Poliţiştii de frontieră de la Nădlac au depistat opt cetăţeni străini, trei pakistanezi, un afgan şi patru irakieni, cu vârste cuprinse între 16 şi 42 de ani, solicitanţi de azil în România, care au încercat să iasă ilegal din ţară pe la „frontiera verde”, cu intenţia de a ajunge într-un stat din Spaţiul Schengen. La sfârșitul săptămânii trecute echipaje din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Nădlac au observat, pe timpul executării unor misiuni specifice, în apropierea frontierei cu Ungaria, mai multe persoane care se deplasau pe jos, pe câmp, spre Ungaria. „Persoanele în cauză, care nu îşi justificau prezenţa în zonă, au fost conduse la sediul sectorului pentru cercetări. În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că este vorba despre opt bărbați, trei cetăţeni pakistanezi, un afgan şi patru irakieni, toţi solicitanţi de azil în România, cu vârste cuprinse între 16 şi 42 de ani. Aceştia au declarat că au încercat să treacă ilegal frontiera româno-ungară cu intenţia de a ajunge într-un stat din Spaţiul Schengen”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad. Poliţiştii de frontieră au întocmit cetăţenilor străini acte de urmărire penală pentru infracţiunea de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale ce se impun.
Opt migranţi prinşi la Nădlac
Opt migranţi prinşi la Nădlac
Reactualizat la:
Opt cetăţeni din Afganistan, Pakistan şi Irak, opriţi la frontieră din drumul ilegal spre Spaţiul Schengen.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
O veste tristă a sosit astăzi, 10 februarie, dinspre Oradea, în urmă cu câteva zile s-a stins din viață Iosif Szakacs, câștigător al Cupei României cu UTA în anul 1953 și campion național cu echipa roș-albă un an mai târziu.
UT Arad
A fost blat? „Să rămânem așa, lipiți pământului, dacă lucrurile acestea s-au făcut”.
România
Mesajul privind prelungirea schemei de plafonare a preţurilor la gaze nu este unul potrivit, deoarece acest lucru înseamnă că România va intra cu siguranţă în procedură de infringement, a declarat marţi, la o conferinţă de specialitate, Volker Raffel, CEO al E.ON România.
Local
Polițiști Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Arad, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Arad, au documentat activitatea infracțională a șapte persoane – șase bărbați și o femeie, cu vârste cuprinse între 16 și 56 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de mare risc, complicitate la trafic de droguri de mare risc, efectuare de operațiuni cu substanțe susceptibile să producă efecte psihoactive, fără drept și deținere de droguri de risc în vederea consumului propriu, fără drept.
Local
O femeie care era să fie târâtă de tramvai, în Grădiște, nu ar fi călcat pe... treapta care trebuie.
7
Citiți principiile noastre de moderare aici!