Contactat telefonic (fiind plecat din Arad), preşedintele PNŢCD Arad, Tudor Caracioni, şi-a exprimat convingerea că ţărăniştii români vor reveni pe scena politică românească, prin intermediul partidului nou înfiinţat, Partidul naţional Ţărănesc Maniu-Mihalache. „În urma sentinţei definitive din data de 31.10.2016, partidul se va înscrie în Registrul Partidelor Politice, în 30 sau maximum 60 de zile. Până la recuperarea şi reîntregirea definitivă a PNŢCD, în cursul anului viitor vom avea un vehicul politic interimar-PNŢMM- cu președinte Mihai Grigoriu şi prim-vicepreședinte Gheorghe Ciuhandu, alături de Clubul Naţional Țărănesc Creștin Democrat şi PNŢCD- ul lui Radu Rizescu, în curs de validare în justiție , Fundaţia Maniu Mihalache şi Fundaţia Corneliu Coposu”, a declarat Tudor Caracioni.
Parastas pentru Coposu
Parastas pentru Coposu
Duminică, la Biserica Greco-Catolică Arad Centru, a fost oficiat un parastas de pomenire a Seniorului Corneliu Coposu, dar şi a soţiei sale, Arlette şi a lui Iuliu Maniu. Organizator, PNŢCD Arad, care, anterior, a depus o jerbă de flori la bustul fruntaşului ţărănist, amplasat lângă lacul de la Pădurice.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Faptul că Statele Unite ale Americii și Federația Rusă nu au reînnoit tratatul de dezarmare nucleară nu înseamnă automat că suntem în pragul unui război nuclear sau că brusc se vor schimba arsenalele și vom asista la o cursă a înarmărilor nucleare într-un mod accelerat, a declarat, joi, pentru AGERPRES, generalul în rezervă Ștefan Dănilă, fost șef al Statului Major General.
România
Rezultatele extragerilor din data de 05-02-2026 sunt următoarele:
Local
Mizeria de la insulele ecologice îi nemulţumeşte pe (unii) cetăţeni, dar şi pe consilierii locali municipali.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!