Este vorba despre doi tineri de 27, respectiv 29 de ani care călătoreau ca pasageri într-un tren Inter Regio care circula pe ruta România-Ungaria. Tinerii deţineau două cărţi de identitate eliberate de autorităţile din Kosovo, însă nu aveau viză. „”Cu ocazia controlului specific, poliţiştii de frontieră au constatat că persoanele în cauză nu deţin vizele necesare pentru trecerea frontierei, motiv pentru care acestea au fost conduse la sediul S.P.F. Curtici, pentru efectuarea de verificări. La cercetări, cei doi bărbaţi au declarat că intenţionau să ajungă în Elveţia”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad.
Poliţiştii de frontieră au luat măsura întreruperii călătoriei persoanelor şi, totodată, efectuează cercetări pentru infracţiunea de tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat.
Kosovari fără documente depistaţi în tren la Curtici
Kosovari fără documente depistaţi în tren la Curtici
Doi kosovari care intenţionau să ajungă ilegal în Elveţia au fost prinşi la frontiera Curtici în urma controlului.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.
Evenimente
ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.
România
Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.
Local
La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere.
1
Local
Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie.
2
Local
Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.
România
Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.
România
Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice.
1
Local
Deși programările la traseu au ajuns aproape la zi, Prefectura anunță organizarea a două sesiuni suplimentare de susținere a probei practice, în luna iulie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!