Ulterior au descoperit că le fuseseră furate controarele de gaz. Speriaţi, oamenii au anunţat poliţia şi compania de gaz care a trimis lucrători la faţa locului pentru a se asigura că nu există scurgeri de gaze. Poliţiştii au demarat deja o investigaţie.
Oamenii legii au constatat că ceasurile de gaz au fost demontate nu înainte ca autorii să închidă robinetele cu gaz. „Eu am descoperit lipsa ceasurilor şi pot să spun că e interesant că hoţii au oprit robinetele de gaz. Noroc cu asta, că altfel puteau exploda”, a declarat un locuitor. Un altul a spus că a auzit mişcare pe la 2 dimineaţa însă i-a fost frică să iasă afară. „Eu cred că ăştia nu au fost ţigani, sigur au fost ceva ingineri, că prea s-au priceput să le fure”, a povestit un alt locuitor de pe Aprodu Purice. Poliţiştii spun că cei care au furat contoarele le vor vinde cel mai probabil la fier vechi.
JA – I.C.
Citiți principiile noastre de moderare aici!