aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Pecica se va încălzi cu apă geotermală

Pecica se va încălzi cu apă geotermală

De M.B.
la 18 September 2022 14:38
5 Comentarii

Pecica se va încălzi cu apă geotermală

Primăria Pecica/Foto: FAN
18 September 2022 14:38
Proiectul are finanţare europeană, iar lucrările încep peste câteva zile, urmând să fie realizate foraje pentru extragerea apei calde din pământ şi o centrală termică ce va încălzi clădirile publice.
Scris de M.B. - Proiectul are finanţare europeană, iar lucrările încep peste câteva zile, urmând să fie realizate foraje pentru extragerea apei calde din pământ şi o centrală termică ce va încălzi clădirile publice.

Trimite articolul

X

PECICA. În oraşul Pecica începe, peste câteva zile, construirea unei centrale termice care foloseşte apa geotermală, cu ajutorul căreia vor fi încălzite şcoli, grădiniţe, imobile ale serviciilor publice, sala de sport sau hala agroalimentară. În viitor, se are în vedere ca sistemul să alimenteze şi conducte ce vor încălzi blocuri sau case ale căror proprietari vor dori să se racordeze la reţea.

Organizare de şantier

Primarul oraşului Pecica, Petru Antal, ne-a declarat că amplasamentul pe care vor avea loc lucrările a fost predat consorţiului care a câştigat licitaţia, iar în aceste zile se face organizarea de şantier. Lucrările de forare vor începe peste câteva zile, când în oraş vor ajunge utilajele speciale.

„Oraşul nostru va avea o centrală termică ce va funcţiona cu apă geotermală. În primii cinci ani vom încălzi în acest fel clădirile publice, dar ulterior vom extinde sistemul la blocurile de locuinţe, iar într-o altă fază la case, pentru proprietarii care vor dori să se racordeze”, a spus primarul.

Finanţare europeană

Sistemul de încălzire va fi realizat cu ajutorul unei finanţări europeane obţinute prin Programul Operaţional Infrastructură Mare 2014-2020. Proiectul are valoarea totală de 24,6 milioane de lei, din care finanţarea nerambursabilă este de 20.926.885 lei.

Prin acest proiect se va realiza un sistem centralizat de producere şi distribuţie a energiei termice, utilizând o sursă regenerabilă mai puţin exploatată, respectiv energia geotermală, în vederea reducerii emisiilor de CO2. Se vor face două foraje, unul de extracţie a apei geotermale şi unul de injecţie a apei utilizate, la o adâncime de 1.200 metri. Finanţarea mai asigură achiziţia şi montarea unei centrale şi realizarea unei reţele de distribuţie a energiei termice cu o lungime de 1,33 kilometri.

Toate clădirile ce vor fi încălzite prin acest sistem se află în zona centrală a oraşului, acolo unde vor fi realizate şi cele două foraje, mai precis în parc. În aceeaşi zonă va fi construită şi centrala termică.

Extindere

Finalizarea lucrărilor şi punerea în funcţiune a centralei ar urma să aibă loc la sfârşitul anului 2023. Totuşi, administraţia locală are deja planuri ca sistemul să fie extins, după cinci ani de funcţionare în paramentrii aprobaţi prin contractul de finanţare. Conform regulilor europene, proiectele nu pot fi modificate timp de cinci ani de la finalizare. După acest termen, Primăria Pecica intenţionează că extindă reţeaua de conducte şi capacitatea centralei, pentru a fi încălzite locuinţe şi un viitor ştrand termal.

Staţiune de interes local

Guvernul României a adoptat, la mijlocul lunii iulie, Hotărârea pentru aprobarea atestării unor localități sau părți din localități ca stațiuni turistice de interes local și pentru modificarea anexei nr.5 la Hotărârea Guvernului nr. 852/2008 pentru aprobarea normelor și criteriilor de atestare a stațiunilor turistice. Astfel, 17 localități au primit acest statut, numărul stațiunilor turistice crescând la 112. Printre acestea se numără orașul Pecica, care avea depus un dosar de candidatură.

Administraţia locală consideră că oraşul are puncte de interes pentru turişti, cum ar fi Parcul Natural “Lunca Mureșului”, cele două biserici-monument (Biserica Ortodox Română Sfinții Trei Ierarhi şi Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime), Ferma de Bivoli (care include Muzeul digital), Schitul Sfânta Parascheva din Bodrogu-Vechi sau brutăriile care produc brandul local “Pită de Pecica”.

Având statutul de stațiune turistică de interes local, Primăria va putea depune proiecte de finanțare din fonduri europene în domeniul turismului.

Trimite articolul

X
Taguri:
apa geotermala ,
centrala termica ,
extragere apa calda ,
finantare europeana ,
foraje ,
incalzire ,
incalzire cladiri publice ,
Pecica ,
POIM 2014-2020 ,
Primăria Orașului Pecica ,
proiect
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ioio says:
    September 18, 2022 at 10:04 pm

    La turnu nimic ? Nu este apa , canalizare , gaz …doar promisiuni electorale ?

    Reply
    • Ana says:
      September 19, 2022 at 7:54 am

      La Turnu vin doar în campania electorala,cu promisiuni mincinoase.

      Reply
  2. anotimp says:
    September 19, 2022 at 10:27 am

    Primaria Municipiului Arad, nu se gandeste la asemenea proiecte, deoarece se gaseste apa termala si sub Arad, Gai, Strand Neptun?

    Chiar si daca orasul va fi prevazut partial de acesta, dar tot e ceva decat nimic.

    Reply
  3. joska says:
    September 19, 2022 at 11:40 am

    Pecica statiune turistica !!! Imi vine sa rad !

    Reply
  4. sss says:
    September 19, 2022 at 12:24 pm

    Nu domnule, nu se poate! Vor iesi la suprafata gaze cu efect de sera care vor schimba clima, va seca Muresul!

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Autotren încărcat cu autoturisme răsturnat pe Autostrada Arad-Nădlac
    3
    Călin Bibarț, mandatat să semneze actul constitutiv al ARAD ENERGY, societate ce înlocuiește CET H
    4
    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    5
    UTA, peste FCSB în Superligă!
    6
    Undă verde pentru excepțiile de la e-Factura
    7
    Ministerul Culturii îl felicită pe regizorul Cristian Mungiu și echipa filmului „Fjord”, aclamat la Cannes cu 12 minute de aplauze
    8
    Drumul dintre Făget și Arad, frezat și abandonat? Semnatarii petiției pentru reabilitarea DJ 682 critică CJ Timiș
    9
    Plaja cu palmieri de la Ghioroc se deschide la finalul lunii. Jocurile pe apă, noutatea sezonului
    10
    Consultări la Cotroceni. Dominic Fritz: Nu vom putea susține un guvern tehnocrat, care doar ar sparge relația între responsabilitate politică și putere politică

    Local

    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 1

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.

    Local

    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier. 1

    România

    Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline. PNL este pregătit să contribuie la o soluție
    România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar. 1

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Marţi, 23 iunie 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.