aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Lupaș: „Se putea mai mult pentru arădeni!”

Lupaș: „Se putea mai mult pentru arădeni!”

De Andreea Pintea
la 3 February 2020 17:23
11 Comentarii

Lupaș: „Se putea mai mult pentru arădeni!”

3 February 2020 17:23
După votul dat în Consiliul Local Municipal, pe Regulamentul pentru faţade, consilierul Lupaș spune că se putea face mai mult pentru arădeni.
Scris de Andreea Pintea - După votul dat în Consiliul Local Municipal, pe Regulamentul pentru faţade, consilierul Lupaș spune că se putea face mai mult pentru arădeni.

Trimite articolul

X

ARAD. Marin Lupaș, consilier local independent, s-a abținut de la votarea Regulamentului pentru faţade „elaborat prea tardiv de administrația PNL” motivând că „nu voi gira o manevră de faţadă a liberalilor înainte de campania electorală. Proiectul a trecut cu votul celorlalți consilieri”.

„Nu sunt împotriva unui Regulament pentru faţade, am cerut sprijinirea cu fonduri publice de 5 ani de zile a celor care au nevoie. M-am pronunţat şi împotriva supra-impozitării liberale în tot acest timp. Nu pot însă să fiu de acord cu Regulamentul făcut de administraţia PNL-istă doar ca să nu zică arădenii în prag de alegeri că Primăria nu este dispusă să ajute cu ceva. Nici faptul că au dezbătut parcă în grabă şi aşa din scurt cu societatea civilă nu a arătat bunăvoinţă. Aşa că m-am abţinut la vot”, a declarat Marin Lupaş.

Consilierul municipal consideră că „punctele esenţiale nu au fost adresate de către Regulamentul votat în Consiliu şi până ce faţadele din Arad vor ajunge măcar la nivelul celor din Oradea vor mai trece anii”.

„Timp și bani, aceste două probleme ar fi trebuit să rezolve administraţia locală cu Regulamentul pentru faţade. Dar PNL nu doreşte să schimbe cu adevărat în bine faţa Aradului. Ei vor să mai supravieţuiască unui ciclu electoral la conducerea Primăriei, Consiliului Local şi Consiliului Judeţean. De peste 10 ani tot prezintă strategii şi regulamente pe care nu le respectă sau le ignoră, amintesc doar cele privind eficienţa energetică, afişajul stradal sau câinii fără stăpân. În ședința CLM de vineri au venit cu minimul pe care legislația îl permite, și o permite de câțiva ani buni! Doar că PNL a impus supra-impozitarea, nu renunţă la ea nici acum, iar după ce s-au acumulat deja procesele intentate Primăriei și se apropie alegerile, au venit cu ceva doar de faţadă, de ochii lumii. Acest Regulament, organizarea dezbaterii lui cumva de pe o zi pe alta sau pe ascuns cum titra presa locală, iar acum votarea lui într-o şedinţă cu multe puncte importante de discutat, reprezintă o jignire a arădenilor”, a argumentat consilierul Lupaş.

Printre amendamentele înainte de Lupaș, dar respinse de consilieri se numără: *50% co-finanțare și 1 milion € alocaţi pentru faţade în 2020. Expicația lui Marin Lupaș ar fi că „dacă ani de zile administraţia a aruncat la gaura-neagră numită CET din cauza incompetenţei PNL o bună parte din buget, azi ajungând la un nivel de 6 – 7 milioane € anual, cred că se poate aloca aproximativ 1 milion € în total pentru problema faţadelor, una ce ţine de siguranţa arădenilor, nu doar de frumuseţea oraşului. Sursele de finanţare se găsesc în bugetul local, numai să existe bunăvoinţă”. O altă propunere a fost lipsa eligibilității pentru PFA, deși veniturile sunt semnificativ mai mici în cazul acestora decât la firmele și persoanele juridice pe care organizația domnului Falcă le consideră în stare să plătească banii din buzunarele proprii.

Fără supra-impozitare

Nu în ultimul rând, Lupaș a propus oprirea supra-impozitării. „Am zis la momentul aplicării acestei măsuri că proprietarii fără posibilităţi financiare vor fi puşi în situaţia în care să-şi vândă imobilele sau să le ia Primăria casele pentru că nu îşi pot plăti impozitele mărite”, a mai punctat Lupaș.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
clm ,
fatade ,
Lupas ,
regulament ,
vot
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Mihaid says:
    February 3, 2020 at 5:53 pm

    Felicitari pentru pozitia dvs. PNL si-a batut joc de mult timp de Arad, nu le-a pasat de nimic, MAI ALES IN ULTIMII 4 ANI, si acum ca se apropie alegerile vor sa ne „indulceasca”, sper ca nu ii mai voteaza aradenii!

    Reply
  2. Adi Aditzu says:
    February 3, 2020 at 6:05 pm

    Bravo tot asa Lupas nu te lasa

    Reply
  3. Marioara Ticani says:
    February 3, 2020 at 6:32 pm

    as vrea sa il intreb eu pe domnul consilier LUPAS – spunetine CAND a facut PNL ceva pentru aradeni??? au venit cu sperioatarea psd ciuma bulion de fiecare data, acum nu mai au pe cine sa dea vina ca ei au fost incapabili sa faca ceva cu bunsimt cum se zice in text

    Reply
  4. Ferenc says:
    February 3, 2020 at 9:05 pm

    Marin, ai vreo idee cum s-ar putea reda lumina Aradului, macar la nivelul la care a fost cand noi am terminat facultatea?!

    Reply
  5. Cimarron says:
    February 3, 2020 at 10:05 pm

    Probabil ca dl. Lupas vrea sa ne spuna ca el personal ar fi putut face ceva mai mult pt aradeni. Mult mai mult decat sa isi plateasca un articol laudativ in aradon…Va ajunge si asta,ca multi altii,in lada de gunoi a istoriei. O fantosa ca marea majoritate a predecesorilor sai.

    Reply
  6. ParereaMea says:
    February 4, 2020 at 1:38 am

    Auzi ca nu e de acord cu supraimpozitarea. 🙂
    Trebuie pus si mai mare supraimpozit. Nu iti permiti, nu te tine nimeni sa stai “la bulivard” vinzi, iti iei un apartament in vlaicu, micalaca si gata. sau te muti la tara. Nu iti permiti sa stai pe centru, pleaca!
    Tot asa ar trebui pus cam 10x impozitul pentru cei care detin spatii comerciale pe Revolutiei si care stau in paragina. Nu vrei sa le dai in chirie si le lasi in mizerie, platesti de te usti. Vezi exemplul Oradea. La fel se aplica si aici, nu te stii gestiona, platesti. Sau vinzi si pleci. La fel de simplu!

    Reply
    • Stoenesti says:
      February 4, 2020 at 2:01 pm

      Parere de om prost!

      Reply
  7. Cristina says:
    February 4, 2020 at 9:35 am

    Marine …. du-te la vălău

    Reply
  8. Cristina says:
    February 4, 2020 at 9:37 am

    De cand a picat omul asta in freza e tot mai senil . Lauda de bine nu miroase a bine !!

    Reply
    • sally says:
      February 4, 2020 at 11:55 am

      Felicitari dl.Lupas,pentru consecventa,pentru implicare(de fiecare data ati criticat derapajele din CLM,cu propuneri,amendamente si proiecte concrete in folosul aradenilor),pentru intelepciune, pentru respectul cu care ii abordati pe toti,indiferent de simpatii sau antipatii si pentru viziune in ce priveste nevoia de mai bine a aradenilor!Se pare ca aceste calitati si valori morale sunt asimilate de unii cu ceva anormal!Da intr adevar,comportamentul normal,onest,transparent,aproape de oameni,nu de interese meschine,este pe cale de disparitie si deranjeaza!

      Reply
  9. jan says:
    February 4, 2020 at 1:03 pm

    de la revolutie aradenii au plecat din oras si au venit tarani gramada care voteaza falca. europeni cu poalele in brau si n-ai ce face.

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    Elevi de la „Goldiș”, mobilitate în Cipru, prin Erasmus+
    2
    POLITIC. Dorian Curcanu: „Insulele ecologice din Arad sunt o idee bună, dar abandonată”
    3
    Aradul are un campion de tineret la box după 25 de ani!
    4
    Salariații cu drepturi speciale: cine primește zile suplimentare de odihnă
    5
    Pensionarii de la AJIP, excursie-circuit de două zile
    6
    Doi tineri din Arad sunt bănuiți că au păcălit mai multe persoane prin anunțuri false și plăți în avans. Au fost reținuți de polițiștii din Timișoara
    7
    Troiță, punct de belvedere și traseu pentru bicicliști, la Bîrzava
    8
    Sportul din Sântana, mai sărac fără Angela Giurgiu
    9
    Lucrări binecuvântate la biserica din Monoroștia
    10
    Primul sărut datează de acum 20 de milioane de ani, spun oamenii de știință

    România

    Salariații cu drepturi speciale: cine primește zile suplimentare de odihnă
    Codul Muncii din România oferă, pe lângă concediul anual standard, zile libere suplimentare pentru angajații care muncesc în condiții speciale sau au nevoie de suport medical.

    România

    Comisia de Etică a Universității din Craiova va analiza sesizările privind teza de doctorat a ministrului Justiției
    Comisia de Etică a Universității din Craiova a decis, vineri, să analizeze sesizările privind teza de doctorat a ministrului Justiției, Radu Marinescu, care este acuzat că ar fi plagiat.

    Local

    Șase membri al clanului Neguș, trimiși în judecată, în urma conflictului cu frații Moldoveni
    Cei șase sunt acuzați de săvârșirea infracțiunilor de distrugere în formă continuată și tulburarea ordinii și liniștii publice. Totodată, procurorii spun că Romi Neguș a căutat modalitatea în care poate fi confecţionată o bombă artizanală, fiind interesat şi de diferite substanţe care pot distruge autoturisme. 1

    Local

    Castelul de la Căpâlnaș încinge spiritele... politice
    Decizia CJ Arad de a nu-şi exercita dreptul de preemţiune asupra castelului a iscat un schimb de replici Fifor-Cionca. 2

    România

    Curtea de Apel București îi reduce pedeapsa lui Nelu Iordache în dosarul autostrăzii Nădlac-Arad, ca urmare a prescrierii faptelor
    Curtea de Apel București a admis o contestație în anulare depusă de omul de afaceri Nelu Iordache și i-a redus acestuia condamnarea primită în dosarul fraudei cu fonduri europene alocate pentru construcția autostrăzii Nădlac - Arad de la 11 ani și 9 luni la 5 ani și 10 luni închisoare, după ce instanța a constatat că o parte dintre fapte s-au prescris. 1

    Mapamond

    Comisia Europeană examinează ideea unei aderări rapide, dar limitată, a Ucrainei la UE
    Comisia Europeană analizează posibile modalități prin care Ucraina să poată adera rapid la UE, ca parte a unui acord de pace cu Rusia, dar inițial fără a oferi Kievului drepturi depline ce decurg din calitatea de stat membru, drepturi care să fie dobândite ulterior după o perioadă de tranziție, afirmă oficiali europeni citați vineri de Reuters. 1

    Mapamond

    Trump amenință cu taxe vamale țările care contestă planurile sale de anexare a Groenlandei
    Donald Trump a amenințat vineri cu taxe vamale țările care nu susțin planurile sale ca SUA să anexeze Groenlanda, în timp ce mai multe țări europene au anunțat că vor trimite acolo trupe în sprijinul Danemarcei, transmit agențiile AFP și Reuters. 2

    Evenimente

    Volum omagial, in memoriam Corneliu Pădurean
    Lansarea volumului „Pagini de istorie și destin: viața și moștenirea profesorului Corneliu Pădurean” va avea loc luni, 19 ianuarie, cu începere de la ora 17, la Sala Marii Uniri. 1

    Local

    Arhiepiscopia Aradului, activităţi sociale de 3,2 milioane de lei în 2025
    Aproape 25.000 de persoane au fost sprijinite de Sectorul Social-Filantropic al Arhiepiscopiei, în cursul anului trecut.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.