până mai ieri erau inculpaţi sunt acum „curaţi ca lacrima” şi îşi vor vedea, pe mai departe, de treaba lor la Poliţia de Frontieră. Este vorba despre Marcel Dudaş, Ioan Marinel Pristoleanu, Gabriel Gudiu, Ciprian-Călin Selagea, Cătălin-Corneliu Ancuţa, Ştefan-Eugen Nedelcu, Nicolae Gabriel Teodor, Sorin-Romulus Păcurar, Marcel-Grigore Todoran, Teodor Ardelean, Călin-Liviu Bodârlău, Claudiu-Alexandru Cicortaş, Gheorghe-Daniel Galben şi Emil-Nicu Chira, cu menţiunea că ultimul este angajat al ANAF. Ei sunt cei care, deşi filmaţi în timp ce primesc şpagă, au scăpat de pedepse în baza unor vicii de procedură.

Patru condamnări

Alţi patru colegi de-ai lor nu au avut acelaşi noroc ca şi frontieriştii menţionaţi mai sus. Conştienţi fiind de faptul că există probe solide împotriva lor, Florin Avram, şef de tură la Vărşand, şi poliţiştii de frontieră Costel Poenaru, Bogdan-Lazăr Paladie şi Ovidiu Mărginean au semnat acorduri de recunoaştere a vinovăţiei şi au primit condamnări la închisoare cu suspendare. Dacă mai aveau puţină răbdare şi nu le era frică de puşcărie, probabil că şi ei se numărau printre şpăgarii „spălaţi” de instanţă.

Ce spuneau procurorii

În ianuarie 2017, după ce au descins în punctele de frontieră din judeţul Arad, procurorii DNA anunţau faptul că „în perioada 17 august – 6 decembrie 2016, inculpatul Avram Florin, comisar de poliție în cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea – Sectorul Poliției de Frontieră Vărșand, județul Arad, a pretins și primit de la două persoane (oameni de afaceri) sume cuprinse între 150 euro și 41.000 euro și alte bunuri, pentru a permite introducerea în România a unor produse care nu aveau documente justificative. În unele situații, inculpatul a pretins foloasele respective pentru influențarea polițiștilor de frontieră și a vameșilor de la granița cu Serbia și Ungaria, astfel încât aceștia să permită intrarea, în România, a unor T.I.R. – uri cu țigări de contrabandă și cu anvelope uzate. În același context și în același scop, în perioada 29 august – 12 decembrie 2016, ceilalți 17 inculpați au pretins și primit de la aceleași persoane, în legătură îndeplinirea sau neîndeplinirea atribuțiilor de serviciu, mai multe sume de bani, în totale peste 800 euro”. Cu toate acestea, se pare că şpaga nu mai este pedepsită în Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
frontieristi ,
spaga
25 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ROMANIA says:
    June 3, 2022 at 7:55 am

    SI completurile de judecata care i-au achitat pe indivizi, din cine sunt formati si ce legatura au cu acestia? Ceva descinderi pe la instante?

    Reply
    • jack says:
      June 3, 2022 at 10:52 am

      nu avem voie sa comentam independenta justitiei

      Reply
      • infractorul says:
        June 3, 2022 at 3:09 pm

        Nu puteți comenta ceva ce nu exista!

        Reply
  2. Etc says:
    June 3, 2022 at 8:00 am

    Era de asteptat. Cum sa fie condamnati spagarii de alti spagari?! Nici nu vreau sa ma gandesc cat au primit judecatorii ca sa nu-i condamne… Da, traim intr-o tara unde justitia este oarba. La noi cred ca si idioata, da na, asta-i doar o parere personala…

    Reply
  3. ndumerit says:
    June 3, 2022 at 9:13 am

    peste tot se zice cam asa ”sa nu comentam deciziile justitiei”…..Oare de ce?
    intreb si eu asa ca tot omu,

    Reply
    • @nedumerit says:
      June 4, 2022 at 6:52 am

      Judecătorii judecă pe baza probelor, nu pe ceea ce se aude că se întampla ca fenomen general. Cu sigurantă, aici nu s-au adus probe, de aceea s-a desființat rechizitoriul….nu poți condamna oamenii pe povești și delatiuni ca pe vremea lui Băsescu.

      Reply
  4. Alex says:
    June 3, 2022 at 9:31 am

    Si ne tot miram ca UE nu ne primeste in spatiul Schengen. Uite raspunsul de ce… (pe langa traficul cu tigari bineinteles)

    Reply
  5. dracu says:
    June 3, 2022 at 10:17 am

    de si-ar lua si ei si “judecatorii” lor medicamente la copii de toti banii de spaga, AMIN

    Reply
  6. doru says:
    June 3, 2022 at 10:38 am

    Judecători corupți pîna în măduva oaselor!

    Reply
    • Aron says:
      June 3, 2022 at 11:10 am

      Si mai primesc si pensii speciale

      Reply
  7. Mihai Pasca says:
    June 3, 2022 at 12:58 pm

    Dumnezeeii ei de Justitie si act de dreptate in tara asta….. bai filmati in timp ce incalca legea si ne spun in fata ca sunt nevinovati…. dreptatea nu e egala pentru toti……. mizeriile astea din justitie au avut din nou ocazia sa ne arate ca dreptatea e doar de fatada iar daca dai spaga scapi …

    Reply
  8. Someru says:
    June 3, 2022 at 1:13 pm

    Crede si nu cerceta, zice biblia. daca au scapat, inseamna ca sunt nevinovati. Saracii, cred ca se prapadesc de ras :)))

    Reply
  9. ionicaaradanul says:
    June 3, 2022 at 1:50 pm

    Sa-si primeasca si salariile cu sporuri cu tot inapoi , eventua si compensatii pentru rusinea publica .

    Cei care au documentat cazul cu inregistrari si filmari sa fie sanctionati pentru tupeul avut ……

    Ca sa fie totul o mizerie pana la capat .

    Doamne in ce tara traim .

    Ne meritam soarta …… si e loc si de mai rau …

    Numai butonul lui Putin ne mai salveaza . Poate ar fi mai bun si acela …… pana la urma .

    Alta scapare din mizeria asta nu mai este .

    Reply
  10. DuMitru says:
    June 3, 2022 at 3:06 pm

    Ar trebui arestați judecătorii. Intr-O tara normala ăsta e procedura.

    Reply
  11. Oleg says:
    June 3, 2022 at 4:53 pm

    acesti frontieristi, la fel ca si cei care i-au judecat, vor iesi la pensie cand nu vor avea inca 50 de ani, pe niste pensii nesimtite.
    Da, din banii nostrii.
    Sa-i cheltuie pe laxative.

    Reply
  12. SKYman says:
    June 3, 2022 at 5:38 pm

    ROMAnia, banul rezolvá totul

    Reply
  13. nicolski says:
    June 3, 2022 at 5:51 pm

    Achitati pe CEDO !!!!!! Pe considerente CEDO !!!! UE !!!!!! Coministilor !!!

    Reply
  14. nicolski says:
    June 3, 2022 at 5:58 pm

    Mai oameni buni, i-au achitat trei instante. TREI !!!! DIFERITE !!!! Pe rationamente CEDO, democratice, asa se judeca intr-o tara civilizata, libera. Deunde atata inversunare ???? Cum sa scrieti ineptiile astea ??? JUdecatori corupti si alte aberatii ???

    Reply
    • Popa says:
      June 3, 2022 at 8:04 pm

      Au fost prinsi cu furaciunea si s-au scos “nevinovati” pe vicii de procedura, ca incompetentii dna nu stiu sa faca un rechizitoriu, dar salarul stiu sa-l incaseze lunar. De acolo nemultumirea… ca sunt vinovati si toata lunea stie.

      Reply
      • nicolski says:
        June 4, 2022 at 10:41 am

        Nu au prinsi cu nimic. Daca erau prinsi erau prinsi in flagrant !!! Aici s-amers pe deductii, pe interpretari subiective. Intelegeti domnu’ Popa? NU sunt certitudini, sunt supozitii !!! Frustrant sau nu, in lumea civilizata, la care aspiram astia cu macar o umbra de creier in cap, asta inseamna NEVINOVAT !!!

        Reply
    • Etc says:
      June 3, 2022 at 8:21 pm

      Ce n-as da, sa fi in situatia de a-ti hotara instantele din Romania soarta impotriva sistemului. Sa vad cum ai aceiasi prelegere…

      Reply
      • nicolski says:
        June 4, 2022 at 10:50 am

        Pai iti spun ce ‘prelegere’ as avea: daca e pe lege, tac si imi asum, daca e pe abuz ne intalnim dupa… si imi asum si asta…Cam asa…

        Reply
  15. Bilbao says:
    June 3, 2022 at 10:04 pm

    🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮 Justitia romana

    Reply
  16. Marcel says:
    June 4, 2022 at 10:09 am

    Majoritatea vamesilor au vile si masini de lux, suvuri de 5-60000 euro cate 2 – 3 unii dintre ei. Pe langa ca au salarii foarte mari mai iau si spaga daca tot nu estw lege? Si de la cine au luat de la niste amarati de căpșunari. Asta e romania mult iubita. Nu mai vn de aroganta si mandria cu care se comporta in societate. Ti e scarba de ei. Nu au facut nimic toata viata doar au incasat spagi si apoi se pensioneaza la 43 de ani ca sa se poata angaja din nou la stat. Sa traiti bine!

    Reply
    • @marcel says:
      June 4, 2022 at 12:31 pm

      Cred că vorbești despre politistii de frontieră, ca vameși nu mai există din 2008 de cand am intrat in UE. Si, ei se pensionează la 43 de ani. Dar, să iți spun ceva: și in UE polițistii se pensionează tot la fel.

      Reply
  17. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Prima cupă din istoria clubului
    3
    Alte trei medalii la „naţionalele” de judo veterani
    4
    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    5
    Primele reacții oficiale în cazul srilankezului pălmuit în curtea Spitalului Județean
    6
    Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
    7
    Parcările publice, între veniturile Recons și planurile Primăriei. Faur: „Avem calculele făcute”
    8
    Merz vede o nouă unitate cu Trump în privința Ucrainei și numește reuniunea G7 „o zi a speranței”
    9
    FRF a pierdut litigiul cu U Craiova și Rapid la TAS, regula „5+6” din Superligă nu se mai aplică
    10
    Merită să muți comunicarea echipei și documentele firmei într-un singur ecosistem?

    România

    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană.

    Local

    Arădeanul Lucian Vărșăndan anunță că se retrage de la șefia Teatrului German din Timișoara
    În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.

    România

    Nicușor Dan: Ar trebui ca joi partidele să discute între ele și vineri să vină la mine cu concluziile
    Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului.

    ARADON Sport local

    Daria Toma va continua la FCC Baschet UAV Arad
    Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.

    România

    Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, prelungită până la 31 decembrie - lege promulgată
    Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026.

    Local

    Canicula amenință recordul lunii iunie, la Arad. Meteorologii estimează până la 39 de grade
    Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.

    România

    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.