Adrian Wiener, deputat USR a transmis:
„Trăim în țara unde auzim frecvent știri desprinse dintr-o lume anormală: în august 2023, Alexandra, o tânără de 25 de ani, mamă a 3 copii, a murit la Maternitatea din Botoșani. Pentru că în acea noapte, timp de 7 ore, nu a primit niciun fel de îngrijire, strigătele ei nefiind auzite de personalul medical. În august 2024, medicii de pe secția ATI a spitalului Sf Pantelimon au fost acuzați de omor cu premeditare în cazul a zeci de pacienți cărora nu le-ar fi fost administrată doza corectă de noradrenalină Pentru ca aceste tragedii să nu se mai repete, toate spitalele publice și private din România vor fi obligate să monteze butoane de panică la paturile pacienților, în toate saloanele și sisteme de supraveghere video în secțiile ATI și UPU”.
Adrian Wiener a vorbit, practic, despre un proiect inițiat alături de parlamentarii USR Cristina Prună și Emanuel Ungureanu.
„Legea a fost promulgată și va avea un rol important în creșterea calității actului medical”, subliniază Wiener.
Acest proiect de lege s-a dorit a fi unul în ajutorul pacienților, „în condițiile în care ei se găsesc într-o situație vulnerabilă”, după cum transmite parlamentarul arădean.
„Având la dispoziție aceste echipamente ei vor fi mult mai în siguranță, putând apela oricând cadrele medicale pentru asistență. Pe de altă parte, toate procedurile și protocoalele făcute de personalul medical pot fi auditate consultând imaginile video. Se pot evita în acest fel unele neclarități legate de calitatea actului medical, care pot provoca neîncredere sau chiar situații tensionate“, mai transmite Wiener.
Citiți principiile noastre de moderare aici!