„ Toţi președinții de consilii județene , primarii, au sarcina de a procura bani pentru partid, adică sunt un fel de „procurori”. În momentul în care Ioțcu a refuzat să mai dea bani la partid, a fost deja pus pe lista de transferuri, ca să folosim un termen din fotbal. Mai exact, un jucător liber de contract” spune Ion Stan. După părerea lui, Ioțcu a fost „vândut din interior, pentru că nu a acceptat să lase locul de candidat persoanei desemnate de catre conducerea noului partid, conform algoritmului stabilit la fuziune. Dincolo de considerentele de ordin politic, Ion Stan pune accentul pe calitatea umană a celor care ajung, prin politică, să decidă soarta a milioane de oameni, având ca şi criteriu interesul de grup, clan, partid.„Câtă minte poate să aibă un om care nu ţine cont de acest adevărat tsunami declanșat de DNA şi continuă să practice luarea de mită? Nu cumva nu este vorba despre lipsa lui de discernământ, ci despre supunerea la ordinele partidului, aflat în mare foame de bani, în an preelectoral? Oare, nu cumva acea mită era destinată partidului, iar Ioțcu, pentru a-şi asigura locul pe listă, a fost constrâns să ceară acei bani, pe care, însă, nu a mai ajuns să-i „vireze” la partid, pentru că partidul, în loc să ia banii, a preferat să scape de el, organizându-i flagrantul? , (se) întreabă Ion Stan.
Ion Stan: „Procurorul” Ioțcu, „victima luptei pentru ciolan”
Reactualizat la:
Vicepreședintele Partidului Noua Republică, Ion Stan, este de părere că președintele CJA, Nicolae Ioțcu, este victima luptei pentru putere în interiorul noului PNL, care nu are de unde oferi atâtea candidaturi câți pretendenți sunt. În opinia lui Ion Stan, Ioțcu a preferat să păstreze mita, acel deja celebru 20%, pentru sine, în loc să dea cel puţin trei sferturi din sumă la partid.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!