La Punctul de Trecere a Frontierei Vărşand a fost dată jos din autovehicul de poliţiştii de frontieră. Aceştia au descoperit-o pe minoră ascunsă între banchetele din spate ale maşinii, fiind acoperită cu o pătură. Microbuzul era condus de iubitul fetei, iar în autovehicul se mai aflau şi părinţii băiatului. „Cu ocazia controlului efectuat asupra mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră arădeni au descoperit o adolescentă, ascunsă între banchetele din spate ale maşinii, acoperită cu o pătură. Lucrătorii noştri au demarat cercetările, ocazie cu care s-a constat că persoana în cauză este M.D.C., în vârstă de 15 ani, domiciliată pe raza judeţului Dolj, care a declarat că a recurs la această metodă deoarece dorea să ajungă în Spania, împreună cu iubitul ei pentru a-şi găsi de lucru şi nu avea acordul părinţilor pentru a pleca din ţară”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad. Potrivit acestora, poliţiştii de frontieră au întrerupt călătoria persoanelor în cauză şi au întocmit actele de urmărire penală pentru comiterea infracţiunii de complicitate la trecere ilegală a frontierei de stat, respectiv pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat.
O copilă de 15 ani a vrut să ajungă în Spania, ascunsă într-un microbuz
VĂRŞAND. O adolescentă de 15 ani s-a ascuns într-un microbuz pentru a merge cu iubitul în vârstă de 19 ani în Spania.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Ungaria a restricționat printr-o hotărâre de guvern emisă sâmbătă eliberarea permiselor de ședere pentru imigranții din afara Uniunii Europene, informează dpa.
Mapamond
Aliații din Al Doilea Război Mondial au aniversat sâmbătă în Franța 82 de ani de la debarcarea în Normandia începută în 6 iunie 1944, relatează dpa.
România
Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță.
România
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz.
România
Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța.
1
Local
DRAUȚ. Un bărbat din Drauț este cercetat de polițiști, după ce, fiind sub influența alcoolului, a condus un ATV fără a deține permis de conducere și s-a răsturnat.
Local
ARAD. Noaptea de 6 spre 7 martie a fost noaptea în care un bărbat din Arad a "declarat război" oglinzilor de la mașinile parcate pe două străzi din municipiu. După două luni, polițiștii l-au identificat pe "războinic" și l-au reținut pentru 24 de ore.
Local
Mii de arădeni ar putea să își recupereze bani de la bănci, sursele anunțând că băncile din România ar fi „aranjat” ROBOR-ul.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!