aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Procesul care bloca realizarea la Arad a celui mai mare parc fotovoltaic din Europa, suspendat

Procesul care bloca realizarea la Arad a celui mai mare parc fotovoltaic din Europa, suspendat

la 13 November 2024 16:08 Reactualizat la: 13 November 2024 16:10
5 Comentarii

Procesul care bloca realizarea la Arad a celui mai mare parc fotovoltaic din Europa, suspendat

Foto: arhivă
13 November 2024 16:08 Reactualizat la: 13 November 2024 16:10
Procesul prin care a fost blocată o investiţie de 800 de milioane de euro în cel mai mare parc fotovoltaic din Europa, prevăzut să fie construit în judeţul Arad, a fost suspendat, miercuri, de Tribunalul Satu Mare, acolo unde un ONG cerea anularea avizului de mediu emis la Arad.
Procesul prin care a fost blocată o investiţie de 800 de milioane de euro în cel mai mare parc fotovoltaic din Europa, prevăzut să fie construit în judeţul Arad, a fost suspendat, miercuri, de Tribunalul Satu Mare, acolo unde un ONG cerea anularea avizului de mediu emis la Arad.

Trimite articolul

X

Soluţia pe scurt a instanţei arată că procesul a fost „suspendat în temeiul art. 411 pct.1 Cod proc. civ”.

Agenţia pentru Protecţia Mediului (APM) Arad, care alături de investitor are calitate de pârât în acest dosar, a transmis, la solicitarea AGERPRES, că aşteaptă încheierea şedinţei de judecată pentru a afla motivele suspendării procesului.

„Nu cunoaştem motivele pentru care instanţa a dispus suspendarea litigiului, aşteptăm să ni se comunice încheierea de şedinţă. Noi am depus actele procesuale, ne menţinem considerentele în privinţa faptului că avizul de mediu a fost emis cu respectarea prevederilor legale”, a declarat directorul APM Arad, Nicoleta Potrea.

Reprezentanţii asociaţiei din Satu Mare care solicitaseră anularea avizului de mediu pentru parcul fotovoltaic spun că în ultimele săptămâni au ajuns la un acord cu investitorul, iar instanţa ar fi ţinut cont de acest lucru.

„Probabil instanţa a decis suspendarea procesului în urma acordului pe care l-am încheiat recent cu investitorul, care a contractat o firmă de consultanţă din Marea Britanie în domeniul conservării naturii pentru a se găsi soluţii astfel încât proiectul să fie compatibil cu solicitările noastre. Dacă investitorul îşi respectă angajamentele, nu mai avem obiect pentru acest proces”, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, preşedintele filialei Satu Mare a Asociaţiei „Societatea Carpatină Ardeleană”, Márk Nagy János.

Istoric

În 21 octombrie, primarul comunei Grăniceri, Petru Claudiu Bătrînuţ, declarase pentru AGERPRES că deşi construirea parcului fotovoltaic pe suprafaţa de 1.064 de hectare urma să înceapă anul trecut, proiectul a fost blocat de Asociaţia „Societatea Carpatină Ardeleană” din Satu Mare, care a atacat în instanţă avizul de mediu.

„Au depus o contestaţie pe ceea ce înseamnă acordul de mediu, emis de autoritatea competentă, Protecţia Mediului Arad. Au pierdut până acum câteva procese, iar în 13 noiembrie este un nou termen”, spunea primarul, care subliniase că investitorii plătesc în continuare toate taxele locale aferente terenurilor pe care ar urma să se dezvolte proiectul energetic.

Contactat de AGERPRES, preşedintele filialei Asociaţiei „Societatea Carpatină Ardeleană”, Márk Nagy János, declarase că terenul pe care este prevăzută realizarea parcului fotovoltaic este arie protejată, iar proiectul ar afecta specii de păsări.

„Terenul pe care este propus să se realizeze acea investiţie, parcul fotovoltaic, este într-o arie naturală protejată, practic are dublu statut, este sit Natura 2000 şi pentru protecţia păsărilor şi pentru protecţia habitatelor. Ar avea, din punctul nostru de vedere, un impact foarte mare, mai ales asupra păsărilor care folosesc acel teren, habitat de hrănire, habitat de cuibărire, habitat de migraţie. Acesta este motivul pentru care am atacat în instanţă avizele de mediu”, afirmase Márk Nagy János.

El declarase că asociaţia a pierdut două procese pe fond la Tribunalul Satu Mare, dar la Curtea de Apel Oradea a obţinut retrimiterea cazului pentru rejudecare la Tribunal.

Potrivit propriului site, „Societatea Carpatină Ardeleană” este o asociaţie nonprofit, nonguvernamentală, fondată în 1891 la Cluj, care a avut „o pauză silită de 50 de ani” în funcţionare, fiind reînfiinţată în 1991 pentru „protecţia mediului natural şi antropic, practicarea şi popularizarea drumeţiei şi a ecoturismului în general, cunoaşterea, popularizarea şi protecţia valorilor culturale şi etnografice”.

Conducerea Agenţiei pentru Protecţia Mediului (APM) Arad declarase, pentru AGERPRES, că în ariile protejate, precum situl Natura 2000, se poate construi în anumite condiţii, iar în cazul proiectului din zona Pilu – Grăniceri s-au parcurs toate etapele legale.

„Pentru că a fost vorba de o suprafaţă atât de mare din sit Natura 2000, nu am tratat superficial problema, ci am mers la faza de aviz de mediu pe procedură completă, atât cu raport de mediu, cât şi cu studiu de evaluare adecvată pentru speciile pentru care este desemnat situl, studiu realizat de experţi atestaţi în baza Ordinului 19/2010”, spunea directorul APM Arad, Nicoleta Potrea.

Ea a explicat că toată procedura a fost mediatizată în termenele legale, prin anunţuri repetate în presă.

„Pe parcursul procedurii emiterii avizului de mediu nu am avut nicio contestaţie, observaţie din partea publicului, fie ONG-uri, fie persoane fizice sau juridice. La dosar există şi avizul Agenţiei Naţionale pentru Arii Protejate”, a subliniat Potrea.

La finalul lunii noiembrie 2022, investitorii şi autorităţile judeţene au prezentat proiectul celui mai mare parc fotovoltaic din Europa, care va avea capacitatea de 1.044 de MW şi urma să devină operaţional în decembrie 2024.

„Iată că planurile noastre devin realitate. Am ales acest judeţ şi locaţia proiectului ţinând cont şi de infrastructura pusă la punct şi de posibilităţile de logistică. Este cel mai mare parc fotovoltaic din Europa. Până în decembrie 2024 vrem să livrăm prima cantitate de energie în reţea”, declara, la vremea respectivă, Sebastian Enache, reprezentant al dezvoltatorului Monsson.

El adăugase că proiectul include unul dintre cele mai mari centre de pregătire profesională din zonă, iar minimum 1.000 de oameni vor lucra zilnic la construirea parcului. Ulterior, la finalizarea lucrărilor, vor fi angajaţi până la 200 de oameni pentru operare şi mentenanţă.

Sebastian Enache a dezvăluit că Monsson are în proiect circa 2.000 de MW pentru judeţul Arad, urmând să fie construite alte două parcuri fotovoltaice, în zona localităţilor Chişineu-Criş şi Macea, care vor avea împreună aproximativ 800 de MW. Aceste două parcuri ar urma să fie finalizate în 2026, investiţiile fiind de circa 600 milioane de euro.

Cele trei proiecte din judeţul Arad dezvoltate de Monsson ar însemna investiţii totale de 1,4 miliarde de euro, la care se adaugă 200 de milioane de euro investiţi într-o staţie de stocare a energiei cu capacitatea de aproximativ 500 de MW, la Grăniceri.

Reprezentantul investitorului, Marian Pavel, precizase că investiţiile sunt exclusiv private şi nu beneficiază de niciun fel de facilităţi fiscale din partea statului. O parte din banii necesari finanţării proiectelor sunt obţinuţi din credite.

Primăria comunei arădene Grăniceri a încasat 6,5 milioane de lei pentru emiterea autorizaţiei de construire a parcului fotovoltaic, suma fiind echivalentă cu veniturile comunei pe 10 ani. Atât Primăria Grăniceri, cât şi Primăria Pilu încasează în continuare taxe pentru terenul pe care se va dezvolta proiectul.

Sursa: AGERPRES

Citește și:

Parc fotovoltaic de 800 de milioane de euro, blocat de un proces intentat de o asociaţie neguvernamentală

APM Arad, despre proiectul celui mai mare parc fotovoltaic: Se poate construi în arie protejată

Trimite articolul

X
Taguri:
"Societatea Carpatină Ardeleană" ,
Agenţia pentru Protecţia Mediului (APM) Arad ,
Arad ,
cel mai mare parc fotovoltaic din Europa ,
Márk Nagy János ,
Monsson ,
Nicoleta Potrea ,
Petru Claudiu Bătrînuţ ,
Primarul comunei Grăniceri ,
Procesul care bloca ,
suspendat ,
Tribunalul Satu Mare
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. klaus says:
    November 13, 2024 at 4:26 pm

    In anul 1907 taranul roman striga – ,,noi vrem pamant,, ! Actualul roman nu mai vrea sa lucreze pamantul ,cultiva ….panouri solare !!

    Reply
  2. ion says:
    November 13, 2024 at 5:41 pm

    Cum se face ca acest lucru se intampla cand Ela Falca devine partener?

    Reply
  3. Adi says:
    November 14, 2024 at 2:38 am

    de ce nu avem parcari asa facute, mai bine acoperim campul

    Reply
  4. off-grid says:
    November 14, 2024 at 6:19 am

    Sa le pună la ei în campia barmanului, ce vor ei în vestul tarii. Au destul teren acolo, sau acolo nu se pot face manevre?. Sa vedem ce faceți când pun ăștia taxa pe soare.

    Reply
  5. Cetatean says:
    November 14, 2024 at 7:50 am

    Energia electrica cea mai ieftina din Europa – Franta, bazata pe centrale atomice. De ce nu se termina blocurile 3 si 4 de la Cernavoda ?

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    UPDATE. FOTO| Incendiu la o firmă din centrul Aradului
    3
    Subprefectul Marius Sulincean și-a depus demisia
    4
    „Suntem în proporție de 90% salvați”
    5
    Clasări pe podium în prima etapă a CN de gimnastică
    6
    Şoimii Şimand a pierdut barajul de promovare
    7
    Edith Eger, supravieţuitoare a Holocaustului şi autoarea cărţii „Balerina de la Auschwitz”, a murit la 98 de ani
    8
    Incursiune „în viața” unui spectacol
    9
    Noi blocuri sociale pe strada Tarafului
    10
    Experiență Erasmus de succes

    Local

    Caz șocant la Vinga: Minor de 12 ani, înjughiat în curtea școlii de către un coleg de aceeași vârstă

    Local

    UVVG a dat startul înscrierilor în anul universitar 2026–2027

    Mapamond

    Bilanțul exploziei de la o fabrică de artificii din centrul Chinei a urcat la 37 de morți
    Bilanțul exploziei înregistrate luni la o fabrică de artificii din centrul Chinei a urcat la 37 de morți, în timp ce o persoană rămâne dată dispărută, a anunțat vineri postul național chinez de televiziune CCTV, citat de dpa.

    România

    Sondaj: Peste 70% dintre români ar vota pentru unirea cu Republica Moldova
    Potrivit unui sondaj realizat în cadrul proiectului „Barometrul Informat.ro – INSCOP Research”, majoritatea românilor ar susține unirea României cu Republica Moldova în cazul organizării unui referendum.

    România

    Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piața serviciilor de pază!
    Una dintre ele a avut contracte şi în oraşul nostru. Altă firmă are şi în prezent 17 obiective în pază.

    Local

    APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2026
    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervențiilor implementate de APIA.

    Local

    Povestea lui Francisc Neuman, spusă de elevii arădeni
    Un grup de elevi ai Liceului de Științe Aplicate Arad, în colaborare cu elevi ai Liceului Tehnologic „Francisc Neuman”, a realizat filmul documentar „Francisc Neuman - Identitate, Memorie și Patrimoniu Urban”.

    Mapamond

    Taxele vamale generalizate ale președintelui Trump, considerate din nou ilegale
    Un tribunal american a decis joi că sunt ilegale taxele vamale temporare de 10% impuse în februarie de președintele Statelor Unite, Donald Trump, pentru a înlocui suprataxele generalizate anulate de Curtea Supremă, notează AFP. 1

    România

    Dominic Fritz spune că social-democrații au lăsat ministerele „într-un hal înspăimântător”
    Președintele USR, Dominic Fritz, spune că miniștrii social-democrați au lăsat ministerele pe care le-au gestionat „într-un hal absolut înspăimântător”. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.