Cele 445 de voturi exprimate în cele patru secții de votare de pe raza comunei Pleșcuța au fost numărate. Două dintre ele au fost anulate. La Camera Deputaților, locuitorii comunei au votat în proporție de 33,94% cu lista propusă de Partidul Național Liberal – 150 de voturi. Pe locul 2 se află Alianța pentru Unirea Românilor – 21,04%, cu 93 de voturi, iar pe 3 Partidul Social Democrat – 19%, cu 84 de voturi. Le urmează S.O.S. România cu 31 de voturi și Partidul Oamenilor Tineri cu 28 de voturi. La Senat, PNL a strâns 148 de voturi, AUR 91, PSD 86, POT 40, iar S.O.S. 27.
Prima comună arădeană în care voturile au fost numărate
Prima comună arădeană în care voturile au fost numărate
Pleșcuța este prima unitate administrativ-teritorială din județul Arad care atinge gradul de centralizare a proceselor-verbale de 100%, la alegerile parlamentare de pe 1 Decembrie 2024.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
1
UT Arad
Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România.
România
Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.
Local
Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand.
1
Local
Istoricul și jurnalistul arădean Antoniu Martin vorbește despre momentul în care inteligența artificială va ajunge să decidă în locul omului, dar și despre posibila dispariție a liberului arbitru.
2
Local
Landisa Garden Center, de pe Calea Aurel Vlaicu, a găzduit joi, 6 august, un concert al Orchestrei Johann Strauss Modern, dirijată de Constantin Tălmaciu.
România
Moody's a confirmat pașii importanți pe care România i-a făcut în ultimul an ca să își echilibreze finanțele publice și să reducă cheltuielile, a afirmat președintele Nicușor Dan, după ce agenția internațională de evaluare financiară a menținut vineri ratingul atribuit țării noastre la „Baa3”.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!