Una dintre maşini, marca Dacia Logan, a plecat de la semaforul de la Finanţe, de pe Bd. Revoluţiei la culoarea verde a semaforului, după cum spune şoferul, cealaltă – un Opel – a plecat de la semaforul de pe strada Horia, tot la culoarea verde, a traversat liniile de tramvai şi… a fost izbită în lateral de Logan. Circulaţia a fost îngreunată câteva zeci de minute până la sosirea poliţiei. Cine va fi declarat vinovat şi va plăti pagubele? Poliţiştii spuneau că vor fi analizate imaginile de pe camerele video pentru a se stabili de partea cui este dreptatea. Conducătorul autoturismului Dacia Logan susţine că are un martor, şoferul maşinii din spatele lui – care poate susţine că a plecat de pe loc doar când semaforul indica verde. Şoferul de pe Opel susţine că au fost două sau trei maşini în faţa lui care au plecat de la semaforul de pe strada Horia, în aceeaşi direcţie, el însuşi trecând tot pe culoarea verde.
Nu este primul accident în această locaţie, şi de fiecare dată cei implicaţi susţin că „verdele” e de partea lor. Şi poate au dreptate şi s-ar putea să fie doar o problemă de sincronizare a semafoarelor, dublată de neatenţia şoferilor.
Impact la kilometrul zero între o Dacia Logan și un Opel
Impact la kilometrul zero între o Dacia Logan și un Opel
Reactualizat la:
Fiecare şofer susţine că a trecut pe culoarea verde a semaforului, fiecare susţine că celălalt este vinovat. Accidentul a avut loc vineri, 26 ianuarie, în jurul amiezii, în centrul orașului.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
România
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.
România
Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.
România
Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.
România
Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!