aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Funcţionarii îi evaluează pe candidaţii de director

Funcţionarii îi evaluează pe candidaţii de director

De Diana Duţu
la 5 November 2021 08:16 Reactualizat la: 5 November 2021 08:16
2 Comentarii

Funcţionarii îi evaluează pe candidaţii de director

FOTO: E.C.
5 November 2021 08:16 Reactualizat la: 5 November 2021 08:16
10 funcţionari din Primărie au fost desemnaţi să reprezinte CLM în comisiile de evaluare a directorilor de şcoli din municipiu.
Scris de Diana Duţu - 10 funcţionari din Primărie au fost desemnaţi să reprezinte CLM în comisiile de evaluare a directorilor de şcoli din municipiu.

Trimite articolul

X

Consiliul Local al Muncipiului Arad şi-a desemnat reprezentanţii în comisiile de evaluare a probei de interviu din cadrul concursului pentru ocuparea funcţiilor de director şi director adjunct ai unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat din Municipiul Arad, cu desfășurarea interviurilor în intervalul 15 noiembrie – 8 decembrie 2021. Decizia nu a fost luată pur şi simplu, ci după o scurtă dezbatere a subiectului.

Pentru „aceleaşi privilegii”
Înainte de votarea proiectului de hotărâre, alesul USR PLUS Codrin Vlad a intervenit pentru a sublinia că, deşi funcţionarii Prmăriei au dreptul de a fi desemnaţi reprezentanţi ai Consiliului Local în comisiile de evaluare, şi-aş dori ca „şi consilierii să beneficieze de aceleaşi privilegii. Ar fi indicat ca noi să participăm în acele comisii. Nu există o influenţă politică asupra comisiei. Comisiile sunt formate din doi profesori titulari din şcoală, un inspector de specialitate şi un reprezentant al Consiliului Local. Deci am fi acolo mai mult în calitate de observatori decât de participanţi la vot. Este o ocazie unică de a cunoaşte viitorii directori ai şcolile din municipiul nostru. Şi propun să se adauge la această listă şi consilierii care doresc să participe” – a subliniat Codrin Vlad.

Fără politică în şcoală!
Primarul Călin Bibarţ a replicat:

„Consilierii locali pot să propună ce doresc şi cadrul democratic îşi urmează calea. Eu, în mod deliberat – şi îmi asum ceea ce spun – în proiectul de hotărâre am propus doar funcţionari publici, şi nu oameni politici, că nu ne putem dedubla: într-o zi intrăm în Consiliul Local pe vot politic, a doua zi nu mai suntem oameni politici şi a treia zi suntem dascăli. Le avem pe toate, cu plusuri şi cu minusuri. Iar dacă se doreşte o cunoaştere a învăţământului arădean, a profesorilor, a directorilor, Consiliul Local, comisiile de specialitate au posibilitatea, de câte ori doresc, să facă astfel de întâlniri. Dar nu mi s-a părut potrivit ca atunci când se dă un examen, mai ales proba orală – care este cu mai multe suspiciuni decât proba scrisă, neputând fi contestată la o altă comisie –, să participe oameni politici şi să hotărască soarta conducerii unei şcoli. Ăsta a fost motivul pentru care am propus doar funcţionari publici” – a explicat primarul.

Schimb de replici
Dar nici Codrin Vlad nu s-a lăsat:

„Reiterez ce am spus: nu există un vot decisiv din partea reprezentantului Consiliului Local încât să poată influenţa interviul concursului de director. Nu încercaţi să politizaţi dumneavoastră chestiunea.”

Şi a dat exemplul Timişoarei sau al altor localităţi din judeţul Arad, unde reprezentanţii Consiliului Local în aceste comisii sunt consilieri locali. La fel cum sunt şi în consiliile de administraţie ale şcolilor.

Alesul USR l-a mai şi atenţionat pe primarul Bibarţ să nu ia decizii în numele Consiliului Local:

„Dumneavoastră aţi considerat că e bine să fie funcţionari, dar nu aţi întrebat consilierii sau Comisia de Educaţie <Ce părere aveţi de subiectul respectiv?>”

Cu mingea ridicată la fileu, edilul i-a mulţumit lui Codrin Vlad pentru lecţiile de administraţie, dar l-a atenţionat, la rândul său, că proiectul de hotărâre conţine nişte propuneri şi că e dreptul primarului să propună. În plus, primarul a şi motivat „de ce am propus doar funcţionari publici, şi nu oameni politici. Şi am mai spus că, în conformitate cu prevederile democratice, dumneavoastră, dacă vreţi, vă puteţi auto-propune” – a spus Călin Bibarţ.

Şi Codrin Vlad s-a auto-propus, după care l-a propus şi pe colegul său de la USR PLUS, Florin Stana. Din partea PMP, Cristian Galea a propus-o pe colega sa de partid, Dorina Vornicu.

Rezultatul votului
În urma votului secret, cei trei consilieri locali au obţinut câte 10 voturi „pentru” şi 11 „împotrivă”, în timp ce funcţionarii Primăriei au obţinut majoritatea necesară pentru a fi desemnaţi în comisiile de evaluare interviului din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor de director şi director adjunct la şcolile din municipiu.

Iată, aşadar, care sunt reprezentanţii CLM în acest comisii: Balaș Mihaela (şefa Serviciului Evidență și Administrare Domeniu Public), Barbura Eliza (şefa Serviciului Relații cu Publicul și Asociații de Proprietari), Stoica Olimpia (şefa Serviciului Buget), Stoica Andreea (consilier, Serviciul Resurse Umane), Cighirean Daniela (consilier, Serviciul Evidență și Administrare Domeniu Public), Bociort Alina (consilier, Serviciul Evidență și Administrare Domeniu Public), Czibrik Monica (şefa Serviciului Administrație Publică Locală), Ispas Florina (consilier, Serviciul Administrație Publică Locală), Stana Florentina (consilier juridic, Serviciul Administrație Publică Locală), Ciobotariu Ana (consilier juridic, Serviciul Administrație Publică Locală).

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
clm ,
funcţionarii evaluează candidaţii de director
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    November 5, 2021 at 12:06 pm

    Toti la fel, si unii si altii vai de ei copiii nostri …

    Reply
  2. Orban says:
    November 5, 2021 at 12:28 pm

    Codrin ăla se bagă in seama precum un hemoroid de serviciu!

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Examen pentru viitorii zootehniști
    2
    Bolojan: Memorandumul privind deblocarea posturilor în Sănătate s-a bazat pe realitățile din spitalele din România
    3
    Două zile până la eclipsa de Soare
    4
    Peste 30.000 de arădeni sunt înscriși în Programul Național de Diabet. Trei cabinete funcționează la Județean 
    5
    Lucrări finalizate în 8 luni, la Colegiul de Arte
    6
    GALERIE FOTO| Au sărbătorit Ziua Ambulanței Române
    7
    „Voi face tot ce pot pentru a deveni un membru al familiei UTA”
    8
    Vineri începe Postul Adormirii Maicii Domnului
    9
    Pîslaru: 2 din 3 persoane din sistemul medical vor avea creșteri salariale. Celorlalți li se mențin veniturile
    10
    Finanțiștii se pregătesc de o grevă de solidaritate

    Local

    Două zile până la eclipsa de Soare
    Miercuri, 12 august, o eclipsă parțială de Soare va putea fi observată din județul Arad.

    România

    INS: Sporul natural al populaţiei României s-a menţinut negativ şi în luna iunie
    Populaţia României a înregistrat, în luna iunie a acestui an, un spor negativ (-7.247 persoane), numărul deceselor înregistrate fiind de 1,6 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii, arată datele publicate, luni, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

    Local

    Povestea lui Bruce Springsteen și a albumului „Nebraska”, la Cinema Arta
    Povestea uneia dintre cele mai importante perioade din cariera lui Bruce Springsteen ajunge pe ecranul Cinematografului „Arta” din Arad. Filmul „Springsteen: Eliberează-mă de nicăieri” va fi proiectat joi, 13 august, în grădina de vară, iar intrarea este liberă.

    Local

    Cod Portocaliu de caniculă în Arad. Temperaturile urcă până la 38 de grade
    Județul Arad se află sub Cod Galben de caniculă, iar de marți avertizarea va fi ridicată la Cod Portocaliu. Temperaturile vor ajunge până la 38 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat.

    UT Arad

    Academia UTA a pornit „ca din pușcă” noul sezon

    România

    ANAF activează bodycam-urile la controale. Ce se întâmplă dacă ești filmat de inspectori
    Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).

    România

    Termenul pentru succesiuni se prelungește. Moștenitorii pot evita impozitul de 1% până la finalul lunii septembrie
    Persoanele care trebuie să finalizeze o succesiune și riscau să plătească impozitul de 1% din valoarea masei succesorale vor beneficia de o perioadă suplimentară pentru încheierea procedurii.

    Mapamond

    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone rusești (studiu)
    Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone lansate de Rusia și nu pot atribui în mod clar în prezent aceste atacuri, conform unui studiu realizat de Institutul Internațional pentru Studii Strategice (IISS), cu sediul la Londra, publicat duminică, relatează dpa. 3

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 09-08-2026 sunt următoarele:
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.