Nicolae Ioţcu, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Arad, vrea să treacă de la regim închis la regim semideschis. Acesta a fost condamnat în vară la patru ani de închisoare cu executare, fiind acuzat de comiterea infracţiunii de trafic de influenţă. Pe rolul Judecătoriei Arad a fost înregistrat un proces, părţile fiind Nicolae Ioţcu şi Penitenciarul Arad. Am luat legătura cu reprezentanţii Judecătoriei Arad pentru a ne explica obiectul dosarului. „În momentul condamnării, regimul de detenţie al lui Ioţcu Petru Nicolae a fost închis. Ulterior, acesta a făcut o cerere judecătorului delegat din penitenciar prin care a solicitat schimbarea regimului, din închis în semideschis. Judecătorul delegat a aprobat această cerere, dar penitenciarul a atacat decizia în instanţă. Acesta este obiectul procesului aflat pe rolul Judecătoriei Arad, respectiv plângerea penitenciarului faţă de decizia judecătorului delegat”, ne-a explicat judecătorul Horia Şurtea, purtătorul de cuvânt al Judecătoriei Arad. Chiar dacă s-au derulat deja două termene ale procesului, încă nu s-a luat o decizie. Pentru că instanţa a solicitat Penitenciarului Timişoara mai multe documente prin care să se comunice dacă Nicolae Ioţcu este repartizat la muncă, dar şi ce activităţi prestează. Următoarea înfăţişare va avea loc pe data de 25 octombrie.
Ioţcu vrea regim semideschis, penitenciarul nu îl lasă
Ioţcu vrea regim semideschis, penitenciarul nu îl lasă
Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean vrea să schimbe regimul de detenţie de la închis la semideschis.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.
ARADON Sport local
SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.
Local
Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.
Local
În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.
Local
Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu.
2
Advertorial
Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.
Evenimente
Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.
Local
Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.
Citiți principiile noastre de moderare aici!