Moşneag îi acuză pe cei din PSD Arad, respectiv deputatul Flavius Măduța și Ilie Cheșa, că nu respectă Hotărârea CLM privind afişajul, dar nici legea alegerilor prezidenţiale.
„ Aceștia repetă continuu faptul că au contracte de închiriere pentru bannerele electorale montate prin Arad, or, din moment ce stâlpii pe care sunt amplasate acele bannere sunt ai Primăriei Municipiului Arad, iar la Primărie nu există astfel de contracte, acestea nu au cum să fie în legalitate. Atât Hotărârea nr. 186 a Consiliului Local al Municipiului Arad, adoptată în 10 iulie 2006, cât și Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Președintelui României, actualizată până la 27 iunie 2014, specifică foarte clar legalitatea sau ilegalitatea acestor materiale și faptul că afișajul este permis numai cu acordul scris al proprietarilor sau, după caz, al deținătorilor”, a declarat consilierul local municipal Ovidiu Moșneag.
Galceava pe afisaj continua
ARAD.Consilierul local municipal Ovidiu Moșneag se angrenează în disputa privind legalitatea sau ilegalitatea afişajului în municipiu practicat de către competitori.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.
Mapamond
Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.
Mapamond
Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE.
2
UT Arad
Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România.
1
România
Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.
Local
Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!