aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Peste 200 de arădeni au fost amendați pentru nepurtarea măștii de protecție

Peste 200 de arădeni au fost amendați pentru nepurtarea măștii de protecție

De Sorina Ambruș
la 27 December 2020 10:48
11 Comentarii

Peste 200 de arădeni au fost amendați pentru nepurtarea măștii de protecție

Foto: IPJ Arad
27 December 2020 10:48
Amenzi în valoare de 2.500 de lei au primit și opt persoane care au ieșit din casă în intervalul 23:00-05:00, fără o justificare reală.
Scris de Sorina Ambruș - Amenzi în valoare de 2.500 de lei au primit și opt persoane care au ieșit din casă în intervalul 23:00-05:00, fără o justificare reală.

Trimite articolul

X

ARAD. În perioada 24-26 decembrie 2020, sub autoritatea Instituției Prefectului Judeţului Arad, polițiștii arădeni, împreună cu jandarmii și polițiștii locali, au desfăşurat acţiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun. Scopul vizat de aceste acţiuni îl constituie prevenirea răspândirii virusului SARS-COV-2.

În cadrul acțiunilor desfășurate au fost legitimate 9.512 persoane, s-au făcut verificări la 240 societăți comerciale, restaurante, terase, unităţi tip fastfood, hoteluri, pensiuni şi alte spaţii de cazare, parcuri și zone de agrement, gări, autogări precum și în 72 de mijloace de transport în comun.

Pentru abaterile constatate au fost aplicate 224 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 38.000 de lei, dintre care 8, în valoare de 2.500 de lei, pentru nerespectarea interdicțiilor privind deplasarea/libera circulație și celelalte pentru nepurtarea măștii de protecție.

“Sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritare tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, astfel că forţele de ordine vor desfășura permanent în această perioadă activităţi de verificare cu privire la respectarea prevederilor impuse pe perioada stării de alertă, pentru a proteja cetăţenii și pentru a preveni răspândirea noului tip de coronavirus”, se arată în informarea transmisă de IPJ Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
actiuni de verificare ,
amendati ,
aradeni ,
IPJ Arad ,
jandarmi ,
nepurtarea măștii de protecție ,
politisti ,
politisti locali ,
respectarea măsurilor impuse de starea de alertă
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Werder says:
    December 27, 2020 at 12:55 pm

    Alta treaba nu are garda? Pt asta au sporuri covid și ieșirea la pensie la 45 de ani? Foarte ca zona gării e guratata de drogați, pe metianu nu mai suntboschetari iar la Fortuna nu se mai vad țigări.

    Reply
  2. Valentin Avram says:
    December 27, 2020 at 1:15 pm

    Obligativitatea purtării măștilor pe strada este neconstituțională și exista o sentință in acest sens … Exista știrea pe Mediafax. Recomand contestarea amenzilor in instanta !!!

    Reply
    • Bibi says:
      December 27, 2020 at 2:10 pm

      Doamna avocat a uitat să dea în judecată virusul! Păcat, dacă câștiga, ei atunci ar fi făcut senzație!

      Reply
    • Miki says:
      December 27, 2020 at 5:14 pm

      bă, nici chiloți nu ești obligat sa porti…

      Reply
  3. Gigi becalistul says:
    December 27, 2020 at 3:47 pm

    Interesant! În celelalte țări este obligatorie purtarea măștii și în locuri deschise și se dau amenzi mai aspre decât la noi. Înseamnă că la noi iarăși au făcut o lege foarte ”aerisită”, cu multe lacune…

    Reply
  4. Dana says:
    December 27, 2020 at 5:58 pm

    Gigi becalistul !!!!Tin sa te anunț ca oriunde in afara tari nu esti obligat sa porti masca in spatile deschise sau pe strada !!!!
    Documenteazate inainte .
    Eu una o sa ii dau in judecata pentru tr asta . !!!!

    Reply
    • Gigi becalistul says:
      December 27, 2020 at 6:11 pm

      Dana ar trebui să dai în judecată și virusul (care nici nu există, ci doar oamenii, masochiști din fire, vor să fie chinuiți). Spui că în alte țări nu se poartă mască în aer liber. Înseamnă că nu ai urmărit evenimente sportive: tenis, fotbal, etc. unde nu se păstra doar distanță între spectatori (dacă erau permiși) ci toți purtau (CORECT) măștile. Spor la tribunal!

      Reply
      • #cugetdecinumairezist says:
        December 27, 2020 at 7:21 pm

        Aici e vorba de amenzi pentu nepurtatul mastii PE STRADA nu la evenimente cu spectatori dom’ Gigi fecalistul

        Reply
        • gigi memorialistul says:
          December 27, 2020 at 8:39 pm

          Văd că de prea mult cugetat v-a slăbit memoria: nu vă amintiți cum mergeau în Belgia oamenii pe stradă cu măștile puse? Nu vă speriați, pentru memorie se poate consulta medicul și online.

          Reply
          • #cugetdecinumairezist says:
            December 28, 2020 at 7:04 pm

            Aici e vorba de unde in Europa au primit amenzi cei ce nu purtau masti pe strada ca fiind OBLIGATORII nu ce fac oamenii de buna voie ca eventual asa li s-a recomandat

  5. Ganditorul says:
    December 28, 2020 at 10:43 am

    Păi mai este obligatorie masca în aer liber si prostia aia de declaratie dacă incidenta a scazut sub 3 la suta de mii, atât timp cât acest lucru este specificat in lege?

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dronă explodată la Constanța| KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni
    3
    Athletico Vinga – campioana judeţului
    4
    UTA, start pe terenul campioanei României!
    5
    Rezultatele extragerilor Loto
    6
    Președintele Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil
    7
    Atrium Mall dă startul vacanței de vară cu „Ultimul Clopoțel – Parada Vacanței Mari”, spectacol susținut de Teatrul pe Roți!
    8
    „Cupa Tinerelor Speranţe” la handbal, ediţia I
    9
    Salvamont România, recomandări de vară pentru turiști: Urșii și viperele coboară tot mai des în poteci
    10
    Rusia a interceptat 86 de drone, în apropiere de Sankt Petersburg

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei.

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    UPDATE. Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.