ARAD. Tâlhăriile și furturile au fost comise în perioada 29 iulie – 9 august de către cinci bărbați și o femeie. Este vorba despre două tâlhării și trei furturi calificate, prejudiciul cauzat de gruparea infracțională ridicându-se la 26.000 de lei. Cei cinci furau de la telefoane mobile la mașini. În urma infracțiunilor comise de grupare pe raza județului nostru, oamenii legii s-au sesizat astfel că în 10 august au fost efectuate șase percheziții domiciliare pe raza localității Vulcan, judeţul Hunedoara.
„La data de 10 august a.c., peste 40 de polițiști arădeni și hunedoreni împreună cu procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au desfășurat pe raza localității Vulcan, șase percheziții domiciliare la persoane bănuite de comiterea infracțiunilor menționate mai sus. În urma perchezițiilor au fost indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor bunuri provenite din comiterea activității infracționale, un autoturism, telefoane mobile și sume de bani. Din cercetările efectuate, a reieșit că în perioada 29 iulie- 9 august, șase tineri – cinci bărbați și o femeie – toți din județul Hunedoara, ar fi comis pe raza județelor Arad, Hunedoara și Caraș-Severin, două infracțiuni de tâlhărie calificată și trei infracțiuni de furt calificat, cauzând un prejudiciu în valoare de aproximativ 26.000 de lei”, se arată într-un comunicat de presă al IPJ Arad. Cei șase tineri au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, iar în 11 august au fost prezentați magistraților cu propunere de arestare preventivă. Pe numele lor au fost emise mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile. La acțiune au participat polițiștii Secției nr. 1 Vlaicu împreună cu polițiști din cadrul I.P.J. Hunedoara, I.P.J. Caraș-Severin, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad. Activitatea a beneficiat de suportul tehnic al Serviciului de Operațiuni Speciale Arad, Biroului de Operațiuni Speciale Timișoara și Biroului de Operațiuni Speciale Alba Iulia.
Grupare infracțională specializată în tâlhării pe raza județului Arad, destructurată de polițiști
Grupare infracțională specializată în tâlhării pe raza județului Arad, destructurată de polițiști
Șase tineri au fost arestați preventiv după ce au comis mai multe tâlhării și furturi pe raza județelor Arad, Hunedoara și Caraș-Severin.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Ştiri sportive
Înotătorul român David Popovici, campion european, mondial și olimpic, s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris, marți seara, cu cel mai bun timp din semifinale.
România
Un cutremur mediu, cu magnitudinea 4,5 pe Richter, s-a produs marți seara, la ora 20:21, în județul Buzău, a anunțat Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
România
Două sisteme aeriene fără pilot aflate în derivă în Marea Neagră, în proximitatea perimetrului Neptun Deep, au fost distruse controlat, marți, de scafandrii EOD ai Forțelor Navale Române, a informat Ministerul Apărării Naționale.
Mapamond
Autorităţile marocane au consolidat desfăşurarea forţelor de securitate în zonele din apropierea exclavelor spaniole Ceuta şi Melilla, pentru a intercepta potenţiali migranţi ilegali, pe fondul apelurilor de pe reţelele de socializare de organizare a unei alte pătrunderi masive a migranţilor pe 15 august, după afluxul din 30-31 iulie, când zeci de mii de migranţi au intrat în Ceuta, relatează marţi agenţia EFE.
Mapamond
Grupul de coordonare pentru energie electrică de la nivelul Comisiei Europene a confirmat marți că nu există riscuri pe termen scurt în ceea ce privește suficiența aprovizionării cu energie electrică, însă se estimează că situația va rămâne tensionată în săptămâna următoare, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
Local
O tânără din Arad a trecut duminică printr-o situație mai puțin obișnuită, după ce pisicul ei a ieșit din casă și a ajuns la o vecină care a refuzat să i-l înapoieze. Au venit polițiștii, a depus plângere, însă Berlioz s-a întors acasă abia după câteva ore, când femeia a decis să-i dea drumul.
1
ARADON Sport local
Un echipaj de la CSŞ Gloria şi un altul de la CS Municipal au fost dublu medaliaţi cu aur.
România
Consiliul Național al Audiovizualului a decis, marți, să solicite platformei TikTok eliminarea a 90 de videoclipuri referitoare la subiectul „Ambulanța Neagră” sau „Salvarea Neagră”.
2
România
Aplicația e-Terra a fost repornită etapizat, începând de marți, pentru personalul ANCPI, al oficiilor de cadastru și publicitate imobiliară (OCPI), precum și pentru notarii publici, informează Guvernul printr-un comunicat pe presă transmis AGERPRES.
Citiți principiile noastre de moderare aici!