aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Gunoiul nostru cel de toate zilele

Gunoiul nostru cel de toate zilele

la 18 May 2017 13:59 Reactualizat la: 19 May 2017 11:01

Gunoiul nostru cel de toate zilele

18 May 2017 13:59 Reactualizat la: 19 May 2017 11:01
A devenit o regulă ca deşeurile industriale să poposească în mod ilegal în containere de gunoi menajer sau pe câmp. Polaris M Holding trage încă un semnal de alarmă.
Scris de Butaru - A devenit o regulă ca deşeurile industriale să poposească în mod ilegal în containere de gunoi menajer sau pe câmp. Polaris M Holding trage încă un semnal de alarmă.

Trimite articolul

X

N-am învăţat încă să colectăm selectiv gunoiul. Oricât ne pretindem de civilizaţi, nici nu ne trece prin minte că civilizaţia e legată şi de modul în care aruncăm deşeurile, de cantitatea de mâncare pe care o aruncăm la gunoi, de cât cumpărăm şi cât aruncăm. N-am fost şi nu suntem nici pe departe interesaţi de împărţirea gunoiului pe categorii – menajer, hârtie, sticlă, plastic – pentru că, nu-i aşa, de ce am ţine 3-4 plase cu gunoi în casă? Sub nasul nostru fin.

În pofida campaniei iniţiate de ani de zile, a sacilor galbeni împărţiţi la populaţie, a pubelelor special dedicate diferitelor tipuri de gunoi, mai bine de 20% din populaţia Aradului nici nu vrea să audă de o colectare selectivă a gunoiului. Arădenii nu se obosesc cu atâta lucru. Dar se plâng că oraşul e la ani lumină de occident (şi) la acest capitol.

Chiar şi aşa, cel puţin în statistici, cu gunoiul menajer stăm cât de cât bine. Cu cel industrial e jale. Şi vina o poartă aici toţi cei implicaţi începând în primul rând cu cei care îl produc, adică noi, arădenii, şi mergând până la taxele impuse de stat pentru depozitarea deşeurilor şi la taxele percepute de cei care administrează singurul deponeu de gunoi al Aradului.

Lipsa unei campanii furibunde, am spune noi, care să fie iniţiate de autorităţi şi care să te scoată din sărite privind modul în care trebuie aruncate deşeurilor industriale şi tarifele de la groapă au fost dublate, în toţi aceşti ani, de nesimţirea, lipsa educaţiei, proasta creştere a multora dintre arădeni, care fără a se sinchisi să afle cum ar trebui să procedeze în acest caz, aruncă deşeurile industriale (vorbim aici de moloz, în primul rând) pe unde apucă.

Şi când tomberoanele şi containerele de gunoi nu sunt la îndemână, sau când sunt sancţionaţi prin urechere de vecinii sătui de sacii care curg din tomberoane, sau când sunt taxaţi de firma care ridică gunoiul menajer prin neridicarea acelor saci, oir au mult prea mulţi saci cu deşeuri, câmpurile de la marginea Aradului devin perfecte pentru gunoiul lor.

Fără nicio jenă, sacii de moloz poposesc, zi de zi, ceas de ceas, la containerele de gunoi din cartiere, de cele mai multe ori lângă acestea, la capăt de cartier, pe terenurile care deşi au proprietari par a fi ale nimănui. Le poţi vedea şi prin curţile oamenilor de la case (pentru ei descotorosirea de moloz e mai grea), prin curţile instituţiilor (de curând am trecut pe lângă unul dintre spitalele arădene pentru a vedea o curte plină de moloz), pe lângă garduri, pe la colţ de stradă.

Sacii albi, clasici, de moloz, plini ochi cât să poată fi duşi doar până jos, nesimţirea multora dintre locuitorii urbei, care confundă gunoiul menajer cu tomberonul bun pentru orice, sau care transformă câmpuri cu bălării în gropile de gunoi de la marginea oraşului,  au ajuns să-i ducă la exasperare şi pe angajaţii Polaris.

Săptămâna trecută aceştia ne-au pus la dispoziţie înregistrări şi fotografii cu arădeni suprinşi aruncând gunoiul industrial la tomberon, imagini care arată situaţia disperată în care s-a ajuns. Mai marii Polaris au tras şi un semnal de alarmă: nu mai aruncaţi gunoiul industrial la containerel de gunoi menajer. În pofida repetatelor apeluri ale reprezentanţilor societăţii care colectează gunoiul menajer şi care atrag atenţia asupra faptului că, prin aruncarea gunoiului din construcţii la cel menajer sunt distruse containerele şi, în plus, ceilalţi cetăţeni nu mai au unde să arunce gunoiul menajer, lucrările nu se îndreaptă ci par să se agraveze odată cu primăvara şi cu demararea lucrărilor de construcţii.

Până când ruşinea nu ne va cuprinde pe noi, arădenii, şi nu ne vom strădui să aruncăm gunoiul acolo unde îi e locul, până când tarifele pentru transportul şi depozitarea deşeurilor industriale nu vor scădea astfel încât ilegalităţile să nu mai fie preferatele tuturor, până atunci vom fi doar un oraş pătat de ruşine şi îngropat în moloz.

În imaginile pe care le-am primit de la SC Polaris M Holding puteţi vedea o mică pată din ruşinea şi mizeria ce cucereşte Aradul. Restul petelor pe care nu vrem să le vedem sunt ascunse în sacii de moloz abandonaţi prin Arad, la gunoiul menajer, pe câmp, în ograda ta.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
gunoi
0 Comentarii

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Consultări oficiale la Cotroceni pentru formarea unui nou guvern - joi și vineri (surse)
    3
    Personalul unui spital olandez tratând un pacient infectat cu hantavirus, plasat în carantină după erori de procedură
    4
    Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale
    5
    Hantavirusul la granița României. Câte cazuri sunt confirmate și ce trebuie știut despre acest virus
    6
    CSŞ Gloria Arad are un campion pe salteaua de lupte
    7
    Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Roma (WTA)
    8
    FOTO/VIDEO| Ambulanța a fost “deblocată”, pagubele sunt în curs de evaluare
    9
    Nicușor Dan: Polonia este un partener important pentru România și vom continua dialogul
    10
    Medalie de bronz pentru Temerarii

    Local

    Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale

    Local

    Foto. Vizita oficială a Ambasadorului României în Ungaria la Arad
    Timp de două zile delegația din țara vecină a avut întrevederi cu reprezentanți ai administrației locale și județene, dar și cu mediul de afaceri.

    Local

    Circulația automarfarelor pe teritoriul Ungariei, program modificat pe fondul temperaturilor extreme
    Temperaturile extreme au determinat autoritățile maghiare să modifice circulația autovehiculelor de transport marfă cu o masă totală de peste 7,5 tone pe teritoriul Ungariei, la sfârșitul acestei săptămâni.

    România

    Liderii PSD, PNL, USR, UDMR și Grupului parlamentar al minorităților naționale, chemați vineri la Cotroceni
    Președintele Nicușor Dan se întâlnește vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cu cel al Grupului parlamentar al minorităților naționale.

    România

    Siegfried Mureșan: Dorința noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent
    Vicepreședintele PNL, europarlamentarul Siegfried Mureșan, a declarat vineri, după ce a fost propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, că obiectivul este formarea unui guvern competent, coerent și 'realmente pro-european prin acțiune, nu doar prin declarații'. El a subliniat că desemnarea premierului aparține președintelui României. 1

    Local

    Un pacient de 80 de ani, salvat printr-o procedură minim invazivă la Spitalul Județean Arad
    ARAD. Un pacient în vârstă de 80 de ani, diagnosticat cu o tumoră a căilor biliare care îi bloca complet canalele biliare, a fost tratat cu succes în noua sală de endoscopie intervențională din cadrul Secției Clinice Gastroenterologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad.

    ARADON Sport local

    Ierarhii finale în Liga 5 la fotbal

    România

    INS: România, cele mai mici prețuri din UE pentru bunuri de consum și servicii după Bulgaria, în 2025
    Cel mai scăzut nivel al prețurilor, în anul 2025, pentru bunurile de consum și serviciile din componența consumului final al gospodăriilor populației, în cadrul statelor-membre ale Uniunii Europene (UE), a fost înregistrat în Bulgaria - cu 37% mai mic decât media UE, urmată de România, cu o pondere de 35% sub media europeană, se arată într-un comunicat de presă al Institutului Național de Statistică (INS).

    România

    Siegfried Mureșan propunerea de premier a PNL, USR și UDMR
    PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.