„Înainte să se reabiliteze acest pod, nu am avut probleme, am trecut cu tractoare și utilaje. Acum nu mai putem și facem ocol de peste 20 de kilometri, pe la Ineu. Suportăm cheltuieli mult mai mari. Unii preferă să riște și să intre cu tractoarele prin Criș, dar au mai rămas și împotmoliți și au cerut ajutor să fie scoși”, a spus fermierul.
„Parapetele sunt și foarte înalte, de peste un metru, deci nu poți trecere nici peste ele. Dacă erau măcar la 40 centimetri de sol, puteam să trecem”, a spus un alt fermier.
„Nu știam de problemă, am descoperit-o când fermierii au început să își lucreze terenurile în această perioadă. Am făcut adresă către Consiliul Județean, care este administratorul drumului și podului, am solicitat găsirea unei soluții legale pentru ca agricultorii să își poată lucra terenurile. Am primit răspuns că podul este proiectat în norme și standarde actuale și că există disponibilitate pentru a se rezolva problema”, a declarat edilul.
„Podul de la Șicula suportă o anumită greutate a utilajelor, altfel, deși a fost modernizat de curând, riscă să se degradeze, ceea ce s-a și întâmplat în anii precedenți. Există două posibilități pentru proprietarii de terenuri: fie se organizează transporturi speciale cu trailere, dar asta înseamnă că ar trebui să plătească pentru a traversa respectivul pod cu vehiculele agabaritice, fie să înconjoare acei zeci de kilometri pentru a avea acces la terenuri”, a spus Ando.
Citiți principiile noastre de moderare aici!