Poliţiştii de prevenire şi de proximitate au fost în mijlocul arădenilor, desfăşurând activităţi de prevenire a criminalităţii pe diferite genuri de infracţiuni. „Poliţiştii au stat de vorbă cu persoanele aflate la evenimente, informându-le cu privire la măsurile preventive pe care trebuie să le adopte pentru a diminua riscul de victimizare – pentru prevenirea infracţiunilor de furt şi a celor comise cu violenţă, prevenirea accidentelor rutiere – le-au fost transmise recomandări în acest sens, precum şi informaţii cu privire la numărul unic de urgenţă 112, la care pot apela gratuit şi situaţiile în care se apelează acest număr”, au declarat reprezentanții IPJ Arad.
Politistii au facut prevenire de Zilele Aradului
ARAD. Poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad au organizat, cu ocazia Zilelor Aradului, mai multe activităţi preventive.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
1
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.
Mapamond
Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.
Mapamond
Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE.
UT Arad
Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România.
România
Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.
Local
Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!