Furie şi deznădejde în rândurile membrilor Partidului Noua Republică din judeţul Arad: filialele care aveau deja desemnaţi candidaţi de primari şi liste de consilieri locali s-au trezit, peste noapte, că partidul nu are voie să candideze! Aceasta, pentru că liderii de la Bucureşti au „omis” să depună în termen la BEC denumirea şi sigla cu care partidul participă la alegerile locale! Cum este greu de crezut că ditamai liderii de la centru, printre care şi un senator, nu au ştiut care este termenul de depunere a documentelor, se pare că zvonurile tot mai insiste apărute după demisia din funcţia de preşedinte a lui Mihail Neamţu, fondatorul partidului, nu au fost lipsite de temei. Mai exact, se spunea că liderii care au preluat conducerea Noii Republici au intenţia de a „vinde” partidul prin intermediul unei fuziuni prin absorbţie. Bineînţeles, respectivii nu au recunoscut nimic, dar, spun cei din judeţ care erau pe listele de candidaţi, când au cerut lămuriri de la Bucureşti li s-a spus că într-adevăr, a fost o greşeală, dar că acum nu se mai poate face nimic, decât să meargă să candideze pe listele partidului „X”, adică exact partidul care urmează să „înghită” Noua Republică. Unii dintre candidaţi au acceptat şi au apelat la acel partid, care- aţi ghicit- nu avea oameni, fiind recent înfiinţat! Alţii, însă, s-au enervat şi au apelat la alte partide. Cei mai mulţi, însă, au decis să nu părăsească partidul, urmând ca după alegerile locale să ceară convocarea unui congres extraordinar. Preşedintele filialei arădene, Ion Stan, care a ocupat înainte, până la plecarea lui Neamţu, funcţia de vicepreşedinte la nivel naţional, a declarat doar că „este regretabil că s-a putut întâmpla aşa ceva după ce oamenii au muncit, au strâns semnături, au desemnat candidaţi”, nespunând, însă, ce atenţii are.
Noua Republică nu participă la alegeri!
Noua Republică nu participă la alegeri!
Conducerea centrală a partidului nu a depus în termen documentele privind sigla şi denumirea
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
România
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.
România
Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.
România
Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.
România
Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!