Deşi criteriile pentru admiterea candidaturilor pe listele PNL au fost stabilite în cadrul conducerii centrale, Alina Gorghiu, copreşedinte, insistă ca auditul privind punerea în aplicare a criteriilor să fie efectuat de către un consultant extern. Unii dintre liberali spun că este o măsură cum nu se poate mai prostă, dar folosită ca pretext pentru înlăturarea sau trecerea în plan secund a unor persoane. Dealtfel, Alina Gorghiu a spus la modul explicit că toţi cei care au fost în Guvernul care a tăiat salarii şi pensii nu mai au ce căuta pe listele PNL la alegerile parlamentare. Spre deosebire de cei care nu sunt de acord cu externalizarea, deputatul Ion Şcheau spune că decizia este corectă şi că a fost luată tocmai pentru ca aceste suspiciuni să nu apară. „Nu cred că Alina Gorghiu şi Vasile Blaga ar vrea, prin externalizarea auditului, să se derobeze de responsabilităţi sau să dea vina pe altcineva, pentru a se scuza faţă de unele persoane. Dimpotrivă, efectuarea auditului de către un consultant extern, neangajat politic, este de natură să elimine suspiciunile care apar în cazul unor decizii luate în interiorul partidului. S-ar putea interpreta că au fost stabilite unele criterii în funcţie de trecutul unora, lucru care nu este adevărat. Dealtfel, externalizarea auditului nu au hotărât-o cei doi copreşedinţi, ci se aprobă într-un cadru larg, iar majoritatea decide cum este mai bine. Un consultant din exterior nu ţine cont de opiniile contrare- fireşti, dealtfel- din interiorul partidului, ci, mai ales, de cerinţele electoratului. Or, este evident că tocmai calarea cât mai mare pe aceste cerinţe poate maximiza şansele partidului la alegeri. Care trebuie să prevaleze în faţa şanselor unuia sau altuia”, spune deputatul PNL de Arad.
Ion Şcheau: se elimină suspiciunile
Ion Şcheau: se elimină suspiciunile
Deputatul PNL este de părere că externalizarea auditului privind criteriile pentru candidaţi este o măsură bună.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
9
Local
Cele două persoane reținute pentru 24 de ore joi, în urma perchezițiilor din dosarul celor peste 4 milioane de țigări de contrabandă confiscate de polițiști, au fost arestate preventiv vineri.
Local
Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.
Local
Fostul ministru al Agriculturii și fostul director adjunct al Direcției pentru Agricultură Arad și-au aflat sentința.
Local
Un bărbat de pe strada Șezătorii din Arad, care a vândut de trei ori substanțe interzise unui colaborator al DIICOT-ului, a fost trimis în judecată de Tribunalul Arad.
Mapamond
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a făcut apel vineri la încetarea imediată a războiului din Iran, au consemnat AFP și dpa.
1
România
Analiza agenției de evaluare financiară Moody's confirmă faptul că România deține o economie stabilă și un grad de dezvoltare care ne oferă o poziție competitivă în regiune, în contextul măsurilor de reducere a deficitului bugetar și de susținere a investițiilor, afirmă ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.
1
România
Agenția de evaluare financiară Moody's Ratings a finalizat o analiză periodică a ratingurilor României, inclusiv a ratingului pe termen lung Baa3, cu perspectivă „negativă”, precizând că această perspectivă reflectă riscurile semnificative de implementare legate de programul ambițios de consolidare fiscală al Guvernului de la București.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!