„Investițiile pe care contează România pentru dezvoltare merg mână în mână cu realizarea unor reforme pentru o economie sustenabilă. Realizarea unei majorități de guvernare între PNL și PSD a fost dificilă, pentru că suntem partide diferite și în multe privințe opuse. Alianța cu PSD a fost necesară pentru a trece peste criza sanitară și economică și pentru a realiza o serie de reforme necesare în societate. În acest moment, punerea în discuție a rotativei guvernamentale înseamnă de fapt ezitarea PSD de a prelua conducerea Guvernului și este un semnal negativ pentru angajamentul de asumare a reformelor. Cred că partenerii din PSD trebuie să lase deoparte calculele politice și electorale și să își asume responsabilitatea pentru programul de guvernare, atât pentru măsurile pozitive, cât și pentru eventualele nemulțumiri pe care le produce. Așteptăm din partea PSD și a domnului Marcel Ciolacu să își respecte cuvântul față de români în primul rând, să își asume responsabilitatea pentru reforme, să accesăm fondurile europene din PNRR pentru dezvoltarea României”, a spus Sergiu Bîlcea. Acesta a mai precizat că, fără dar şi poate, schimbarea premierului şi a miniştrilor cabinetului trebuie realizată până la sfârşitul lunii mai.
POLITIC. Bîlcea: „Rotativa guvernamentală este necesară”
POLITIC. Bîlcea: „Rotativa guvernamentală este necesară”
ARAD. Deputatul Sergiu Bîlcea, preşedintele PNL Municipiul Arad, a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă, faptul că rotativa guvernamentală este necesară, iar PSD trebuie să preia funcţia de prim-ministru. Totul, pentru a respecta calendarul reformelor asumate de coaliţia de la guvernare.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un incendiu a izbucnit miercuri dimineața, în jurul orei 8:30, la un siloz în care este depozitat rumeguș, în apropierea de Șofronea.
UT Arad
Rezultatul meciului UTA – CFR Cluj ar putea stopa una dintre echipe din drumul spre play-off.
Local
În mașină se aflau două persoane care au reușit să iasă singure din mașină. Una dintre victime a fost transportată la spital.
România
Procurorii DIICOT din Maramureș au deschis un dosar penal, in rem, în care sunt efectuate cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, după ce o femeie de afaceri a reclamat că a fost păcălită cu peste 2 milioane de dolari de către un escroc nigerian care pretindea că este „prințul moștenitor al Dubaiului”.
2
Local
Stelian Dorel Paven, polițist în cadrul Serviciului Rutier al Inspectoratului de Poliție Județean, a fost arestat preventiv marți după amiază. Judecătorii Tribunalului Arad au admis cererea procurorilor, așa că polițistul își va petrece următoarele 30 în spatele gratiilor.
România
Judecătoria Sectorului 1 a decis marți ca fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu să rămână sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară.
8
Local
De la ora 19 va fi proiectat filmul „Vocea lui Hind Rajab”, câștigătorul Leului de Argint la Veneția.
Citiți principiile noastre de moderare aici!