aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Primaria renunta la gunoaie

Primaria renunta la gunoaie

la 21 June 2011 08:17 Reactualizat la: 21 June 2011 08:17
21 June 2011 08:17 Reactualizat la: 21 June 2011 08:17
<p>ARAD - Municipalitatea vrea să dea uitării taxa de salubritate şi să scape de încasarea acestei taxe, prin transformarea ei în tarif.</p>
Scris de A.B.D. - <p>ARAD - Municipalitatea vrea să dea uitării taxa de salubritate şi să scape de încasarea acestei taxe, prin transformarea ei în tarif.</p>

Trimite articolul

X

 Arădenii ar putea achita gunoiul direct firmei de salubritate, Primăria urmând să iasă din ecuaţie

Gata cu taxa specială de salubritate. Primăria vrea să o îngroape până în 1 august 2011, moment de la care gunoiul produs de arădeni ar urma să fie taxat altfel. Un proiect de hotărâre dorit de mult de executivul local, dar şi de ONG-uri şi politicieni se află supus, în aceste zile, transparenţei decizionale. Proiectul face referire la „aprobarea unor măsuri pentru reglementarea activităţii de salubritate menajeră în municipiu. În proiect se face referire la abrogarea unei hotărâri vechi a CLM care statuează taxa de salubritate, la noile tarife care se vor practicate pentru precolectarea, colectarea, transportul şi depozitarea deşeurilor municipale atât pentru persoane fizice, cât şi pentru cele juridice şi la faptul că noile reglementări legate de gunoiul Aradului vor intra în vigoare odată cu hotărârea: la 01.08.2011.

Poate cea mai importantă dintre prevederile celor cinci articole ale actului face referire „la aprobarea contractului cadru de prestare serviciu public de salubritate, care se va încheia de către operatorul licenţiat şi autorizat cu fiecare utilizator/beneficiar”. Mai exact, potrivit proiectului, începând de la 1 august, arădenii nu vor mai plăti taxa de salubritate Primăriei Arad, ci prestatorului serviciilor de salubritate, firma Polaris.

Reprezentanţii Primăriei Arad ne-au declarat ieri faptul că, astfel, activitatea de colectare a tarifelor datorate pentru salubritatea menajeră va deveni mai uşoară, iar Municipalitatea şi arădenii buni platnici nu vor mai fi obligaţi să suporte din buzunarul propriu tarifele neachitate de rău-platnicii arădeni (mai ales firme). Atât primarul Gheorghe Falcă cât şi purtătorul de cuvânt al Primăriei Arad au insistat pe faptul că tarifele propuse în proiect sunt mai mici decât taxa de salubritate din prezent.

Nu cu mult mai mici, dar mai mici. Mai exact, Corina Drăghici susţine că, dacă acum populaţia plăteşte pentru salubritate, pe lună, 6,25 de lei per persoană, după intrarea în vigoare a tarifelor de salubritate se va plăti doar 5,76 de lei pe lună / persoană. Nu doar la persoane fizice tarifele ar urma să fie mai mici, ci şi la cele juridice, unde, potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei, tarifele vor scădea de la 108 lei/mc, cât se plăteşte în prezent, la 106,33 lei/mc.

În proiectul supus transparenţei, tariful pentru precolectare, colectare şi transport deşeuri municipale este 2,69 lei/persoană/lună fără TVA pentru persoane fizice şi de 49,59 lei/mc fără TVA pentru persoane juridice. La acestea se adaugă tariful pentru depozitarea deşeurilor municipale, de 0,48 euro/persoană/lună fără TVA pentru persoane fizice şi de 8,82 euro/mc fără TVA pentru persoane juridice.

Penalităţi de 1% pe zi

Edilul local Gheorghe Falcă susţine că firma care colectează gunoiul menajer al Aradului va fi pregătită până în august cu toate contractele pentru furnizori, în cazul în care proiectul va trece de aleşi şi va intra în vigoare.

Conform contractului de prestări servicii anexat proiectului, penalităţile pentru neplata facturilor la termen sunt de 1% pe zi de întârziere. Tot 1%, însă din valoarea facturii curente, ar urma să fie plătit de firma de salubritate dacă uită să ridice gunoiul, sau nu îl ridică în intervalul anunţat. Prevederile contractuale sunt, însă, mult mai numeroase şi, ca atare, asupra lor vom reveni într-un alt material.

Cât priveşte cine şi când va stabili preţul pentru gunoiul menajer, primarul ne-a dat ieri asigurări că tarifele la acest serviciu nu pot fi modificate de prestatorul de servicii, ci doar de către Primărie. În contractul cadru se arată faptul că modificarea tarifelor va fi anunţată cu minimum 15 zile înainte de data începerii perioadei de facturare.

Colectare slabă

În expunerea de motive care însoţeşte acest act se găseşte şi justificarea noilor propuneri şi a schimbărilor solicitate. Printre acestea poate cel mai important factor face referire la încasările tot mai scăzute realizate pe spatele taxei speciale de salubritate. Reprezentanţii Primăriei susţin că facilităţile oferite contribuabililor la plata taxei, procedurile de insolvenţă la care au apelat firmele şi nedepunerea declaraţiei de impunere pe propria răspundere privitoare la taxa de salubritate au făcut ca încasările din acest domeniu să fie tot mai scăzute şi să se înregistreze obligaţii de plată restante către operatorul acestui serviciu (adică datorii imense către firma de salubritate, neachitate de Primărie). Executivul crede că prin înlocuirea taxei cu tariful individual aceste neajunsuri vor fi eliminate, fiecare utilizator urmând ca, în baza contractului individual pe care îl va avea cu firma, să achite direct contravaloarea serviciului prestat fără ca Primăria să-şi mai asume rolul de intermediar.

Ba mai mult, în proiect se arată că „riscul de încasare al taxei se transferă operatorului”, Municipalitatea scăpând astfel de problema dificilă a colectării.

Au cerut-o toţi

Plata taxei direct către prestatorul de servicii de salubritate a fost cerută în ultimii ani, la fiecare dezbatere pe taxele şi impozitele locale, de către ONG-uri, politicieni şi asociaţii de proprietari. Aceasta a fost cerută şi în justiţie de Ştefania Zăvoianu, arădeanca aflată în război la Tribunal cu Municipalitatea pe tema legalităţii taxei speciale de salubritate.

Câţi plătitori de taxă avem

167.238 de persoane existente în municipiul Arad, conform ultimului recensământ

128.312 persoane din totalul indicat mai sus au plătit cu adevărat taxa de salubritate în 2010.

24,4 kilograme de deşeuri pe an. Atât a fost calculat că produce fiecare arădean din municipiu.

Primaria incepe tantariada

Primaria Arad isi asteapta voluntarii

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
gunoaie ,
primaria ,
salubrizare ,
taxe
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Leul s-a apreciat, joi, în raport cu euro și dolarul american
    3
    Dominic Fritz spune că social-democrații au lăsat ministerele „într-un hal înspăimântător”
    4
    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    5
    Caz șocant la Vinga: Minor de 12 ani, înjughiat în curtea școlii de către un coleg de aceeași vârstă
    6
    Incident cu focuri de armă, soldat cu trei morți, la Linz, în Austria
    7
    Putin transmite că este dispus să discute cu UE, dar nu va face primul pas
    8
    Adrian Mihalcea continuă „șahul” cu UTA
    9
    De Ziua Crucii Roşii, sediu nou, inaugurat la Nădlac
    10
    Atacă medalii la CN Şcolar de înot

    UT Arad

    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    Coman, Tzionis, Roman și nou-venitul Sinani au marcat pentru UTA, în prima „verificare” adevărată a verii.

    Local

    Mașină cu roțile în sus, la Șiria
    Două mașini s-au ciocnit, iar una dintre ele a ajuns cu roțile în sus. S-a întâmplat sâmbătă, în jurul prânzului, la Șiria.

    Local

    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.

    UT Arad

    UTA a primit mai puţini bani de la CMC Arad
    Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.

    Local

    PS Emilian Crișanul va fi înmormântat la Mănăstirea Neamț
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.

    Local

    Programul UNDERGROUND 16. Sâmbătă, 26 iunie 2026

    UT Arad

    Ce surpriză! Alexi Pitu, la UTA

    UT Arad

    Arădeanca Roxana Barbu a pictat mingile oferite de LPF

    Local

    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.