Potrivit anchetatorilor, inculpatul Lăcătuş Marius, pe timp de noapte, în perioada 25-28.12.2012, a sustras din incinta cimitirului din oraşul Pâncota un clopot vechi de 150 de ani valorând 25.000 lei, iar inculpatul Iakob Ioan a înlesnit transformarea şi valorificarea clopotului sustras. Practic, obiectul devenit deja de colecţie, ţinând cont de vechimea lui, a fost vândut… la fier vechi. Procurorii au deschis un dosar de cercetare penală în această cauză, au finalizat rechizitoriul, iar acum i-au trimis pe cei doi în judecată. Marius Lăcătuş va fi judecat pentru furt calificat, iar Ioan Iakob va răspunde pentru infracţiunea de tăinuire. Dosarul va fi judecat de către magistraţii Judecătoriei Ineu.
Incredibil! Au furat clopotul din cimitir de la Pancota
PÂNCOTA. Incredibil, dar adevărat. Doi bărbaţi au fost trimişi în judecată de către procurori pentru că au furat clopotul cimitirului din Pâncota.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
În urmă cu 40 de ani, pe 26 aprilie 1986, la unul dintre reactoarele centralei nucleare de la Cernobîl s-a produs o explozie, în urma căreia un nor radioactiv a cuprins întreaga Europă.
Local
Europarlamentarul arădean a făcut parte din delegația care a asistat la Sfânta Liturghie în Bazilica Sfântul Petru.
Local
Femeia care a rămas fără casă, după incendiul de la Șiria, era asistentă pe ambulanță.
Local
DSVSA anunță că există indicii referitoare la intoxicația juniorilor de la Steaua, iar restaurantul incriminat a fost redeschis.
2
UT Arad
ARAD. Comisia Centrală de Arbitri l-a trimis în play-out pe cel mai bun arbitru român al momentului!
Local
ȘIRIA. O femeie și cele două fiice ale ei au rămas fără absolut nimic, după incendiul de vineri noaptea, care a distrus două case din comuna Șiria.
2
Local
O nouă companie a Municipalității, Arad Energy, va prelua activitatea falimentarei CET Hidrocarburi.
3
România
GALAȚI. Drona rusească căzută sâmbătă dimineață într-o gospodărie din municipiul Galați a fost detonată în jurul orei 14,20, într-o zonă de siguranță de lângă lacul Brateș, fiind oprită circulația autovehiculelor pe drumul național DN 26, situat în apropiere, timp de 15 minute înainte de detonarea controlată efectuată de către autorități.
6
Citiți principiile noastre de moderare aici!