aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Primăvara în focus”

„Primăvara în focus”

la 29 May 2015 09:21
29 May 2015 09:21
Este tema celei de-a VIII-a ediţii a expoziţiei de fotografie de la C.N. „Moise Nicoară”, din perioada mai-iunie.
Scris de Vasile Filip - Este tema celei de-a VIII-a ediţii a expoziţiei de fotografie de la C.N. „Moise Nicoară”, din perioada mai-iunie.

Trimite articolul

X

Participanții la această expoziție sunt elevi de la mai multe licee din orașul nostru. De la Colegiul Naţional „Moise Nicoară” expun: Roan Arsenov, cls. XI A; Ban Miriam, cls. XI D; Băneș Patricia, cls. XI D; Briana Berar, cls. IX A; Coralia Bodea, cls. XII A; Alexandra Bondoc, cls. X E; Răzvan Bronda, cls. XI E; Eduard Ciorobîtcă, cls. XI C; Denisa Coraș, cls. IX A; Beatrice Faur cls. XI E; Paul Gaica, cls. X C; Denisa Gal, cls. IX D; Andreea Morgociu, cls. X C; Gloria Olar, cls. XI E; Alina Popa, cls. IX A; Bogdan Popa, cls. XII C; Răzvan Pop-Moldovan, cls. X C; Maria Stoica, cls. X F; Adelin Suciu, cls. IX F; Flavia Suciu, cls. X E; Maria Țica cls. IX D; Vlad Vălean, cls. IX C; Andreea Vasile, cls. XI A; Gabriela Zaha, cls. XI D. De la Colegiul Naţional „Elena Ghiba Birta”: Claudiu Sîrbu, cls. XII C. De la Colegiul Naţional „Vasile Goldiș”: Adeline Barbatei, cls. X E și Ioana Puraveț cls. XII D. De la Liceul Tehnologic „Iuliu Maniu”: Radu Titus, cls. XI A. Iar de la Colegiul Economic: Sergiu Moraru, cls. IX G.

Invitat de onoare

„Împreună cu ei – ne-a spus prof. Diana Sabău – ca invitat a expus fotografii și Ieromonah Pantelimon Şuşnea de la Mănăstirea Oașa, din județul Alba. Părintele, care este pictor iconar al mănăstirii, s-a specializat şi în arta fotografică, având până în prezent numeroase participări în ţară la expoziţii importante de gen. Prin stilul său aparte, original şi de o înaltă calitate artistică, Părintele a stimulat şi stimulează copiii iubitori de artă fotografică, aceştia învăţând foarte multe în acest domeniu, ajungând într-un timp scurt să ştie să facă o fotografie de valoare.

Această ediţie a expoziţiei se distinge de alte ediţii anterioare prin calitatea ridicată a fotografiilor înscrise în concurs, atât în ceea ce priveşte tehnica fotografică, cât şi în stilurile variate abordate (peisaj, portret, macro, conceptuale, etc)”.

Voluntari în proiect

Elevii voluntari (unii dintre ei făcând parte şi din grupul fotografilor) care au participat la implementarea proiectului sunt: Andrei Bun cls. 9 D, Denisa Coraş cls. 9 A, Mădălina Duma cls. 9 A, Alina Popa cls. 9 A, Mădălina Păcurar cls. 9 C, Asiza Ardelean cls. 9 C, Rafael Sava cls. 9 C, Denisa Gal cls. 9 D, Maria Ţica cls. 9 D, Mândra Alexandra cls. 9 F, Adelin Suciu cls. 9 F, Astrid Schriffert cls. 10 C, Estera Nicolescu cls. 10 C, Diana Pleşca cls. 10 C, Andrei Boşneag cls. 10 D, Roxana Căvăşdan cls. 10 D, Oana Păcurari cls. 10 D, Andrei Şimon cls. 10 D, Horea Crişan cls. 10 D, Alexandra Bondoc cls. 10 E, Beatrice Dumnici cls. 10 E, Florina Cotoc cls. 10 E, Andreea Buhaiu cls. 10 E, Emanuela Ioan cls. 10 E, Carla Zimermann cls. 10 E, Gloria Olar cls. 11 E, Miruna Moţ cls. 11 E.

Câteva impresii

„Primăvara este anotimpul, reînvierii naturii înconjurătoare şi, de asemenea, a fiinţei umane. Expoziţia de fotografie «Primăvara în focus» este favorita mea de până acum. Este o expoziţie în care culorile vii creează un imperiu maiestuos în minţile noastre, fericirea este redată de zâmbetele modelelor, iar veselia şi bunăstarea inevitabil vor cuprinde sufletele oamenilor care privesc fotografiile.

Pentru mine, este o adevărată bucurie să îmi fie expuse câteva fotografii, care pot fi admirate ori criticate. Am aşteptat cu însufleţire această expoziţie, căci primăvara este un anotimp minunat, care parcă mă trezeşte din nou la viaţă.

Fotografiile de la expoziţie sunt unele fascinante, aparte, care te fac să zâmbeşti, chiar şi pentru o clipă”. (Maria Ţica cls. 9 D)
„Ediția a VIII-a a expozițiilor de fotografie realizate în cadrul liceului nostru, şi anume expoziția „Primăvara în focus”, este reflexia clară a imaginației și creativității pe care un elev o are. Chiar dacă expoziția pune în “focus” splendoarea peisajelor și atmosferei de primăvară, dar și a talentului pe care un elev îl dobândește cu fiecare probă impusă de această expoziție, în “fundal”, ea, ascunde multă conștiinciozitate și efort.

Personal, consider ca această expoziție oferă șansa focalizării unor elemente din viața noastră, dar și din viața planetei, elemente care, de cele mai multe ori, trec neobservate, pierzându-și valoarea sau nu sunt apreciate. Aștept cu nerăbdare surprizele oferite de următoarea expoziție” . (Vivien Andreica cls. 9 D)

„Personal cred că această expoziţie, şi anume „Primăvara în focus” , este una dintre cele mai frumoase expoziţii la care am participat până acum. Bineînţeles că fiecare expoziţie este frumoasă şi specială în felul ei, dar mie îmi place aceasta în mod deosebit deoarece reflectă felul în care natura revine la viaţă pe perioada primăverii. Sunt foarte recunoscătoare că am ocazia să particip la aceste expoziţii . Consider că ele ne ajută să ne dezvoltăm personalitatea şi să ne facem cunoscute “părerile”, iar cu fiecare fotografie făcută te adânceşti tot mai mult în această pasiune”. (Denisa Gal cls. 9 D)

„Expoziţia de fotografie din această ediţie m-a impresionat foarte mult prin diversitatea fotografiilor şi a locurilor în care au fost făcute, de la oraşe aglomerate şi pline de culoare până la cele mai ascunse poteci ale pădurilor de lângă Mureş. Lumina caldă ce o primeşti numai privind fotografiile parcă îţi pătrunde în suflet şi te face să simţi emoţia unei triumfătoare bucurii ,ştiind că acestea au fost făcute de colegi din acelaşi liceu cu tine. Mai mult de atât, prin expoziţia realizată se dă şansa de a vedea lumea şi prin alte prisme decât cea a minţii noastre, de a cunoaşte viziuni şi oameni noi. Cu sinceritate recunosc că portretele mi-au plăcut cel mai mult, prin faptul că ele exprimau mai mult decât simpla stare a persoanelor din acel moment, ele reflectau bucuria resimţită la venirea primăverii”. (Asiza Ardelean cls. 9C)

„Consider că expoziţia de fotografie ,,Primăvara în focus” a fost una reuşită. Îmi plac foarte mult unghiurile din care pozele au fost surprinse , viziunea fotografilor asupra obiectului sau persoanei fotografiate fiind una mai originală decât cealaltă . Există diversitate, de la biserici şi viaţă preoţească la dans, portrete umane, natură statică, fotografii ale locurilor populate ale oraşului şi multe altele. Îmi place, în general, să existe aşa ceva în orice domeniu. Luând câte o bucăţică din fiecare fotografie, se realizează o imagine de ansamblu a primăverii exact aşa cum este ea. Mai pe scurt, ce vreau să spun e că pozele sunt frumose, reuşite, la subiect, iar fiecare dintre ele te pune pe gânduri prin complexitatea ei. Mă bucur pentru participanţi şi îi felicit” .(Robert Marişca cls. 9 C)

Premiile ediţiei precedente

La ediția anterioară a expoziției de fotografie, cu tema Vis de iarnă – lăsându-ne încălziți de lumina unei pasiuni deosebite”, care s-a desfășurat l în perioada martie-aprilie 2015, premianții au fost: PREMIUL I special: Claudiu Sîrbu cls. 12 C, PREMIUL I: Adeline Barbatei cls. 10 E, Alexandra Bondoc cls.10 E, Paul Gaica cls. 10 C, PREMIUL al II-lea: Bogdan Popa cls. 12 C, Anastasia Stoica cls. 11 A, PREMIUL al III-lea: Roan Arsenov cls.11 A, Răzvan Pop-Moldovan cls. 10 C, Ioana Puraveţ cls. 12 D, MENȚIUNE: Dragoş Cosma cls. 11 B, Maria Stoica cls. 10 F, Adelin Suciu cls. 9 F, Radu Titus 11 A, Maria Țica cls. 9 D, Răzvan Bronda cls. 11 E, elevi de la C.N. „Moise Nicoară”, de la C.N. „Elena Ghiba Birta”, de la C.N. „Vasile Goldiș” şi de la L.T. “Iuliu Maniu”.

Cerc de fotografie

Cercul de fotografie, pentru elevi de gimnaziu/liceu, se desfășoară, în general, vinerea de la orele 14.00, la Colegiul Naţional „Moise Nicoară”. La cerc pot participa elevi din acest liceu sau de la alte școli din Arad sau din judeţul Arad. Ca traineri au fost şi sunt invitaţi artişti fotografi cum ar fi – Părintele Pantelimon de la Mănăstirea Oaşa, Mircea Boran de la FotoClub Arad, Claudiu Moţ, hobbyfoto.ro.

„ Sunt aşteptaţi pentru vizionare toți iubitorii de artă fotografică” (Diana Sabău)

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cerc ,
Focus ,
fotografie ,
moise ,
nicoara ,
premii ,
primavara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Cod galben de vânt puternic și furtuni
    3
    Pecica: Băncuțele clasice vor fi înlocuite cu unele solare-smart
    4
    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    5
    Dosarul 10 August/ Foști șefi ai jandarmeriei, achitați în instanță. Decizia nu e definitivă
    6
    ÎPS Timotei, implicat într-un accident pe drumul Arad – Horia. A fost transportat la spital
    7
    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public
    8
    Adrian Veștea: Poziția mea nu se schimbă - nu îmi depun mandatul
    9
    Dimineață de iunie cu temperaturi sub 10 grade
    10
    FOTO | Pompierii voluntari și cei din cadrul serviciilor private și-au demonstrat abilitățile

    România

    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.

    România

    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.

    Local

    VIDEO
    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
    Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

    România

    Consultări la Cotroceni/Chiriță (Grupul parlamentar Uniți pentru România), l-a propus pe Ponta premier: Are o experiență guvernamentală și o expertiză
    Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR
    Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.

    România

    Consultări la Cotroceni/Șoșoacă: Am solicitat să avem un program de guvernare, dar nu dat cu două ore înainte în Parlament
    Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.