aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Memoriu de la 200 de arădeni

Memoriu de la 200 de arădeni

De Valentin Goran
la 18 December 2019 07:40
10 Comentarii

Memoriu de la 200 de arădeni

18 December 2019 07:40
Peste 200 de arădeni au semnat un memoriu pe care l-au depus la Primăria Municipiului Arad.
Scris de Valentin Goran - Peste 200 de arădeni au semnat un memoriu pe care l-au depus la Primăria Municipiului Arad.

Trimite articolul

X

ARAD. Ne-am întâlnit cu reprezentantul celor nemulțumiți din Piața Sporturilor – Polivalentă, Iosif Morar, pentru a afla mai exact care sunt nemulțumirile celor peste 200 de semnatari. Prima problemă semnalată este faptul că banda de mers ce trece prin fața bazinului și care face legătura, directă, între Calea Iuliu Maniu și Splai General Praporgescu ar trebui deschisă circulației, tocmai pentru ca traficul ce acum trece prin parcarea din spatele blocurilor situate chiar în spatele bazinului să fie deviat pe aici. O altă problemă ridicată de arădeni se referă la lipsa unor marcaje pentru mai multe locuri de parcare și proasta organizare a traficului din parcarea tranzitată de sute de mașini zilnic. Ultima problemă semnalată este faptul că lucrările efectuate în cadrul mega proiectului de regenerare urbană nu sunt finalizate, spun arădenii.

Nemulțumirile celor 200
„Nemulțumirile noastre, a celor peste 200 de semnatari, sunt de aproximativ șase ani de zile. În primul rând, blocarea Pieței Sporturilor, care înainte a fost dată circulației, iar mai apoi, de aproximativ șase ani, blocată. Această blocare produce efecte negative asupra circulației. Dacă prin fața bazinului sunt opt metri de carosabil, în spatele blocurilor nu este spațiu suficient, nu sunt trotuare, nu sunt marcaje la sol, nu sunt indicatoare rutiere să reglementeze anumite restricții, deoarece pe 3,5 metri, în două sensuri de mers, orice autospecială care ar trebui să intervină, fie ambulanță, fie pompieri nu au cum să încapă și mai ales să ajungă în timp util. Vorbim de lucrări de mântuială, care ne creează disconfort. Fluidizarea traficului în spatele blocului 22, în parcare, ne-ar prinde foarte bine. Organizarea unui sens unic pe acea bucată de aproximativ 200 de metri. Cei care vin dinspre General Praporgescu în spatele blocurilor să aibă sens unic la prima curbă la dreapta, chiar când ajung în spatele blocului 22”, a declarat Iosif Morar, președintele Asociației de Proprietari de la blocul 22.

Comisia mai cere timp
Am luat legătura cu reprezentanții Primăriei Municipiului Arad pentru a găsi răspunsuri la problemele ridicate de arădeni. Comisia de Sistematizare a Circulației cere puțin timp pentru a decide dacă va fi deschisă circulației partea carosabilă ce trece prin fața bazinului. „În ședința din data de 12 decembrie 2019, în ceea ce privește deblocarea circulației din Piața Sporturilor și punerea la dispoziția participanților la trafic a străzii/aleii care asigură legătura între Calea Iuliu Maniu și Splai General Praporgescu, cu trecere prin fața Bazinului Delfinul, Comisia de Sistematizare a Circulației din Municipiul Arad a decis amânarea solicitării venite din partea proprietarilor, locatarilor și agenților economici care locuiesc sau își desfășoară activitatea aici, pentru o analiză mai complexă a situației”, a declarat pentru Jurnal arădean/Aradon.ro, Ralu Cotrău – purtătorul de cuvânt al Primăriei Municipiului Arad.

Restricții de viteză, în parcare
În ceea ce privește marcajele și fluidizarea traficului din parcarea aflată în spatele blocurilor 22 – 25, Ralu Cotrău ne spune că „amenajarea parcării din spatele blocurilor a fost realizată în urma consultării în repetate rânduri a cetățenilor din zonă care au au fost de acord cu lucrarea care a fost efectuată. Lucrările au fost executate în cadrul programului de întreținere a municipalității arădene și s-a încercat valorificarea la maxim a spațiului creat în urma demolării construcțiilor provizorii. Acest număr de locuri de parcare este maximul care poate fi efectuat având în vedere spațiul disponibil”. Cel mult, mai completează purtătorul de cuvânt al Palatului Administrativ, se va putea impune o restricție de viteză.

Toate problemele… remediate
În ceea ce privește lucrarea de regenerare urbană, mai spune Iosif Morar, capacele de canal sunt poziționate greșit, rigolele nu sunt umplute cu pământ și să fie însămânțate cu iarbă, gurile de aerisire de la subsolurile blocurilor din zonă au rămas în majoritate nefinalizate, sunt lucrări făcute de mântuială. „Lucrările efectuate în Piața Sporturilor nu fac parte din cadrul mega proiectului de Regenerare Urbană ci sunt efectuate pe întreținere. Problemele identificate și semnalate de arădeni în cadrul lucrărilor pe întreținere vor fi remediate”, a declarat Ralu Cotrău.

Memoriu nemultumiri Polivalenta

 

Trimite articolul

X
Taguri:
memoriu ,
nemultumiri ,
primaria arad ,
semnaturi
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. florin says:
    December 18, 2019 at 7:53 am

    Dar tovarase Cotrau de ce trebuieste sa te instiinteze locatarii de calitatea lucrarilor facute de mantuiala si nefinalizate? tu ce faci , dormi cu limba in gura, nu te pricepi sa urmaresti un proiect, proiectul este facut in batjocura, constructorii sunt de toata pleazna si voi la primarie dormiti cu limba in gura sau sunteti incompetenti la gramada? Raspunde-mi macar la una din intrebari!!!!!!!!!!

    Reply
    • alt_anonim says:
      December 18, 2019 at 3:55 pm

      Florine tu esti?

      Reply
  2. alin says:
    December 18, 2019 at 7:54 am

    Dar tovarase Cotrau de ce trebuieste sa te instiinteze locatarii de calitatea lucrarilor facute de mantuiala si nefinalizate? tu ce faci , dormi cu limba in gura, nu te pricepi sa urmaresti un proiect, proiectul este facut in batjocura, constructorii sunt de toata pleazna si voi la primarie dormiti cu limba in gura sau sunteti incompetenti la gramada? Raspunde-mi macar la una din intrebari!!!!!!!!!!

    Reply
    • alt_anonim says:
      December 18, 2019 at 3:56 pm

      Aline tu esti?

      Reply
  3. Conservator says:
    December 18, 2019 at 9:17 am

    ATENȚIE. Zonă populată de securiști!

    Reply
    • alt_anonim says:
      December 18, 2019 at 3:54 pm

      Stai linistit, suntem multi pe acolo care lucreaza la privat, nu avem privilegiul de pensionare anticipata si pensie speciala…

      Reply
  4. anonim says:
    December 18, 2019 at 9:46 am

    Ca sa stie toti cum sta treaba, acest domn Morar a obtinut cele 200 de semnaturi in urma unor presiuni formidabile facute asupra locatarilor si a unor manipulari si minciuni sfruntate. Administratorull Morar se face ca uita despre manevrele de acelasi tip prin care au obtinut sa nu fie construite, conform proiectului initial, cele doua platforme pentru gunoi prevazute a fi una in curtea lor si una in spatele Punctului trafo. Exista in zona o singura platforma ,care e la propriu asaltata de 500 de familii ce stau in blocurile din zona plus spatiile comerciale de la parterul blocurilor lor si facuta altfel si in alt loc decat prevedea proiectul. Despre asta nu pomeneste administratorul Morar si nici nu pretinde rituos sa fie respectat proiectul, despre care stie.

    Reply
    • Dani says:
      December 18, 2019 at 11:54 am

      Eu sunt unul dintre cei 200 de vânzare semnatari.
      În această zonă s-au produs accidente rutiere grave cu victime și multe avarieri de autoturisme care nu au putut fi sancționate de către Poliția Rutieră deoarece nu există restricții, marcaje și se poate circula cu 50 km/h în 4 curbe la 90 de grade.
      În cazul unui incendiu la blocurile 24 și 25 autospecialele de Pompieri nu vor putea intra să stingă incendiul nici într-o parte nici în alta a imobilelor din cauza închiderii circulației și a mașinilor parcate conform noilor reglementari de parcare cu plată și gheară.
      Domnul Morar președintele asociației de la blocul 22 a inițiat această încercare de normalitate a situației de câțiva ani .
      Acum vreo 3 ani s-au mai strâns peste 200 de semnături și s-a comunicat că vor fi remediate problemele după regenerarea urbană.
      Sperăm că acum se vor găsi soluții concrete din partea autorităților și normale pentru anul în care ne aflăm în această zonă.

      Reply
  5. BL24 says:
    December 18, 2019 at 1:13 pm

    Acest individ Morar nu suporta sa fie refuzat. A inceput sa ma certe in momentul in care am refuzat sa semnez acele foi. A inceput sa strige la mine cum pot sa fiu deacord ca platesc locul de parcare, ca el a fost in Timisoara si acolo nu se plateste, ca acea gheara care blocheaza locul de parcare ne-a fost bagata pe gat cu forta si multe altele. Este un batran frustrat care are prea mult timp liber. Cu un singur lucru sunt deacord din tot ce zice el peacolo, ar trebuii montate in zona intreriilor in bloc niste limitatorare de vitea, dar ceva modele care sa te faca sa incetinesti, nu ca cele montate pe Bulevardul Iuliu Maniu. Sunt unii soferi care trec pron acea zona ca la raliuri.

    Reply
  6. bretoteanu s. says:
    December 18, 2019 at 2:07 pm

    Poate ca numitul Morar este un tip frustrat,autoritar si nu mai stiu cum,insa problema nu este acest domn,ci incompetenta,sa nu spun altfel,a celor din Primarie,in legatura cu inalturarea unor posibile surse de accidente in zona descrisa;probabil actualul primar doreste sa acceseze ceva fonduri europene pentru a instala limitatoare de viteza ori indicatoare de circulatie.Cita indiferenta,si cind te gndesti ca zilnic apar pe site tot felul de presedinti si vicepresedinti care fac o gargara politicianista,si ne spun,cui vrea sa-i asculte,ca ei sunt in slujba cetateanului…Aiurea !!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Zelenski îi avertizează pe liderii străini să nu participe la parada de 9 mai de la Moscova
    3
    UAV - prezentă la conferința națională dedicată internaționalizării învățământului superior
    4
    Beat și fără permis, a căzut cu ATV-ul
    5
    Festivalul Filmului European, săptămâna viitoare, la Arad
    6
    Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piața serviciilor de pază!
    7
    POLITIC. Unanimitate pentru Bolojan, prin votul primarilor PNL Arad
    8
    Nicușor Dan: România a fost, de multe ori, slabă în interiorul UE, nu și-a apărat coerent obiectivele
    9
    Trump nu exclude trimiterea în Polonia a trupelor pe care le va retrage din Germania
    10
    Festival de meciuri „acasă”

    Local

    Beat și fără permis, a căzut cu ATV-ul
    DRAUȚ. Un bărbat din Drauț este cercetat de polițiști, după ce, fiind sub influența alcoolului, a condus un ATV fără a deține permis de conducere și s-a răsturnat.

    Local

    Reținut, după "războiul declarat" oglinzilor de mașini 
    ARAD. Noaptea de 6 spre 7 martie a fost noaptea în care un bărbat din Arad a "declarat război" oglinzilor de la mașinile parcate pe două străzi din municipiu. După două luni, polițiștii l-au identificat pe "războinic" și l-au reținut pentru 24 de ore.

    Local

    Se anunță amenzi-record pentru băncile din România. Clienții, îndemnați la procese
    Mii de arădeni ar putea să își recupereze bani de la bănci, sursele anunțând că băncile din România ar fi „aranjat” ROBOR-ul.

    România

    Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
    Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă. 1

    Local

    Bătăușii de la Lipova s-au împăcat 
    LIPOVA. Cele șapte persoane care au participat la o bătaie generală în Lipova, provocată de neînțelegeri legate de vânzarea/cumpărarea unui autoturism s-au împăcat, anunță avocatul unora dintre suspecți. Drept urmare, unele infracțiuni de care sunt acuzați de polițiști vor "dispărea" din dosar.

    Local

    VIDEO
    Amendă de 45.000 de lei pentru deșeuri aruncate în Vladimirescu 
    VLADIMIRESCU. Un tânăr de 29 de ani, din județul Alba, a fost amendat cu 45.000 de lei, după ce a fost prins de polițiștii de la Transporturi în timp ce descărca un camion de moloz în Vladimirescu, în apropierea liniei de cale ferată. 

    România

    Dronă explodată la Constanța| KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni
    KMG International reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni și precizează, într-un comunicat transmis sâmbătă, că atât vasul Safeen Elona, cât și proprietarul și operatorii acestuia nu figurează pe liste de sancțiuni internaționale emise și aplicabile în UE, SUA (OFAC), Marea Britanie sau Elveția.

    UT Arad

    Antrenorul Adrian Mihalcea rămâne la UTA!
    ARAD. Despărțirea surprinzătoare dintre Dinamo și antrenorul Zeljko Kopic a dat naştere la speculații privind numele viitorului tehnician al „câinilor”, iar printre variantele vehiculate s-a aflat și antrenorul UTA-ei, Adrian Mihalcea. Unii s-au grăbit chiar să-l dea pe banca „câinilor roşii”. 2

    Local

    75 de angajați la CNIR, pentru implementarea Expresului Arad-Oradea
    CNIR va angaja 75 de oameni pentru a putea administra marile proiecte de infrastructură.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.