E cartea scrisă de Ovidiu Balint „Arad, dragostea mea” care te poartă, prin oraș, printre clădirile masacrate sau recuperate ale municipiului, pe străzile care își spun tristețea sau își afișează tăcut frumusețea, care te aduce în lumea lui Miloș Cristea. Dialogurile autorului cu regretatul arhitect ne fac să vedem lumea altfel pentru că se întâmplă așa cum mărturisea autorul. „Înainte să-l fi cunoscut, eu vedeam doar niște clădiri rânduite pe stradă. Miloș Cristea m-a învățat cum să privesc prin ziduri și să văd viața celor ce trăiesc pe aceea stradă”. E o carte cu care eram datori unui om care era îndrăgostit pătimaș de oraș. O dragoste de care s-au molipsit și copiii și nepoții săi și de care ne vom molipsi poate și noi dacă vom reuși să înțelegem povestea acestui oraș tihnit și „nefericit”cum spunea Miloș Cristea despre orașul de pe Mureș.
O carte pentru neuitare
Reactualizat la:
ARAD. O carte care nu te lasă să uiți oameni mari și frumoși ai Aradului. O carte despre Arad, despre o iubire pe care arhitectul Miloș Cristea a declarat-o orașului său.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
ARADON Sport local
ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.
Mapamond
Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.
Evenimente
ARAD. Iubitorii de mişcare în natură sunt invitaţi sâmbătă, 27 iunie, la o drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului, organizată de Asociaţia pentru Turişti Nefumători şi de Ocrotire a Naturii „Veniţi cu Noi!” Arad.
Local
Între acestea se află şi două destul de... tentante – una în Protopopiatul Arad, alta în Protopopiatul Lipova.
Mapamond
Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.
Advertorial
Când alegi un spațiu comercial, nu cumperi doar metri pătrați. Cumperi vizibilitate. Vad comercial. Acces. Posibilitatea ca afacerea să crească. Via Universitate dezvoltă și componenta comercială a proiectului rezidențial, într-o zonă cu una dintre cele mai active comunități urbane din Arad.
România
Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană.
1
Local
În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.
Citiți principiile noastre de moderare aici!