aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Mircea Purcaru: "La Arad suntem in opozitie"

Mircea Purcaru: "La Arad suntem in opozitie"

la 6 August 2013 10:58
6 August 2013 10:58
Liderul conservatorilor arădeni, despre situaţia unui partid la guvernare, dar în opoziţie pe plan local.
Scris de Simion Todoca - Liderul conservatorilor arădeni, despre situaţia unui partid la guvernare, dar în opoziţie pe plan local.

Trimite articolul

X

JURNAL ARĂDEAN: D-le Purcaru, cum este să fii la putere, ca partid, dar, în acelaşi timp, să fii în opoziţie pe plan local?

MIRCEA PURCARU: Mai întâi, să punem în balanţă ce înseamnă pentru un judeţ şi pentru un municipiu să aibă la conducere partidul aflat în opoziţie la nivel naţional. Oricum ai întoarce-o, este o situaţie ingrată, în care judeţul, respectiv municipiul, suferă de două ori: odată pentru că tu, ca partid aflat la guvernare, te trezeşti că nu poţi să promovezi proiecte în folosul comunităţii, fiindcă maşina de vot a puterii locale le respinge din start, iar comunitatea nu poate beneficia. În al doilea rând, cetăţeanul nu numai că este păgubit prin nepromovarea iniţiativelor respective, dar se mai trezeşte şi cocârjat de poveri sociale şi financiare pe care puterea locală le impune, tot prin maşina de vot.

Să vedem care este situaţia şi din punct de vedere al partidului.

MIRCEA PURCARU: La fel de ingrată. Atât partidul, cât şi liderii săi primesc permanent bobârnace nemeritate, pentru că puterea locală trece tot ce se face bine de către Guvern în contul său, dar aruncă toate relele, inclusiv pe cele care îi aparţin în exclusivitate, în cârca Guvernului, respectiv a partidului local. Este o zicală veche, care spune că românul îşi bate cuie în cap ca să strice foarfeca frizerului. Cam aşa este şi cu puterea locală aflată în opoziţie la nivel naţional, numai că ea bate cuiele în capetele arădenilor. După ce aruncă pe tine o găleată cu lături, te arată cu degetul că eşti murdar. Din păcate, fiindcă aşa se vede din exterior, mai primeşti lovituri nemeritate şi din partea oamenilor de bună credinţă sau din partea presei. Nicidecum pentru că presa ar avea ceva cu tine, ci pentru că, din exterior, cum spuneam, se vede altceva.

Concret, aţi avut parte de asemenea bobârnace?

MIRCEA PURCARU: Chiar zilele trecute, Partidul Conservator a fost acuzat că păstrează o tăcere suspectă vizavi de alocarea sumei de 8,7 milioane euro pentru achiziţionarea de tramvaie, deoarece, alături de PSD şi PNL ar fi „ciugulit” de la Valer Blidar în campania electorală. Dincolo de părerea mea privind normalitatea achiziţionării tramvaielor de la o firmă arădeană, că tot vorbim despre patriotism, fie el naţional sau local, trebuie să răspund, pentru că altfel tăcerea chiar ar deveni suspectă. Departe de mine gândul de a polemiza cu presa, care, de bună credinţă, a emis o ipoteză, dar, cu aceeaşi bună credinţă, spun clar şi răspicat: Partidul Conservator filiala Arad, nu a „ciugulit” nimic. Tot cu bună credinţă vreau să răspund şi la întrebarea din finalul articolului: „cu ce sunteţi diferiţi faţă de PDL Arad şi Gheorghe Falcă, domnilor Cristina, Căprar şi Purcaru?”. Mircea Purcaru este diferit prin ceea ce a făcut de 22 de ani încoace: a lucrat în sectorul privat, fără a avea măcar un singur contract cu vreo firmă de stat, tocmai pentru a nu fi acuzat că face bani pe spinarea contribuabilului. Nici nu am dat, nici nu am luat şpagă, am fost asemenea tuturor oamenilor oneşti care îşi apără drepturile şi îşi respectă obligaţiile. Chiar dacă acestea din urmă, inclusiv prin „grija” puterii locale, sunt mai numeroase decât primele. Problema cu puterea locală este că doreşte să facă în continuare ceea ce făcea pe timpul când partidul respectiv avea puterea şi la nivel central. Culmea este că acuză Guvernul USL, care chiar a dat primarilor şi preşedinţilor de consilii judeţene o largă autonomie. Din păcate, ei folosesc autonomia exact pentru a-şi perpetua vechile năravuri şi preocupări, înrădăcinate timp de opt ani. Zilnic, în piaţă sau pe stradă am ocazia să văd diverşi indivizi tuciurii care poartă tricouri portocalii pe care scrie „Falcă 8”. Sunt tricouri din campania din 2008, în care cerea arădenilor al doilea mandat, adică opt ani. Dacă acestea sunt atât de durabile, puteţi să vă daţi seama cât de durabile sunt structurile grupurilor de interese create de către PDL. Aşa se şi explică majoritatea pe care Falcă şi-o asigură indiferent cine câştigă alegerile. Nu uitaţi că viceprimarul Bognar Levente era cât pe ce să fie exclus din UDMR pentru că a călcat interdicţia de a intra într-o alianţă în care este şi PP-DD. La fel, PP-DD Arad nu a ţinut cont de dispoziţiile de la centru, făcând alianţă cu Falcă şi Ioţcu. Aceasta demonstrează cât de puternice sunt structurile bazate pe interese şi cât de greu de destructurat sunt acestea, indiferent cine este la guvernare. Nu spun cuvinte mari, de genul mafie locală sau altele asemenea, dar realitatea este că, la ora actuală, legea permite unui clan să ia în stăpânire un municipiu sau un judeţ, ceea ce, dincolo de autonomie, descentralizare şi altele asemenea, nu este în regulă. De exemplu, consilierii USL s-au împotrivit degeaba măririi tarifelor la CTP, Falcă şi ai lui au impus ce au vrut, iar cetăţeanul de rând înjură Guvernul. Încă din 2004 am semnalat că la CTP este nevoie de un management profesionist, care să facă o strategie de dezvoltare. Rezultatul a fost că în anul de graţie 2012, când a fost completat Consiliul de Administraţie de la CTP, o educatoare, care habar nu are ce înseamnă şi cu ce se mănâncă transportul public, a câştigat în faţa a cinci contracandidaţi care îndeplineau criteriile maximale, în timp ce ea le îndeplinea pe cele minimale, stabilite, cu dedicaţie pentru ea, de către protectorii portocalii. Sau verzi, violeţi, maro sau ce culoare au adoptat una după alta.

Totuşi, o concluzie…

MIRCEA PURCARU: Concluzia este una singură : Partidul Conservator, filiala Arad, este o entitate politică şi socială care face apel la arădeni să fie judecată pentru ceea ce îşi asumă, nu pentru ceva ce îi pun alţii în cârcă.

Mircea Purcaru: „Consilierii USL s-au împotrivit degeaba măririi tarifelor la CTP, maşina de vot a decis”

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
interviu ,
JA ,
mircea ,
purcaru
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Suporterii utiști, „îngeri” pentru Natalis
    3
    Un atac ucrainean cu drone provoacă un imens incendiu la o rafinărie rusă pe coasta Mării Negre
    4
    Adunare dedicată securității la Marea Neagră cerută de România, în următoarele săptămâni
    5
    Elevi seminariști arădeni, premiați la Olimpiada Națională de Religie
    6
    „Scoate violența școlară din anonimat!”
    7
    Comisia de Disciplină s-a sucit în privința lui Alomerovic
    8
    Răsturnare de situație la UTA, după ce a scăpat matematic și de baraj?
    9
    Prinsă cu marfă contrafăcută, la Sântana
    10
    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)

    România

    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)
    Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor. 1

    România

    Economist: În discuţiile legate de formarea guvernului vedem propuneri de reduceri de taxe şi de creşteri de cheltuieli. Semnalul este extrem de negativ
    Propunerile legate de reduceri de taxe sau de creşteri de cheltuieli pe care le vedem zilele acestea în discuţiile legate de formarea Guvernului sunt un semnal extrem de negativ, iar cea mai mare greşeală în momentul de faţă ar fi să facem paşi înapoi în materie de consolidare fiscală, adică să ne gândim la relaxări fiscale, a transmis, joi, economistul şef al Raiffeisen Bank, Ionuţ Dumitru.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 25-06-2026 sunt următoarele:

    România

    Ludovic Orban: PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Grindeanu
    Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, „decât dacă vor să se sinucidă politic„ și să îi lase „fără speranță și fără reprezentare politică” pe toți românii care cred în „democrație, drepturi și libertăți, integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”.

    Local

    VIDEO
    VIDEO. Cariera de piatră din Agriș funcționează, chiar dacă a fost închisă de Garda de Mediu
    Sub pretextul unor lucrări de punere în siguranță, cariera de piatră din Agrișu Mare pare că funcționează, chiar dacă Garda de Mediu a dispus suspendarea activității. 3

    UT Arad

    Care sunt ultimele ținte ale celor de la UTA?
    Adrian Mihalcea mai vrea doi fundași și un mijlocaș defensiv. A sosit și Papeau.

    România

    Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg - declarat persona non grata de Federaţia Rusă
    Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata şi partea rusă a decis retragerea consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe. 2

    Local

    Canicula modifică programul „Open Boulevard”
    Din cauza avertizării de cod portocaliu și a temperaturilor extreme de până la 37 de grade, organizatorii au decis decalarea activităților, pentru a asigura confortul și siguranța publicului.

    Local

    Interviu JA. Avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad: „Avocații sunt o parte a comunității”
    Cu prilejul Zilei Avocatului, marcată anual la 24 iunie, am discutat cu avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad, despre rolul avocatului în societatea contemporană și despre modul în care Baroul Arad a ales să își extindă implicarea dincolo de sfera strict profesională, în beneficiul comunității arădene. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.