aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
O reinfectare cu Covid-19 în rândul persoanelor vaccinate

O reinfectare cu Covid-19 în rândul persoanelor vaccinate

De Sorina Ambruș
la 24 August 2021 10:06
15 Comentarii

O reinfectare cu Covid-19 în rândul persoanelor vaccinate

24 August 2021 10:06
De la începutul anului, 31 de persoane s-au reinfectat cu virusul SARS-CoV-2, dintre care doar un caz s-a înregistrat la un pacient vaccinat cu schemă completă.
Scris de Sorina Ambruș - De la începutul anului, 31 de persoane s-au reinfectat cu virusul SARS-CoV-2, dintre care doar un caz s-a înregistrat la un pacient vaccinat cu schemă completă.

Trimite articolul

X

ARAD. Județul Arad atinge în aceste zile pragul de 100.000 de vaccinări complete, mult sub ceea ce și-au propus autoritățile sanitare la debutul campaniei de vaccinare. Fapt valabil, de altfel, la nivel național, unde pragul de vaccinare de cinci milioane a fost atins cu o întârziere de două luni.

Cu toate recomandările venite din partea specialiștilor, dar și a studiilor care arată modul în care protejează vaccinarea împoitriva formelor grave de Covid-19, România se clasează la coada clasamentului, urmată doar de Bulgaria, la numărul persoanelor imunizate împotriva virusului SARS-CoV-2.

Cu toate acestea, analiza preliminară a eficienței vaccinării împotriva COVID-19 în România arată că vaccinarea cu schemă completă scade de 14 ori riscul de deces în urma maladiei COVID-19, scade de 12 ori riscul de spitalizare și de internare în ATI și de 10 ori riscul de infecție cu SARS CoV 2, potrivit Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea.

31 de reinfectări

La nivelul județului Arad, în cursul acestui an au fost constate 31 de reinfectări ale unor persoane care mai fuseseră confirmate și anterior ca bolnave de Covid-19. Dintre aceste 31 de persoane, o singură persoană vaccinată cu schema completă a fost testată pozitiv pentru a doua oară. De asemenea, un alt caz de reinfectare a fost constatat la o persoană care a fost vaccinată doar cu prima doză de vaccin.

Centre închise

Rămâne de văzut dacă vaccinarea se va relansa odată cu venirea toamnei, mai ales că se vorbește tot mai des despre administrarea celei de-a treia doze de vaccin. In cursul verii, cinci centre de vaccinare din municipiu și județ si-au suspendat activitatea.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cncav ,
covid-19 ,
judet ,
municipiu ,
persoane vaccinate ,
reinfectare ,
SARS-COV-2 ,
vaccinare anti COVID ,
vaccinare schema completa
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    August 24, 2021 at 10:19 am

    Sunt ele multe dar oamenii nu anunta pe nimeni…

    Reply
    • Cornel says:
      August 24, 2021 at 12:11 pm

      O vecina de-a unui var de-al doilea al soacra-mi a auzit ca in Combinatul de la Vladi e o grapa comuna cu 10.000 de morti de covrig… si la Cuied e un spital secret unde sunt 5000 de bolnavi..

      Reply
      • marcel says:
        August 24, 2021 at 12:22 pm

        …din pacate atata te duce capusorul …sper ca te-ai vaccinat sa stim o treaba

        Reply
        • Cornel says:
          August 24, 2021 at 12:44 pm

          Este evident, dupa informatiile oferite, ca am facut toate cele 4 vaccinurile, port masca si cind ma spal pe dinti si , desi am WC-ul in fundul curtii, dupa 0ro 20 nu mai ies din casa !

          Reply
      • Ioana says:
        August 24, 2021 at 12:53 pm

        Spital secret? Hai ca ești amuzant. Nu exista asa ceva. Se pare ca încă mai crezi în basme.

        Reply
      • Mocofan-club says:
        August 24, 2021 at 4:40 pm

        Și mie mi-o zâs tăt asta, fina nașei de-a doua a vărului Pătru, care-o țâne acasă pă vărușana Florica!

        Reply
    • ***** says:
      August 24, 2021 at 12:56 pm

      Depinde și cât de grav sunt! Cunosc și eu că nu a fost anunțat nici un DSP,având doar formă ușoară, cu febră, fără gust și miros,dar cu tuse și abia vorbind,cu câteva zile chiar nasoale pe pat, fiind tratat de medicul de familie cu medicamente și câteva perfuzii !

      Reply
  2. infectare says:
    August 24, 2021 at 12:35 pm

    o fi fost la meci ?

    Reply
  3. cucu says:
    August 24, 2021 at 12:43 pm

    probabil sunt mult vaccinati infectati cu covid dar nu se stie pt ca nu au simptome…deci asta care a aparut probabil a avut simptome sau a fost testat aleatoriu……in schimb cei nevaccinati majoritatea prezinta simptome

    pe cat a durat de mult pandemia nu mi se pare ca a fost inca apogeul, cred ca abia acum urmeaza si va fi o periada in care multi nevaccinati ajung sa se gandeasca ca mai bine se vaccinau si multi sceptici se vor infecta si nu vor mai spune ca e o simpla raceala….si mai sunt si aia prosti care vor ramane la fel…

    Reply
    • SoldatD says:
      August 24, 2021 at 12:51 pm

      si multi care autrecut prin boala si s-au imunizat natural, dar ei vor sa-i vaccineze si pe aia

      Reply
      • cucu says:
        August 24, 2021 at 1:16 pm

        daca ar fi multi imunizati natural nu ar mai aparea cazuri care prezinta simptome pt a face test. Deci sunt putini imunizati natural sau care sunt nu au un nivel de anticorpi care sa le dea intr-adevar imunitate.

        Reply
        • Mda says:
          August 24, 2021 at 10:59 pm

          Vai cata stiinta, sunt studii care arata ca cei trecuti prin boala sunt ca si vaccinati… poate intelegi ceva dar ma indoiesc https://www.news-medical.net/news/20210608/No-point-vaccinating-those-whoe28099ve-had-COVID-19-Findings-of-Cleveland-Clinic-study.aspx

          Reply
    • PT pasărea hoață says:
      August 24, 2021 at 1:05 pm

      @Cucu-le, ; ” in schimb cei nevaccinati majoritatea prezinta simptome”???. ți-ai ales bine porecla.

      Reply
      • cucu says:
        August 24, 2021 at 1:40 pm

        da, cei nevaccinati in comparatie cu cei vaccinati prezinta simptome in majoritatea cazul infectarii cu covid…

        Reply
        • Mda says:
          August 24, 2021 at 11:03 pm

          Mai ia una sa te linistesti https://www.nature.com/articles/s41586-021-03647-4

          Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    ANUNȚ DE PARTICIPARE
    3
    Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: Dacă am continua o coaliție cu PSD, am continua erorile din perioada trecută
    4
    Motreanu: Poziţia PNL e clară, publică şi consecventă - partidul nu face parte din actuala formulă guvernamentală
    5
    Adrian Mihalcea a protestat la Slobozia!
    6
    Copil de 6 ani, pierdut, ajutat de jandarmii arădeni
    7
    Liga 5: Luptă palpitantă în două serii
    8
    La loc comanda cu Drumul Expres Arad-Oradea
    9
    Manifestări dedicate Zilei Eroilor, organizate în municipiu și la Păuliș
    10
    Infotrafic: Transporturi agabaritice, duminică și luni, spre Nădlac, Borș și Agigea

    România

    Motreanu: Poziţia PNL e clară, publică şi consecventă - partidul nu face parte din actuala formulă guvernamentală
    Prim-vicepreşedintele PNL, Dan Motreanu, consideră că asocierea actualului Guvern cu Partidul Naţional Liberal doar pe baza apartenenţei individuale a unor persoane reprezintă o manipulare a realităţii politice şi o încercare de a induce în eroare opinia publică.

    România

    Simion anunță că AUR nu votează Guvernul Veștea

    Local

    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.

    Local

    Un nou premiu pentru „Aradi Kamaraszínház”
    Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.

    Local

    Șeful ANSVSA le-a „bătut obrazul” directorilor de la DSVSA Arad
    Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA. 1

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției. 1

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. 2

    Evenimente

    Scriitorul Andrei Mocuța, în fața publicului cu o nouă carte
    „Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.