aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Interviu cu Sergiu Bîlcea, preşedintele PNL Municipiul Arad

Interviu cu Sergiu Bîlcea, preşedintele PNL Municipiul Arad

la 14 October 2020 07:31
6 Comentarii

Interviu cu Sergiu Bîlcea, preşedintele PNL Municipiul Arad

14 October 2020 07:31
„Dezvoltarea şi proiectele Aradului sunt prioritatea corectă pentru toţi politicienii”
„Dezvoltarea şi proiectele Aradului sunt prioritatea corectă pentru toţi politicienii”

Trimite articolul

X

Care sunt sentimentele sale la încheierea mandatului de vicepreședinte al Consiliului Județean Arad, spre ce înclină – funcția propusă de viceprimar sau un loc de deputat în Parlamentul României și care sunt proiectele le consideră importante pentru Arad, totul într-un interviu cu Sergiu Bîlcea.

JA. Domnule Sergiu Bîlcea, se încheie mandatul de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean. Cu ce gânduri?

Sergiu Bîlcea. Cu sentimentul lucrului bine făcut, în cea mai mare parte. Am preluat ca responsabilitate drumurile judeţene şi cred că am reuşit să avem o strategie clară, care a dat rezultate. Am atras bani din toate sursele posibile – fonduri europene, am dus fonduri proprii în investiţii şi surse guvernamentale, deşi aici am primit mai puţini bani decât am fi dorit. Avem multe lucrări realizate, altele în curs sau cu finanţare obţinută. Sigur că deşi am avut un ritm bun de investiţii raportat la ce s-a întâmplat în trecut, aş fi dorit să putem lucra mai repede. Nu am rezolvat toate drumurile proaste şi nu a fost totul perfect, dar oamenii cred că au apreciat munca şi dorinţa noastră de a face. Legislaţia şi instituţiile trebuie reformate pentru a putea derula investiţiile mai repede. Oamenii au aşteptări, nu mai acceptă scuze de tot felul şi cred că au dreptate. Un exemplu este Arad – Şiria, drum pentru care am plimbat hârtii ani de zile, ne-am ocupat de contestaţii şi dosare peste dosare. Este curios şi faptul că a fost singurul drum a cărui reabilitare a fost blocată de contestaţii. Sunt convins că domnul Iustin Cionca şi echipa de la Consiliul Judeţean vor continua strategia pentru drumuri şi vor face treabă bună. Centura de sud-est, care leagă autostrada în sud de Vladimirescu se va realiza din fonduri europene, cu sprijinul Guvernului, este un proiect în care cred şi la care am muncit, probabil cel mai important pentru următorii ani. Avem o finanţare de 45 de milioane de euro şi mă aştept ca lucrările să pornească efectiv în anii următori. Vreau să ajut şi să fiu în continuare partener pentru acest proiect, chiar dacă nu mai fac parte din Consiliul Judeţean.

JA. Administraţie locală sau reprezentare parlamentară? Este un an plin de evenimente politice, în acest moment sunteţi nominalizat ca viceprimar de către PNL şi candidat pentru Camera Deputaţilor…

S.B. Obiectivul meu este să lucrez pentru Arad, pentru proiectele care ne ajută să creştem. Dezvoltarea şi proiectele Aradului sunt prioritatea corectă pentru toţi politicienii. La negocierile pentru constituirea unei majorităţi în Consiliul Local Municipal, am văzut un acord general asupra proiectelor de care are nevoie Aradul. Discuţiile nu s-au blocat la acest capitol, asta înseamnă că putem lucra pentru a susţine proiectele de dezvoltare, indiferent de partid. Din păcate, de multe ori calculele politice blochează unele investiţii şi nu este corect faţă de cetăţeni. Noi, cei din PNL, ne asumăm responsabilitatea pentru proiecte şi arădenii ne acordă încrederea lor. Mandatul este clar, întotdeauna vorbim de investiţii care ne ajută să ne dezvoltăm. Pentru mine, ca să vă răspund, prioritatea nu este o funcţie sau alta ci sprijinirea proiectelor de dezvoltare. O pot face din administraţia locală sau din Parlament, vom vedea. Oricum, cred că un parlamentar trebuie să reprezinte Aradul la Bucureşti, nu Bucureştiul la Arad. Trebuie să alegem reprezentanţi gata să susţină proiectele noastre, să facă lobby pentru investiţiile care ne ajută să ne dezvoltăm.

JA. Care sunt principalele priorităţi ale Aradului din punctul dumneavoastră de vedere?

S.B. Avem nevoie de proiecte care să ducă la creşterea calităţii vieţii arădenilor. Asta înseamnă infrastructură funcţională, drumuri bune şi canalizare, servicii bune, inclusiv sau mai ales cele medicale, locuri de muncă şi perspective pentru tineri, siguranţa cetăţenilor, mediu curat şi spaţii de agrement care să facă localităţile mai frumoase. Concret, am vorbit deja despre centura de sud-est, avem în municipiu proiectul legate de construcţia unui pod peste Mureş pe strada Şaguna şi un sistem de transport ecologic, cu tramvaie şi staţii de transport în comun, drumul expres Arad – Oradea care va forma şi o nouă centură care scoate traficul din Gai. Un obiectiv la care vom lucra mai mulţi ani este Cetatea Aradului, care va oferi multiple oportunităţi şi va schimba Aradul. Două proiecte mari pentru Arad sunt amenajarea Falezei Mureşului şi amenajarea centrului Aradului. Una dintre solicitările pe care le consider îndreptăţite ale arădenilor vizează aspectul oraşului, valorificarea patrimoniului pe care îl avem şi spaţii în care ne putem întâlni, ca şi comunitate, aşa cum vedem la Oradea, Timişoara sau Cluj. Cred că se poate şi că trebuie să ne apucăm de treabă, fără săle tergiversăm. Dorinţa arădenilor de a avea un oraş mai frumos, de a valorifica spaţiile disponibile am văzut-o şi când am apelat la sprijin pentru a amenaja parcul Bujor Buda. Parteneri din mediul de afaceri şi din societatea civilă au răspuns şi astăzi avem una dintre cele mai frumoase zone din centrul Aradului. Străzile pietonale deschise sunt alt exemplu. Se poate, dar trebuie să accelerăm şi să facem Aradul mai frumos. Nu în ultimul rând, cred că avem nevoie de sprijin pentru sute de proiecte pe care primarii noştri din judeţ le au, în oraşe şi comune.

JA. Se profilează condiţii economice dificile generate de pandemie. Bani vor fi?

S.B. Avem fonduri europene generoase tocmai pentru a ajuta investiţiile şi economia. Trebuie să lucrăm mult la proiecte, să ne batem pentru fonduri, pentru Arad. Avem nevoie de o Guvernare de dreapta care respectă Aradul, nu ne ia banii munciţi aici să îi ducă în altă parte. Investiţiile sunt cu atât mai importante în anii următori, pentru că înseamnă locuri de muncă şi sprijin pentru economie.

„Un parlamentar trebuie să reprezinte Aradul la Bucureşti, nu Bucureştiul la Arad. Trebuie să alegem reprezentanţi gata să susţină proiectele noastre„

Trimite articolul

X
Taguri:
interviu JA ,
Jurnal Aradean ,
preşedintele PNL Municipiul Arad ,
Sergiu Bâlcea
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. coman sava says:
    October 14, 2020 at 8:28 am

    Ți-au mai rămas bani din campanie pentru acest……. interviu ?????? E vorba de politiceni nu de PUPINCURIȘTI. Ești jalnic de “bine făcut.”

    Reply
  2. Dan says:
    October 14, 2020 at 8:49 am

    Băi, da’ vocali ati devenit in ultima lună…
    4 ani nici nu v-am auzit “glăsciorul”, nici nu v-am vazut ” mutrițele”… Oare de ce…? Pt ca N-ATI AVUT NIMIC BUN DE SPUS aradenilor, iar acum, până la Alegerile Parlamentare, iar le “împuiați capul” aradenilor, cu proiecte ( dupa modelulu Falcă), din care nu se vor realiza corespunzator ( calitativ si fiabil) , nici 10% ?!

    Ce sa spun…, asa conducatori la asa votanti…. “Felicitari” băieți, “felicitări”…!

    Reply
  3. Gerula says:
    October 14, 2020 at 10:20 am

    Era mai interesant ca aceasta poza sa o fi facut ieri in vestiarul din incinta noului stadion ….!

    Reply
  4. aradean says:
    October 14, 2020 at 10:29 am

    De-a dreptul scarbos….

    Reply
    • coman sava says:
      October 14, 2020 at 11:20 am

      Normal că-i scârbos, așa arată un KĂKAT !!!

      Reply
  5. Garneata says:
    October 14, 2020 at 8:38 pm

    Aradon, cum va ascundeti slugarnicia fata de partidul-stat local, intrebarile nu si le asuma nici un ,,jurnalist” iar toate sunt puse ca sa nu deranjeze, practic i-ati facut pantofii, ca sa nu zic altceva daca tot ati ingenuncheat…
    Sunt atatea probleme in orasul acesta iar voi l-ati intrebat despre culoarea sireturilor.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Un turc și doi arădeni, reținuți după ce au vândut 3 kilograme de canabis 
    3
    UE este pregătită să avanseze în negocierile de aderare cu Ucraina și Republica Moldova
    4
    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    5
    Teatrul arădean, spectacol în coproducție cu Oradea și Satu Mare
    6
    Patru avioane Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene au aterizat la baza Mihail Kogălniceanu
    7
    UVVG a deschis Centrul de informare și înscrieri
    8
    Pe mare, în căutarea vacanței perfecte cu Discover Turism and Cruise
    9
    Eugen Tomac - desemnat de preşedintele Nicuşor Dan pentru funcţia de premier
    10
    Un nou amplasament pentru vânzarea pepenilor, în municipiu

    România

    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, afirmă că sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar transparent, prin noi consultări convocate de șeful statului și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, „nu pe negocieri făcute pe picior”. Secretarul general al partidului, Robert Sighiartău, a declarat că „guvernul trădării” a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției.

    România

    Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni pentru a desemna un nou premier.

    Local

    Guvernul Veștea a picat. Primele reacții ale parlamentarilor arădeni
    Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la votul Parlamentului. Deputații și senatorii arădeni ne oferă primele reacții.

    România

    Kelemen Hunor reafirmă că parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului privind guvernul Veștea
    Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat, luni seara, liderul formațiunii, Kelemen Hunor. 1

    România

    A început ședința pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea
    Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea.

    Ştiri sportive

    Lionel Messi scrie istorie, cu golurile 17 și 18 la Cupa Mondială, devenind cel mai bun marcator din istoria CM
    Atacantul argentinian Lionel Messi a devenit, luni, golgheterul all-time al Cupei Mondiale de fotbal, după ce marcat ambele goluri ale partidei câştigate de campioana mondială în faţa Austriei cu scorul de 2-0, la Dallas, în Grupa J a turneului final din America de Nord, a anunţat FIFA.

    România

    Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea. Aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
    Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, „în acest moment”, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.

    România

    Fritz: Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion
    Președintele USR, Dominic Fritz, susține că Adrian Veștea va ajunge premier „doar pupând inelul lui Simion” și se întreabă cum poate crede cineva că AUR luptă împotriva sistemului, când acest partid „se reconciliază cu constructorul sistemului”. 3

    România

    Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
    Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este un om al dialogului și înțelege responsabilitatea de a pune capăt haosului politic. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.