Vestea a fost dată în cadrul atelierului regional susținut pe 24 martie, la Hotel Central, unde au fost dezbătute teme precum: promovarea egalității între femei și bărbați; femeia de afaceri; rolul actual al femeii pe piața muncii și în societate; schimb al rolurilor tradiționale bărbat – femeie; combinarea vieții profesionale cu cea familială; femeia în mediul rural și în cel urban. Proiectul “ProFEM – Promovarea egalității de șanse a femeilor”, este realizat de Asociaţia PartNET având ca parteneri Centrul Regional de Formare Continuă pentru Administrația Publică Locală Timișoara şi UNIVERSUS-CSEI.
Promovarea egalitatii de sanse a femeilor
Reactualizat la:
Arad. Nu mai puțin de 470 de femei din Regiunea Vest vor beneficia în perioada 2 mai - 1 noiembrie de servicii specializate precum: cursuri de calificare de nivel 1 pentru 315 femei; asistenţă şi consiliere în iniţierea unei afaceri pentru 155 de femei, dintre care 50 vor beneficia şi de cursuri de dezvoltare a competenţelor antreprenoriale.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!